Absolventi se na fakultu rádi vracejí. Často v roli přednášejících

30. 5. 2016 Zuzana Brandová

Michal Kašpárek, absolvent brněnské žurnalistiky, se stejně jako další absolventi vrátil na fakultu učit. Foto: Ondřej Surý

Vyzkoušet si přednášku pohledem zpoza učitelské katedry, předat současným studentům cenné zkušenosti z praxe nebo jim pomoci při hledání stáže. Spolupráce Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity s jejími absolventy má různé podoby.

Ľubomír Majerčík, absolvent katedry politologie a katedry mezinárodních vztahů a evropských studií, který je v současnosti vedoucím analytického odboru Ústavního soudu, rád vzpomíná na své studium. „Fakulta sociálních studií mi dala dobrý start do života. Studium mi otevřelo oči do světa a vystavilo mě tématům, se kterými jsem se dřív nesetkal. Mám srovnání i s jinými českými i zahraničními fakultami a fakultu sociálních studií oceňuju především za její osobní přístup mezi studenty a učiteli,“ říká Majerčík.

Odborníci zpestřují výuku a propojují teorii s praxí

Stejně jako další absolventi se i Majerčík na fakultu vrátil jako vyučující. „Vedu kurz pro magisterské studenty politologie. Učím o lidských právech v rámci demokratizační a lidskoprávní specializace. Občas také hostuju v různých předmětech na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií. Je dobře, že Masarykova univerzita usiluje o kontakt s absolventy a má jim co nabídnout,“ podotýká její absolvent.

Své praktické zkušenosti předávají současným studentům i absolventi bezpečnostních a strategických studií. Například v kurzu Zbrojní politika pravidelně přednáší manažer České zbrojovky Uherský Brod Ondřej Poděl. „Také mohu zmínit nezávislého vojenského experta Lukáše Visingra nebo experty, kteří učí předmět Kybernetická bezpečnost,“ uvádí Miroslav Mareš z katedry politologie.

Roli vyučujícího si na katedře žurnalistiky letos poprvé vyzkoušel její absolvent Michal Kašpárek, spoluzakladatel a bývalý člen hnutí Žít Brno, který píše komentáře a recenze pro server Finmag. „Vyučovat předmět Sociální média – teorie a praxe bylo víc časově náročné, než jsem předpokládal. O to víc si vážím všech lidí, pro které je učení hlavní náplní práce. Studenti byli skvělí – chytří a svědomití. Každé pondělí jsem se těšil na jejich výpisky z četby, protože si v textech všímali věcí, které mě ani nenapadly. Navíc pak své názory dokázali velmi dobře obhájit v diskusi na hodině. Obohacující zážitek,“ popsal své dojmy z pozice pedagoga novinář Michal Kašpárek. Jemu samotnému studium na fakultě sociálních studií přineslo spoustu kontaktů, ze kterých podle svých slov žije dodnes.

Absolventi zprostředkovávají stáže i cenné zkušenosti z praxe

Absolventi však s fakultou nespolupracují jen jako externí vyučující. „Naši absolventi sdílí své zkušenosti na dnech otevřených dveří, poskytují nám své tváře a osudy pro web chcinapolitologii.cz a chcinabss.cz a taky studentům zprostředkovávají odborné stáže,“ vyjmenovává formy spolupráce vedoucí katedry politologie Stanislav Balík.

Podle proděkanky pro vnější vztahy Lenky Waschkové Císařové se spolupráce fakulty s absolventy uskutečňuje prostřednictvím přednášek pro studenty, prezentace pro uchazeče nebo setkávání při výročích fakulty.

Katedra sociologie například organizuje Sociologické kariérní fórum, kde absolventi sdělují současným studentům své zkušenosti z praxe a také to, jaká úskalí museli překonat při hledání uplatnění. Absolventi oborů psychologie a psychoterapie se zase podílejí na internetové psychologické poradně, kterou provozuje katedra psychologie.

Katedra mediálních studií a žurnalistiky podle jejího vedoucího Rudolfa Burgra spolupracuje s absolventy spíše na individuální úrovni. „Zveme je na Multimediální den nebo jako hosty na workshopy a lektory praktických kurzů. Spolupracujeme například se Zuzanou Plíškovou z Českého rozhlasu, Tomášem Svobodou z Brněnského deníku Rovnost nebo Ivou Vodákovou z České televize,“ uvádí Burgr.

Přístup do knihovny a k elektronickým zdrojům i po studiu

Absolventi všech fakult se mohou stát členy Spolku absolventů a přátel Masarykovy univerzity nebo držiteli karty absolventa. „Ústřední knihovna fakulty sociálních studií poskytuje zdarma registraci držitelům karty absolventa a členům spolku absolventů. Díky registraci mají absolventi přístup také k elektronickým informačním zdrojům z počítačů v knihovně,“ vysvětlila vedoucí knihovny fakulty sociálních studií Irena Šléglová.

Mezi dalšími výhodami, které přináší karta absolventa, jsou slevy v některých knihkupectvích, zlevněné vstupné do Moravské galerie nebo desetiprocentní sleva na kurzy celoživotního vzdělávání.