Vysát knihy, připravit letní školy. Fakulta nezahálí ani v létě

I když v létě mnoho studentů v budově fakulty sociálních studií nepotkáte, zaměstnanci nezahálejí. Než začne nový semestr je potřeba opravit vše, co je potřeba a připravit se na nový akademický rok. 

25. 7. 2016 Zuzana Brandová

Všechny knihy se musí pomocí vysavače očistit od prachu. Foto: David Humpolík

Přestože posluchárny i chodby přes léto zejí prázdnotou, zaměstnanci Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity nezahálejí. V době, kdy fakultu nenavštěvují studenti, je potřeba opravit vše potřebné a připravit se na nový akademický rok. Pro studenty, kteří se chtějí vzdělávat i v létě, jsou zase připravené letní školy.

Vysát vysavačem prach ze třiceti tisíc knih, přesunout málo půjčované publikace do skladu a přepsat některé prezenční knihy do absenčních. To jsou příklady činností, které musí přes léto stihnout knihovníci ve fakultní knihovně fakulty sociálních studií.

Kromě pravidelného úklidu se knihovna dočká také stavebních úprav. Od začátku semestru budou moci studenti kromě velké seminární studovny používat další dvě menší seminární místnosti, které vzniknou v prostoru, kde se dřív nacházela starší čísla zahraničních časopisů. „O seminární místnost mají studenti velký zájem. Zatímco nahoře je prostor určený pro tiché samostudium, v suterénu slouží seminární místnosti k týmové práci,“ objasnila vedoucí knihovny fakulty sociálních studií Irena Šléglová.

I když je stávající seminární studovna určená až pro patnáct lidí, nejčastěji ji využívají pětičlenné skupinky. A právě pěti až sedmičlenným týmům budou určeny nové seminární místnosti. Zájemci si je mohou dopředu zamluvit přes rezervační systém knihovny.

Knihovnice přepisují knihy do skladu. V policích tak bude místo pro nové knihy. Foto: David Humpolík

Žádné další stavební úpravy se přes léto na fakultě nechystají – poslední velká rekonstrukce se uskutečnila mezi lety 2003 až 2005. Letos jsou tak opět na programu jen pravidelné revize a opravy. „V červnu elektrikáři fakultu přepojili na vlastní trafostanici. V červenci je nutné udělat revize výtahů, výměníkové stanice, zkontrolovat elektronický protipožární systém a hasicí přístroje,“ vyjmenoval správce budovy fakulty Jan Jebas.

Uklízečky zase pomocí parních vysavačů čistí podlahy a koberce a technici natírají okna v suterénu. Fakulta tak nezeje prázdnotou ani přes prázdniny – navštěvují ji i studenti, kteří si z atria vytvořili komunikační prostor na různé schůzky nebo doučování.

A nezahálejí ani vyučující. Podle Miloše Gregora z katedry politologie mají akademici přes léto čas pracovat na vlastním výzkumu, promýšlet a připravovat projektové žádosti k dalším výzkumům. Na řadu přichází také nezbytná administrativa – například monitorovací zprávy o uskutečněných projektech.

Letní školy zpestří prázdniny

Univerzitní pracovníci také pilně připravují letní školy. Například Centrum jazykového vzdělávání Masarykovy univerzity v létě organizuje hned tři. Svoje dovednosti v anglickém jazyce si mohou zdokonalit nejen stávající a začínající vysokoškolští studenti, ale i akademici vyučující odborné předměty. Kurzy se konají od konce července do začátku září.

Nejen studenty žurnalistiky pak může zaujmout nabídka několika letních škol zaměřujících se na média. Za podpory Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se tak letos uskuteční první ročník letní akademie Hejbej, která se věnuje zásadním světovým tématům – konfliktům, klimatickým změnám, médiím a mocenským vztahům ve světě. Její účastníci se setkají s válečnou reportérkou Markétou Kutilovou, šéfredaktorem týdeníku Respekt Erikem Taberym nebo šéfredaktorem portálu HlídacíPes Robertem Břešťanem. Zážitkově-vzdělávací akce se koná od 21. do 28. srpna ve Středisku Lorien u Nekoře v Orlických horách.

Třetí srpnový týden zase nabídne Letní žurnalistickou školu Karla Havlíčka Borovského. Její účastníci se seznámí s prací novináře a fungováním médií. A na druhý zářijový víkend se chystá Letní škola etiky a médií: Média a jejich úloha v zemích V4, která se uskuteční v Institutu etiky a bioetiky v Prešově. 

Posledním příkladem prázdninových aktivit souvisejících se studiem pak může být Letní škola energetické bezpečnosti, která se koná v Univerzitním centru v Telči v polovině srpna. Její účastnici se podívají například do Jaderné elektrárny Temelín nebo na vodní elektrárnu Vranov nad Dyjí.

Budova fakulty sociálních studií. Foto: Zuzana Brandová

Budova, ve které dnes sídlí Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity, byla dostavěna v roce 1910 coby sídlo tehdejší techniky. Navrhli ji architekti Ferdinand Hrach, Josef Matzenauer a Josef Nebehosteny. Fakulta sociálních studií budovu získala po roce 2000 po Lékařské fakultě Masarykovy univerzity.

Fakulta sociálních studií oficiálně vznikla 1. ledna 1998 a z filozofické fakulty na ni přešly čtyři katedry – katedra sociologie, katedra psychologie, katedra politologie a katedra sociální politiky a sociální práce. Zároveň s fakultou vznikla také katedra mediálních studií a žurnalistiky a v následujících letech katedra environmentálních studií a katedra mezinárodních vztahů a evropských studií.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.