Pět míst, kde si studenti užívají FSS plnými doušky

Pro prváky záhadná a neznámá místa, pro zkušené studenty osvědčené skrýše či zákoutí, kam směřují po přednášce. Fakulta sociálních studií je plná posedávajících studentů, hlasitého smíchu, ale i vážných debat. Netrvá dlouho a každý student objeví nejoblíbenější místa budovy na adrese Joštova 10. 

24. 10. 2019 Miloslava Némová, Radka Rybnikárová

Redaktorka poznávala zákoutí FSS prostřednictvím objektivu svého fotoaparátu. Foto: Miloslava Némová

Na čerstvém vzduchu  

Není potřeba ani vejít do budovy. Na známou tvář student téměř s jistotou narazí už u vchodu. Nic člověka nenastartuje tak, jako ranní rozhovor s kávou v ruce, a tak spousta studentů přichází na přednášky o pár minut dříve, aby stihli oblíbenou debatu před dveřmi budovy. „Baví mě se před fakultou po škole zastavit a trochu si pokecat na čerstvém vzduchu,“ říká studentka sociologie a gender studií Agáta Prokopová

Skupinka studentů využívá poslední volné minuty k debatě před začátkem výuky. Foto: Miloslava Némová
Studentka Agáta Prokopová si užívá debatu před školou. Foto: Miloslava Némová

Atrium 

Jedno z nejoblíbenějších míst fakulty se nachází v přízemí, v srdci budovy. Fakulta sociálních studií se může chlubit krásným atriem, kde se studenti zdržují ve volných chvílích. „Obvykle trávím přestávky mezi přednáškami dole u kavárny Dezert Cafe. Dnes se ale potřebuju soustředit na povinnou literaturu v anglickém jazyce a v kavárně nepříjemně hučí lednička, svěřuje se student třetího ročníku mediálních studií a žurnalistiky a oboru veřejná politika a lidské zdroje Jan Mazáč

Atrium také několikrát do roka hostí různé fakultní, ale i celouniverzitní akce, mezi které patří například Jarmark spolků a Jarmark neziskovek. Katedra mediálních studií a žurnalistiky tady zase organizuje Multimediální den, který se letos koná 22. listopadu. Pro budoucí studenty univerzita zase organizuje Openday, který nabízí přednášky o přijímacím řízení, studiu, ale i o možnostech vycestovat do zahraničí.

Kamarádky spolu tráví čas v atriu u kávy. Foto: Miloslava Némová
Pohodlné vaky v atriu jsou ideální k odpočinku. Foto: Radka Rybnikárová

Ticho a klid ke studiu nebo pro chvíle relaxu hledají studenti nejčastěji v knihovně. Kdo hledá, objeví tam spoustu zajímavých zákoutí. Kdo si chce odpočinout, většinou zamíří ke gaučům. „Mám chvilku čas, tak jsem si šla do knihovny odpočinout. Přemýšlím tu také nad esejí, kterou budu muset brzy napsat,“ říká studentka prvního ročníku enviromentálních studií Pavla Václavíková

Pokud chce student strávit chvilku v soukromí, najde ho v suterénu knihovny. Stačí projít kolem informačního pultu, podél skříněk a sejít dolů po schodech. Dají se tam mimo jiné zarezervovat seminární místnosti pro větší skupiny, stačí zaslat e-mail na adresu seminarkafss@gmail.com s datem a časem rezervace, dále své jméno, UČO, počet účastníků a stručný účel využití. Zaměstnanci knihovny jsou vždy připravení s úsměvem pomoci či půjčit pomůcky ke studiu jako flashky, sluchátka či nabíječky.

Čas v knihovně tráví studenti většinou ponoření do čtení. Foto: Radka Rybnikárová

Krmítko a čajovna 

Milovníci kávy si přijdou na své v bistru Dezert Cafe, kterému neřekne nikdo jinak než Krmítko. Kávu obsluha s radostí nalije i kteří se chystají v Krmítku posedět. „Největší zájem mají studenti o kávu, ve zkouškovém ale také pravidelně vzrůstá prodej žvýkaček,“ říká barista Jaroslav Matula v rozhovoru pro Humans of FSS.  Ke kávě si může každý koupit i toasty, saláty, koláče či ovoce. Na oběd se v Krmítku studenti často schází kvůli polévce. „Za 38 korun je to dobré. Chuťově jsem většinou spokojená a je jí dost, takže na zahnání hladu je super,“ tvrdí studentka environmentálních studií Jaroslava Pivcová. Z Krmítka neodejdou s prázdnou ani vegetariáni a vegani, pro které tam mají často připravené bagety či saláty bez masa i bez veškerých živočišných produktů. I polévka je často veganská.

Vedle Krmítka je na první pohled nenápadná studentská Sluneční čajovna. Otevírací doba čajovny ale závisí na studentech, kteří v ní pracují jako dobrovolníci. Mimo otevírací dobu je možné prostory využít k různým studentským akcím. 

„S holkami, které připravují veškeré občerstvení, tvoříme skvělý kolektiv. Dbáme na čerstvé suroviny a obměnu nabídky,“ říká Jaroslav Matula. Foto: Miloslava Némová

Chodby plné života 

Živá debata se line také z chodeb po celé fakultě. Minuty strávené před učebnou při čekání na vyučujícího, který zrovna využívá svou akademickou čtvrthodinku, se ničemu nevyrovnají. „Těsně před přednáškou zjišťují na chodbě informace o úkolech či povinné literatuře,“ směje se studentka mezinárodních vztahů Beáta Parimuchová.

Hlasité rozhovory před posluchárnou ve třetím patře. Foto: Miloslava Némová

Mnoho studentů si oblíbilo také místa, kde je několik pohovek a křesel u sebe. Takové posezení je možné najít v chodbách všech pater od hlavního schodiště nalevo. Párkrát za týden se tam scházejí i studenti environmentalistiky. „Setkáváme se tu občas na oběd, který pokaždé uvaří jeden z nás. Dnes jsem vařila já,” usmívá se Klára Aubrechtová. Po společném obědě se studenti na gaučích také učí. 

Fakulta sociálních studií očima redaktorky 

Když jsem nastoupila do prvního ročníku na fakultu sociálních studií, starší studenti si mě vzali pod svá křídla a ukázali mi, kde jsou užitečná místa, která se hodí navštěvovat. První rok studia je za mnou a já jsem si sama našla místa, která jsou podle mě na fakultě fascinující, útulná nebo praktická. S foťákem v ruce se vydávám na první z nich, ke skříňkám v knihovně. 

Už od prvních dní na fakultě využívám skříňky v knihovně. Bez nich bych často zůstala celý den ověšená taškami s jídlem či fotoaparátem a zabírala spolužákům místo v učebnách. Klíček od skříňky má na sobě roztomilou školkovskou visačku s obrázkem autíčka, medvídka či jiných malovaných zvířátek a věcí. Studenti si mohou klíček u informačního pultu jen několik kroků od skříněk. 

V knihovně se nacházejí skříňky různých velikostí. Klíčky student dostane výměnou za podpis a telefonní číslo do půjčovní knihy u informačního pultu. Foto: Miloslava Némová

Jako studentka environmentalistiky často chodím i do třetího patra, kde katedra sídlí. Blízko učeben je vchod na střechu atria, který je většinou odemčený. Je to podle mě výborné místo k provětrání hlavy, aniž bych musela opouštět budovu. 

Střecha atria je ideální, když si potřebuju vyvětrat hlavu. Foto: Radka Rybnikárová

Ve stejném patře se nachází i skříňky nazvané Freebox. Věci, které už nikdo nepotřebuje, nechávají studenti, ale i vyučující, na poličkách ve skříňce. Pokud se hodí někomu z kolemjdoucích, může si jakoukoliv z nich vzít. Jak napovídá název, věci z Freeboxu jsou zadarmo. I já mám v plánu přinést do skříňky několik dlouho neotevřených knih a nenošený svetr.

V tuto chvíli si kolemjdoucí může ve Freeboxu vyzvednout kousky oblečení nebo třeba pořadače. Foto: Radka Rybnikárová

Posledním místem, které jsem si na fakultě oblíbila, je Spolkovna. Oranžově vymalovaná místnost s množstvím stolků a židlí slouží pro schůzky a různé akce spolků, které na fakultě působí. Na stěnách jsou přilepené obrázky, fotografie, po studentech tam vždy zůstane rozdělaná práce, ale hlavně inspirující studentská atmosféra. Spolkovna leží v přízemí budovy jen pár kroků od Krmítka.

Vstup do Spolkovny, kam spěchám na poradu Atria. Foto: Miloslava Némová
Denní nabídka v Krmítku časně z rána. Odpoledne už bývají regály vybrané od hladových studentů. Foto: Radka Rybnikárová
V Krmítku si vyberou všichni, i vegetariání a vegani. Foto: Radka Rybnikárová
Podle Bujdáka je fakulta sociálních studií příznivým místem k povídání i potkávání nových lidí. Foto: Miloslava Némová

„Jsem prvákem na fakultě sociálních studií v Brně a právě proto je pro mě velmi důležité poznat nové lidi. FSS mi přijde v tomto opravdu skvělá, protože studentům poskytuje množství míst k setkání. Pro mne je nejoblíbenějším místem právě atrium, kam vždy po přednášce zajdu posedět, odpočívat a popovídat si. Vždycky tam narazím na někoho známého. Sem tam udělám taky tržbu v Krmítku. Mají tam totiž velmi dobrou kávu,“ tvrdí student environmentalistiky Lukáš Bujdák. 

Poslední debaty se spolužáky po skončení výuky. Foto: Miloslava Némová

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.