Byla to jedinečná příležitost, říká stážistka z Itálie o možnosti přednášet na fakultě sociálních studií

Držitelé doktorátů se na fakultě sociálních studií učili, jak lépe učit. Přijela i socioložka z Itálie, která přednášela o rodině.

9. 5. 2018 Helena Havranová

Dotti Sanni přijela na fakultu sociálních studií z téměř tisíc kilometrů vzdáleného Milána. Foto: archiv Giulie Marie Dotti Sani

Zlepšit se v přednášení i v dalších dovednostech chtějí účastníci postdoktorského programu Max Weber, kteří v březnu navštívili Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity. Jednou ze stážistek výměnného výukového programu byla i Giulia Maria Dotti Sani, která v Brně představila svou přednášku na téma sociologie rodiny. Kromě prostředí fakulty nadchla socioložku také brněnská architektura a ve volném času navštívila i únikovou hru.

Zůstat v akademickém prostředí chtěla Italka Giulia Maria Dotti Sani již od chvíle, kdy začala studovat univerzitu v Milánu. Tamní atmosféra jí nadchla. „Můj otec také vyučoval na univerzitě a připadalo mi to jako pěkná práce,” říká doktorka sociologie.

Po dokončení doktorského studia se přihlásila do programu Max Weber, aby se mohla zúčastnit zahraničních stáží, nasbírat zkušenosti pro budoucí akademickou práci i rozvíjet svůj výzkum. Program Max Weber je známý tím, že se do něj dostane jen velmi omezené množství lidí. Řídící komise každý rok vybírá ze zhruba dvanácti set přihlášených jen padesátku vyvolených.

Uchazeči se mnohou přihlásit nanejvýš pět let po dokončení doktorského studií. Při posuzování se hodnotí jejich publikace a témata výzkumů, kterými se zabývali. „Program je otevřený i uchazečům, kteří žádné publikace zatím nemají. Hodnotitelé chtějí především zajímavé lidi s dobrými nápady,” říká o kritériích stážistka.

Jak těžké je se do programu dostat ví i Dotti Sani, kterou komise vybrala až na druhý pokus. „Poprvé jsem se přihlásila rok po dokončení své doktorské práce. Do programu jsem se sice nedostala, ale byla jsem jen těsně pod čarou. V následujících letech jsem tedy pokračovala v publikování svých prací a na druhý pokus už to vyšlo,” přibližuje svou cestu Dotti Sani, která se do programu zapojila na jeden rok.

Program na fakultě sociálních studií byl dobře připravený, pochvaluje si socioložka

Členství v programu obnáší mnoho dílčích aktivit. Stážisté se musí zúčastňovat akademického programu, chodit na semináře a konference. Kromě toho se rovněž věnují své publikační činnosti a s dalšími spoluúčastníky si vyměňují nápady a zpětné vazby na své práce. V neposlední řadě pak mají možnost zúčastnit se výukových programů jako je například ten na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. „Máme možnosti podívat se na různé významné univerzity. Většinu z nich už jsem navštívila, ale Masarykovu univerzitu ještě ne. Do Brna jsem se tedy rozhodla jet především proto, že jsem tu nikdy nebyla,” vysvětluje Dotti Sani motivaci své návštěvy. Brněnská fakulta sociálních studií je jediným místem v Česku, které nabízí stáže jako součást programu Max Weber. 

Při své návštěvě v Brně vystoupila Dotti Sani se svou přednáškou Sociologie rodiny: Rodina ve společnostech. „Program je na fakultě sociálních studií velmi dobře připravený. Měla jsem možnost učit svou lekci dvakrát, přičemž po první přednášce jsem dostala zpětnou vazbu od jiných vyučujících, kteří se přišli na mou hodinu podívat. Mohla jsem tedy udělat nějaké změny a poté lekci učit znovu. Toto je unikátní příležitost, kterou na jiných místech nedostáváme,” pochvaluje si socioložka. 

Své přednášky si Dotti Sani užila, a to i díky studentům sociologie, kteří se jich zúčastnili. „V obou skupinách byli velice příjemní a aktivní studenti. O tématu jsme společně diskutovali a dělali několik cvičení, na kterých se studenti aktivně podíleli,” hodnotí vyučující. Věří, že přednášky byly pro studenty stejně přínosné jako pro ni samotnou.

Je skvělé, že v Brně všichni mluví anglicky, míní stážistka

Ačkoliv měla nabitý program, našla si socioložka při svém pobytu čas i na průzkum města. „Brno se mi moc líbí. Při procházce centrem mě okouzlily krásné budovy a ulice. Nadchla mě také místní atmosféra a to, že je tu vše velmi blízko a všude tak mohu pohodlně dojít pěšky. Rovněž oceňuju, že tu praktiky všichni mluví anglicky," říká Dotti Sani. Návštěvu Brna hodlá doporučit i svým přátelům.

Kladně hodnotí také fakultu sociálních studií, která jí svým interiérem velice připomíná univerzitu v Trentu, kde studovala. „Budova je hezká, vybavení v ní je nové a pěkné. Vše funguje dobře a neměla jsem zde žádné problémy,” pochvaluje si své dočasné zázemí italská stážistka.

V budoucnu plánuje Dotti Sani publikovat několik článků, ale také knihu o tom, jak Italové využívají čas na domácí práce a péči o děti. „Srovnávám lidi s různými charakteristikami a snažím se to pak předat mezinárodnímu publiku. Toto téma se totiž hodně studuje v Itálii, a tedy i literatura a materiály jsou povětšinou v italštině. Ráda bych takto poskytla možnost dozvědět se něco víc o Itálii, jakožto genderově velice nerovné zemi,” říká Dotti Sani o publikaci, kterou právě dokončuje.

Atrium fakulty sociálních studií připomnělo Dotti Sani prosklenou střechu univerzity v Trentu (na obrázku). Foto: archiv Trentské univerzity

Medailon

Giulia Maria Dotti Sani je stážistkou programu Max Weber. Pochází z Itálie, kde získala magisterský titul v oboru Sociálních věd na univerzitě v Milánu a doktorský titul v oboru sociologie a sociální výzkum na univerzitě v Trentu. Specializuje se na sociologii rodiny, zaměstnanost žen a sociální stratifikaci. Napsala třeba článek Čas, který muži z evropských zemí stráví vykonáváním zaměstnání a domácích prací, který se zabývá rozložením rolí mužů a žen v rodinách. Článek mimo jiné ukazuje, že v zemích, kde muži tráví v zaměstnáních standardně dlouhou pracovní dobu, ženy vykonávají více domácích prací než muži.  Po skončení stáže by ráda získala práci na univerzitě, kde by se mohla věnovat výuce i výzkumu.

Ve volném čase se věnuje lezectví, lyžování nebo cvičení crossfit. Její vášní jsou únikové hry, při kterých se skupina lidí pokouší vyluštit šifry, které jím pomohou uniknout z místnosti. Jednu si vyzkoušela i v Brně.

Dotti Sani se věnuje sociologii rodiny. Foto: archiv Giulie Marie Dotti Sani

Max Weber Program

Program Max Weber je jeden z programů Evropského univerzitního institutu. Jedná se o postdoktorský program historických a sociálních věd, jehož cílem je posilovat akademické dovednosti stážistů a zároveň jim nechávat prostor pro individuální výzkumnou činnost. Stážisté se do programu zapojují na jeden až tři roky a po dobu stáže pobírají grant dva tisíce eur měsíčně.

Univerzita v Trentu

Univerzita v Trentu byla založena v roce 1962. Je o čtyřicet tři let mladší než Masarykova univerzita založená roku 1919. Samotná fakulta sociálních studií, která letos slaví dvacáté narozeniny, je ale oproti své italské kolegyni, vůbec první fakultě sociologie v Itálii, mladší o šestatřicet let. Dostat se z jedné fakulty do druhé by chůzí trvalo sto čtyřicet šest hodin, přičemž tato trasa je dlouhá rovných sedm set kilometrů.

Na univerzitě v Trentu studuje téměř 17 tisíc studentů, což je zhruba o třetinu méně než na Masarykově univerzitě, kterou navštěvuje bezmála 29 tisíc studentů. Na Masarykovu univerzitu také přichází skoro šestkrát více studentů ze zahraničí. Ve světovém hodnocení kvality ovšem počty studentů nehrají roli. Trentská univerzita je podle žebříčku univerzit Top Universities na děleném 441.-500. místě, zatímco Masarykova univerzita na 551.-600. místě. Studenti fakulty sociálních studií se na Trentskou univerzitu mohou podívat přes program Erasmus+.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.