Kurz o inovacích se sám stal start-upem, míní izraelští odborníci

Internet věcí, využívání moderních technologií ve vzdělávání, ale také například terorismus v kyberprostoru řešili přední izraelští odborníci na unikátní sérii přednášek na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity od listopadu do prosince.

19. 12. 2016 Martin Vérteši

Eran Wagner přednášel studentům o fenoménu internetu věcí, tedy o propojení předmětů v domácnosti pomoci chytré sítě. Foto: Jana Sosnová

Internet věcí, využívání moderních technologií ve vzdělávání, ale také například terorismus v kyberprostoru řešili přední izraelští odborníci na unikátní sérii přednášek na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity od listopadu do prosince. Experti seznámili studenty s izraelským přístupem k inovacím a jeho přenositelností do střední Evropy. Studenti v kurzu vytvořili rovněž několik projektů, které po skončení kurzu chtějí uskutečnit.

Odborníci na inovace a start-upy z Izraele přijeli v listopadu a prosinci přednášet na fakultu sociálních studií. Na speciálním kurzu Israel and Politics of Innovation: The Start-up Nation in International Perspective se vystřídalo osm řečníků, kteří mluvili nejen o izraelském přístupu k inovacím, ale také o práci v týmu nebo o kyberterorismu.

Vynikající dojem udělali přednášející například na studentku Janu Ivanovou. „Po skončení předmětu mám pocit, že je možné všechno. Že můžu mít firmu zabývající se operacemi srdce, i když jsem předtím studovala jen Kissingera nebo Fukuyamu. Chtěla bych ale být více jako Izraelci – průbojná, nebojácná, trochu drzá a hlavně kreativní,“ svěřila se studentka mezinárodních vztahů.

Za organizací předmětu stojí vedoucí katedry mezinárodních vztahů a evropských studií Petr Suchý. „Chtěli jsme studentům připomenout, že inovativní myšlení a podnikavý duch jsou prvky, které uplatní v celé řadě činností, jimž se v životě budou věnovat. Kromě toho jsme předmět koncipovali tak, aby si v něm studenti jakéhokoliv oboru našli to své a měli příležitost navázat vzájemnou spolupráci,“ popsal Suchý.

Předmět si zapsalo čtyřicet studentů nejen z fakulty sociálních studií, ale také z právnické a ekonomicko-správní fakulty a přihlásilo se i několik studentů ze Spojených států amerických, Arménie nebo z Izraele.

Na projektech budou studenti pracovat i po skončení kurzu

Sérii přednášek otevřel 8. listopadu profesor Shlomo Maital z Izraelského technologického institutu. Vyzval studenty, aby ve skupinách vytvořili vlastní projekty. „Přestože práce na projektech nebyla nutnou podmínkou pro dokončení kurzu, tři z pěti projektů přežily až do konce a studenti v nich chtějí pokračovat i v budoucnu,“ pochvaluje si Suchý. V jednom z projektů tak například studenti pracují na platformě pro sdílení zkušeností matek, které studují. Autoři záměru nyní pomalu začínají sbírat zkušenosti studentek-matek z fakulty sociálních studií.

Za čtyři intenzivní týdny před studenty vystoupilo kromě Maitala dalších sedm izraelských akademiků, byznysmenů a investorů. Například Gabriel Weimann mluvil o terorismu v kyberprostoru, Dana Vashdi se věnovala inovacím v týmové spolupráci a Eitan Kyiet přednášel o inovacích v medicíně.

„Nejvíce mě zaujala přednáška Eitana Adrese o vztahu mezi státem a jednotlivcem v éře globalizace a jeho vlivu na národní sebeuvědomění. Kombinace teorie a praxe byla v kurzu vyvážená a příjemně mě překvapilo zjištění, že investoři většinou nejsou odborníky v daném oboru, ale že se věnují hlavně rozvoji myšlenky a jejího potenciálu,“ popsala studentka mezinárodních vztahů Lucie Badalová.

Moderní technologie a internet věcí

Bouřlivou debatu vyvolal mimo jiné absolvent doktorského studia na Stanfordské univerzitě profesor Sheizaf Rafaeli, který přednášel o využívání moderních technologií ve vzdělávání. Jeho příspěvek přišel s množstvím provokativních úvah.

Zástupcem investičního sektoru byl Eran Wagner, jenž se v jedné ze svých přednášek věnoval internetu věcí, tedy propojování přístrojů a zařízení s internetem a jejich možné interakci. „Internet věcí má potenciál změnit svět možná ještě více, než ho změnil internet sám. V budoucnu tak budeme moci skoro s každou věcí komunikovat a ovládat ji třeba mobilem. Někteří sice namítají, že tak bude omezeno soukromí, musíme si ale uvědomit, že soukromí vzniklo až s přechodem z malých společností do anonymních velkých měst. Možná je načase vrátit se zpět k neanonymní společnosti,“ domnívá se Wagner.

Cyklus přednášek uzavřel 6. prosince absolvent fakulty sociálních studií Peter Kolesár. Dříve působil jako ekonomický diplomat Slovenské republiky v Tel-Avivu a ve Washingtonu a dnes je ředitelem společnosti Neulogy věnující se podpoře start-upů. Ve své přednášce se snažil osvětlit, do jaké míry je možné izraelský model podpory inovací aplikovat ve střední Evropě.

Za rok znovu, ale nejspíš jinak

Unikátní předmět se katedře mezinárodních vztahů a evropských studií podařilo zorganizovat především díky významnému přispění Izraelského institutu ve Washingtonu, jenž výukové aktivity katedry podpořil už podruhé.

Při výběru tématu vedoucího katedry Petra Suchého inspirovala kniha Start-up nation od autorů Dana Senora a Saula Singera, která právě izraelský přístup k inovacím líčí. „Kolega Eitan Adres, bez něhož by předmět v této podobě nikdy nevznikl, mě seznámil s dalšími odborníky. S většinou z nich jsem se posléze setkal přímo v Izraeli a společně jsme dojednali jejich účast v kurzu. Všichni přednášející byli s formátem i průběhem kurzu nadmíru spokojení a dokonce tvrdili, že jsme tak sami vytvořili výukový start-up a měli bychom v něm pokračovat,“ řekl Suchý.

Příští rok chce vedoucí katedry na předmět navázat a znovu pro něj získat podporu Izraelského institutu. Téma ještě není jasné, organizátoři však počítají s tím, že na fakultu opět zavítají špičkoví odborníci.

Kurz Israel and Politics of Innovation: The Start-up Nation in International Perspective na fakultě sociálních studií vyučovalo od 8. listopadu do 6. prosince devět odborníků na inovace, z toho osm z Izraele. Sérií přednášek uzavřel absolvent fakulty Peter Kolesár ze Slovenska.

Program kurzu

  • S první přednáškou vystoupil v úterý 8. listopadu Shlomo Maital, jenž mluvil o změnách českého inovačního ekosystému v souvislosti s příklady z Izraele.
  • S tématem terorismu v kyberprostoru pokračoval 9. listopadu Gabriel Weimann.
  • Následně se 10. a 11. listopadu ujala slova Dana Vashdi a promluvila nejprve o inovacích v týmové spolupráci, pak vedla kreativní workshop.
  • Eitan Adres převzal štafetu 14. listopadu, se studenty mluvil o globalizaci a jejích vlivech na národní sebeurčení a na jedince.
  • O vládní podpoře inovací v Izraeli přednášel 15. listopadu Ran Arad.
  • Eitan Kyiet předstoupil před studenty 16. a 18. listopadu s tématem o inovacích v medicíně.
  • Následující dvě přednášky 23. a 24. listopadu vedl Sheizaf Rafaeli – představil postupně důvody izraelského rozmachu start-upů a digitální nástroje použitelné pro vzdělávání.
  • Eran Wagner promluvil 30. listopadu a 1. prosince o příkladech rozvoje firem mimo Izrael a také o internetu věcí.
  • Sérii uzavřel 6. prosince Peter Kolesár, který přednášel o možnostech aplikace izraelského modelu do centrální Evropy.

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.