Zájem o volby do akademického senátu roste

Nové členy akademického senátu si minulý týden zvolili studenti a akademičtí pracovníci fakulty sociálních studií. Volby do obou komor senátu letos provázela oproti předchozím letům vyšší volební účast. „Zájem o volby nás pochopitelně těší. Je vidět, že studenti o nich mají větší povědomí, než tomu bylo v minulosti,“ řekl místopředseda volební komise Vratislav Havlík. V informačním systému hlasovalo celkem 34 procent studentů, o osm procent více než v roce 2019. Akademiků volilo 75 procent, o sedm procent více než ve volbách předchozích.

20. 10. 2021 Štěpánka Slámová

Fakultní akademický senát se skládá ze studentů i akademických pracovníků. Mezi jeho nejdůležitější funkce patří volba děkana. Foto: Facebook fakulty sociálních studií

O novém složení studentské komory fakultního akademického senátu rozhodli voliči minulý týden. Z celkem patnácti kandidujících studentů jich získalo senátorský mandát pět, uspěli  Jan Albrecht, Anna Literová, Markéta Tereza Piáčková, Martin Veselý a Shengyue Wang. Kromě studentů zasedne v senátu také šest akademických pracovníků fakulty – Kateřina FridrichováPavel Horák, Irena KašparováOldřich KrpecAneta Pinková a Věra Stojarová.  

Studentští kandidáti se letos pokoušeli zaujmout voliče prostřednictvím koalic. Například v případě Otvíráku se toto rozhodnutí ukázalo jako velice dobrý tah. Koalice o čtyř studentech z různých kateder získala nejvíce hlasů a v senátu tak zasednou všichni její členové. „Jsme připravení společně odstartovat novou kapitolu fakulty,“ řekl Shengyue Wang. Zahraniční student chce společně s dalšími členy koalice více podpořit studenty v hmotné nouzi reformou sociálního či prospěchového stipendia. Noví senátoři z Otvíráku by se chtěli také zaměřit na pořádání většího počtu akcí v anglickém jazyce, které tak budou vhodné i pro cizince.

Své síly spojili také Štěpán Bubík a Martin Veselý, kteří kandidovali v koalici Otevřená cesta. Voliče lákali například na oborové ombudsmany nebo kreditové ohodnocení za aktivní spolkovou činnost. Úspěšný byl jen jeden ze studentů. „Ukázalo se, že studenti nevolili podle programu, ale podle toho, z které katedry kandidáti byli či nebyli,“ uvedl Veselý. Student bude chtít v senátu začít co nejdříve mluvit o reformě volebního řádu, který je ovšem vnitřním předpisem fakulty a jeho změny předkládá děkan, nikoliv senát. Ten ho pouze schvaluje. Veselý by téma přesto rád otevřel. Byl by pro zvýšení počtu studentských senátorů, aby každá katedra měla alespoň teoretickou šanci na své zastoupení v senátu.  

Volby do obou komor senátu letos provázela oproti předchozím letům vyšší volební účast. Hlasovalo v nich 1 101 voličů z fakulty sociálních studií. Foto: Eva Bartáková

Koalici Keep FSS great tvořili studenti politologie. Chtěli zvýšit povědomí o možnosti zapojení se ve spolcích, zasadit se o vytvoření přehledných manuálů pro jednotlivé programy, které by pomáhaly studentům s orientací ve studiu či otevřít debatu o podpoře studentů na neplacených praxích a stážích. Koalice ale neoslovila dostatečné množství voličů a do senátu se nedostal žádný z jejích kandidátů. 

Kromě studentské komory se hlasovalo i do té akademické. Kandidátů bylo celkem čtrnáct, jedním z nich byl i Oldřich Krpec, který v senátu už v minulosti působil. „Rozhodl jsem se o mandát usilovat s tím, že představuji určitý prvek kontinuity v rámci fakultní legislativy,“ řekl. Krpec také dodal, že právě v senátu se přesvědčil o tom, že fakulta sociálních studií patří mezi nejlépe vedené fakulty na Masarykově univerzitě. 

Mezi nově zvolenými senátory a senátorkami je i Věra Stojarová. „Nekandidovala jsem s cílem prosadit nějakou konkrétní věc, chci spíše podpořit současné vedení v nastaveném směru fakulty,“ uvedla akademička. 

Studenti se chtějí podílet na fakultním dění 

Oproti předchozím letům se voleb zúčastnilo mnohem více studentů. Celkem jich bylo 1 101. Jednou z nich byla i Markéta Červinková, podle které mohou studenti prostřednictvím voleb alespoň částečně ovlivňovat dění na fakultě. „Sama bych na něco takového neměla čas, ale je pro mě důležité najít si chvilku na volbu zástupců. Volila jsem ty, kteří mi byli názorově blízcí,“ uvedla studentka žurnalistiky. 

Online voleb se zúčastnila také studentka politologie Martina Sieglová. „Byť se to nemusí zdát, je akademický senát velice důležitý a ovlivňuje spoustu aspektů našeho fakultního života,“ uvedla. 

Mezi nejdůležitější funkce fakultního orgánu patří volba děkana. Jedenáctičlenný senát ale rozhoduje například i o podobě přijímacích zkoušek, státnic, schvaluje rozpočet a dohlíží na přerozdělování peněz. Mezi kompetence senátu patří také schvalování předložených návrhů od vedení fakulty.

Všem zvoleným zástupcům začíná mandát 21. října, kdy zároveň končí předešlé volební období. To trvá dva roky. 

Výsledky voleb do akademického senátu 2021

První čtyři příčky obsadili kandidáti z koalice Otvírák. Do senátu se dostal i Veselý.
Nejvíce hlasů z řad akademických pracovníků získala Irena Kašparová.

Medailonky úspěšných studentských kandidátů

Anna Literová
Studentka kandidovala za koalici Otvírák. Foto: archiv Anny Literové

Studentka druhého ročníku Psychologie Anna Literová pochází z Kolína. Ve volném čase ráda sportuje na reprezentační úrovni, věnuje se korfbalu. Zároveň v něm také trénuje malé děti.  

Shengyue Wang
Za koalici Otvírák kandidoval i zahraniční student. Foto: archiv Shengyue Wang

Shengyue Wang pochází z čínského Chongqingu. Je studentem programuInternational Relations and European Politics. Sám sebe označuje jako člověka závislého na cestování. Baví ho umění, design a s přáteli si také rád zahraje deskové hry.  

Markéta Tereza Piačková
Markéta Tereza Piáčková je další novou senátorkou. Foto: archiv Markéty Terezy Piáčkové

Markéta Tereza Piáčková pochází z Olomouce.V Brně studuje Sociální antropologii a Environmentální studia. Sama sebe označuje jako kulturního člověka, ráda chodí na koncerty a výstavy. Občas dokonce nějaké výstavy sama zorganizuje. Přála by si, aby se fakulta zasloužila o větší popularizaci sociálních věd a společenských témat. 

Jan Albrecht
Novým senátorem je také Jan Albrecht. Foto: archiv Jana Albrechta

Student Sociologie a Sociální antropologie Jan Albrecht sám sebe popisuje jako člověka, kterému dříve na škole moc nezáleželo. Mezi ním a fakultou sociálních studií však podle jeho slov přeskočila jiskra. Nyní se podílí na pořádání akcí fakultního antropologického spolku a zároveň působí v programové radě sociální antropologie.  

Martin Veselý
Martin Veselý kandidoval za koalici Otevřená cesta. Foto: archiv Martina Veselého

Martin Veselý je studentem třetího ročníku programů Mediální studia a žurnalistika a Politologie. Pochází z Kroměříže. Pravidelně organizuje žurnalistické socializace, kde se neformálně setkávají studenti s vyučujícími a v době lockdownu pořádal také politologické pubkvízy. Tento semestr se věnuje převážně praxi v Českém rozhlasu Brno. V letošním roce se zúčastnil soutěže Člověka v tísni Hledá se novinář, ve které skončil druhý.  


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.