Magisterští studenti musí nově prokázat lepší znalost angličtiny

3. 10. 2016 Zuzana Brandová

Noví magisterští studenti musí v prezenčním studiu dosáhnout v angličtině úrovně C1. Foto: archiv FSS

Novým studentům v magisterském studiu na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity se mění podmínky minimální jazykové kompetence. Vyšší požadovaná úroveň angličtiny má pomoci při zahraničních výjezdech nebo lepšímu uplatnění na trhu práce.

Studenti, kteří začínají své magisterské prezenční studium v akademickém roce 2016/2017, si už nemohou nechat uznat jazykový kurz z bakalářského studia. Místo uznání angličtiny, ruštiny, němčiny, francouzštiny či španělštiny na úrovni B2 si musí zapsat jeden z nových kurzů v angličtině na úrovni C1. Pro studenty magisterského kombinovaného studia zůstává jazyková úroveň B2, tu ale nově musí všichni prokázat v angličtině.

„Důvodem pro změnu bylo usnadnit oborům odbornou přípravu za využití studijních podpor v anglickém jazyce, poskytnout studentům komparativní výhodu na trhu práce a také jim dodat sebevědomí, aby se s vyšší jazykovou úrovní pokusili složit příslušné mezinárodní certifikáty a ještě více využívali studentských mobilit,“ vysvětlil změnu požadavků na minimální jazykovou kompetenci magisterských studentů proděkan pro studium Roman Chytilek.

Někteří studenti změnu vítají, jiní ji naopak vidí jako ne příliš potřebnou. „V požadavcích na Erasmus+ do Holandska jsem měl úroveň angličtiny B2 a bohatě to pro dokončení školy v zahraničí stačilo, takže C1 mi přijde trochu zbytečná. Hodně lidí s angličtinou bojuje, teď to bude ještě více selektivní předmět. Myslím si, že by stačila úroveň B2 a k tomu povinný odborný předmět v angličtině,“ zhodnotil změnu student druhého ročníku magisterského studia Martin Bláha.

Angličtina – jazyk vědy

Fakulta sociálních studií není jedinou na Masarykově univerzitě, která po svých studentech požaduje jazykovou úroveň C1 – tento požadavek musí splnit studenti ekonomicko-správní fakulty už na bakalářském stupni.

Podle Filipa Hanzelky, vedoucího oddělení Centra jazykového vzdělávání na fakultě sociálních studií, je pro magisterské studenty jazyková úroveň C1 adekvátní. „Studenti přicházejí ze středních škol dobře jazykově vybaveni a není záhodno, aby na vysoké škole jejich cizí jazyk stagnoval. Jako oddělení CJV na FSS cítíme tlak samotných studentů na to, aby se v jazyce dále vyvíjeli. Navíc angličtina je dnes jazykem vědy a jen ten, pro koho nebude překážkou, může ve svém oboru dosáhnout vynikajících výsledků,“ vysvětlil Hanzelka.

Magisterští studenti si mohou vybrat buď kurz Academic Writing and Other Study Skills nebo Academic Presentations and Other Study Skills podle toho, jakou jazykovou dovednost v budoucnu lépe využijí. Aby si kurz mohli zapsat, musí nejdříve splnit vstupní test prověřující jejich jazykovou úroveň. Druhou možností je nechat si uznat jazykovou zkoušku či certifikát na úrovni C1.

Studenti se v nových kurzech naučí číst dlouhé a složité odborné texty, hovořit plynule a s minimem chyb, připravit odborný text nebo diskutovat na odborná témata. Absolventi by tak fakultu měli opouštět s výbornou mluvenou nebo psanou akademickou angličtinou zaměřenou na sociální vědy. „Jde nám o absolventy s co nejlepšími a co nejširšími uplatnitelnými jazykovými kompetencemi. I proto je součástí změny výrazné rozšíření a specializace nabídky jazykových předmětů,“ dodal proděkan.

Nové podmínky pro splnění jazykové kompetence. Video: archiv FSS