Fakulta sociálních studií: deset tisíc absolventů za dvacet let

V atriu fakulty sociálních studií se sešli absolventi i otcové zakladatelé, aby oslavili dvacáté výročí jejího založení. 

26. 4. 2018 Jana Hostičková a Eva Bartáková

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek a děkan Břetislav Dančák připili fakultě sociálních studií ke kulatému výročí. Foto: David Kohout

Zhruba deset tisíc studentů různých oborů, od psychologie, sociologie či sociální práce až například po mediální studia a žurnalistiku, absolvovalo za dvacet let fakultu sociálních studií. Dnes absolventi nejmladší fakulty Masarykovy univerzity, která slaví dvacáté narozeniny, působí ve významných institucích a firmách nejen v České republice nebo na Slovensku, ale i na mnoha jiných místech světa. O její založení se zasadil významný sociolog  Ivo Možný, který si přál otevřenou a svobodnou fakultu. Od pátku bude jeho zásluhy připomínat netypická socha umístěná v atriu budovy.

Za dvacet let její existence vzniklo na fakultě sociálních studií sedm kateder, které se snaží prosazovat moderní výuku a mohou se rovnat zahraniční konkurenci. Jeden z hlavních zakladatelů byl Ivo Možný, jehož sochu minulý pátek slavnostně odhalili děkan fakulty Břetislav Dančák a rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek.

Oslav se zúčastnil i rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek. Foto: David Kohout

Narozeniny fakulty přišli oslavit také absolventi, kteří se v pátek sešli v atriu. Řadě z nich fakulta pomohla v rozvoji osobního i pracovního života. „Ve společnosti stále převládá představa vysokoškolského studia jako učňovského oboru, který má připravovat na nějakou konkrétní pracovní pozici. Dnešní ekonomika ovšem funguje jinak a já sám se v každodenní praxi přesvědčuju o přínosech studia environmentalistiky na fakultě, která nabízí rozhled mezi různými druhy oborů,“ zmínil absolvent a ředitel střediska ekologické výchovy Michal Medek.

Někteří bývalí studenti zase oceňují povinnou praxi. „Škola pro mě byla hodně praktická. Vlastně i díky tomu mě přijali do Českého rozhlasu ještě jako studentku, protože jsem ze školy uměla stříhat a pracovat s videem,“ zmiňuje absolventka a redaktorka Českého rozhlasu Kateřina Havlíková. Fakulta se snaží vycházet vstříc i studentům, kteří nestudují prezenčně. „Studovala jsem dálkově, při práci. Byla jsem tehdy hodně spokojená, zejména s vysokou úrovní vyučujících a informačním systémem,“ řekla absolventka veřejné politiky a lidských zdrojů Michaela Stehnová.

Spoluzakladatelé fakulty často vzpomínají na průkopníka české sociologie Iva Možného, který chtěl založit pokrokovou a svobodnou fakultu. „V polovině devadesátých let jsme se scházeli v pracovně profesora Možného a přemýšleli, jak bychom na filozofické fakultě rozvinuli obory jako je politologie, sociologie nebo sociální politika a sociální práce. Ivo Možný však přišel s myšlenkou, že by mohla vzniknout nová fakulta. Tehdy jsme si ani nedokázali představit, že by mohla být fakulta tolik úspěšná. Realita překonala naše sny,“ řekl bývalý děkan a spoluzakladatel fakulty Petr Fiala.

U zrodu fakulty byl také významný psycholog Vladimír Smékal. „Ivo Možný byl pro mě zdrojem uznání a úcty. Obdivoval jsem, jak usiloval o návrat ke svobodě v době pražského jara v šedesátém osmém. Nápad založit novou fakultu u mě podpořila práce psychologa Mihajla Rostohara. V padesátých letech se mu podařilo založit vlastní vysokou školu pro sociální vědy a psychologii, která nakonec zanikla. Fascinovalo mě spojení psychologie a sociologie,“ popsal emeritní proděkan a emeritní profesor, podle něhož se fakulta rozrostla velmi rychle. Zároveň je rád, že jsou tam i obory jako žurnalistika nebo politologie.

Jeden ze spoluzakladatelů navrhuje i vznik nových oborů. „Líbil by se mi obor, který je zaměřený přímo na práci v sociální péči pro nemohoucí. Obor, kde by se studenti naučili, jak pomáhat lidem, kteří jsou bezmocní, závislí na ostatních nebo měli mozkovou příhodu. V těchto případech by se sociální pracovník naučil používat zejména psychologii,“ uvedl Smékal. Fakultu do budoucna také čeká spousta změn ve studijních systémech jednotlivých oborů, například zaniknou dvouobory v dnešní podobě.

Setkání absolventů a odhalení sochy zakladatele Možného předcházelo předávání stipendia I. A. Bláhy.

Převzato ze studentského zpravodajského online deníku Stisk. Upraveno.

Původní článek o výročí fakulty sociálních studií čtěte pod tímto odkazem.

Fakulta sociálních studií odhalila k 20. výročí sochu zakladatele. Video: TV Stisk

Děkan fakulty sociálních studií odhalil bystu Iva Možného

Sochu Iva Možného, jednoho ze zakladatelů Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, odhalil děkan fakulty Břetislav Dančák. Učinil tak 20. dubna v poledne u příležitosti oslav dvacátého výročí vzniku fakulty. Mezi přítomnými byla i manželka Možného s rodinou. Více na Munimedia.cz.

Odhalení sochy přihlíželi absolventi, studenti i akademici. Foto: David Kohout

Socha Možného boduje na sociálních sítích

„To je nejroztomilejší socha na světě!“ objevilo se na facebookové stránce fakulty krátce potom, co zveřejnila fotografie sochy Iva Možného. Některým komentujícím vadila nepoměrná hlava, většina se však shodla, že „všechno je Možný“. Účastníci online diskuze ve svých příspěvcích vzpomínají na své zážitky s významným sociologem nebo na jeho zásluhy. „Jak drobný muž s velkou hlavou založil velkou instituci,“ napsal jeden z komentujících.

Na sochu svého zesnulého manžela se přišla podívat i Lenka Možná. Foto: David Kohout

Stipendium I. A. Bláhy si rozdělilo devět studentů

Oslavy 20. výročí fakulty začaly už ve čtvrtek 19. dubna. Ocenění Inocence Arnošta Bláhy obdrželo devět studentů, jeden za každou z kateder fakulty sociálních studií. Součástí ceny je stipendium ve výši padesáti tisíc korun, které si mezi sebou studenti rozdělí. Stipendium I. A. Bláhy se uděluje každoročně za mimořádné bakalářské práce. 

„Vždycky jsem přemýšlela nad tím, proč vlastně používáme sociální sítě a co se v nich odráží z našeho offline života. S kamarády jsme také občas diskutovali, proč lajkují statusy na Facebooku a pokaždé jsme přišli na to, že těch důvodů je víc. Rozhodla jsem se o tom napsat bakalářku a vztáhnout ji na české prostředí,“ popsala pro projekt Humans of FSS studentka mediálních studií a žurnalistiky Klára Procházková.

Stipendium I. A. Bláhy oceňuje nejlepší bakalářské práce. Foto: David Kohout

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.