Královna majálesu: Reprezentovat naši univerzitu jsem brala jako výzvu

Na pódiu i před kamerami se cítí jako ryba ve vodě. Studentka fakulty sociálních studií a královna majálesu za Masarykovu univerzitu Andrea Harmuthová se vždy ráda předváděla. Už v dětství byla průbojná, ráda mluvila. „I proto jsem šla na žurnalistiku. Po dni otevřených dveří fakulty, který jsem navštívila ještě na střední škole, jsem věděla, že to pro mě bude správná cesta,“ vysvětluje studentka, která by se po studiu ráda prosadila jako moderátorka.

23. 5. 2022 Anna Nevídalová

Královský pár za Masarykovu univerzitu tvořila Andrea Harmuthová společně s Tomášem Švachem. Zdroj: archiv Andrey Harmuthové

Po titulu královny majálesu toužila jednadvacetiletá Andrea Harmuthová už od střední školy. „Vždy mě bavilo sledovat vyhlašování královského páru a říkala jsem si, že bych se jednou také ráda zkusila přihlásit,“ říká studentka žurnalistikysociální antropologie. V roce 2020 to také udělala a hned v prvním ročníku svého bakalářského studia kandidovala na majálesovou královnu Masarykovy univerzity. Titul se jí nakonec získat podařilo. „Nečekala jsem to, holek se hlásilo asi pět. Všechny byly strašně milé a zajímavé,“ dodává Harmuthová.

O jejím vítězství rozhodlo dvoukolové hlasování. První kolo bylo online a Harmuthová v něm bojovala o hlasy veřejnosti. „Vedli jsme s králem, Tomášem Švachem, kampaň na sociálních sítích. Snažili jsme se dát o sobě co nejvíce vědět,” popisuje Harmuthová. Druhé kolo hlasování se pak uskutečnilo v klubu Fléda, kde nový královský pár volili studenti, kteří v soutěži uspěli o rok dříve.

Přípravy akce byly podle studentky náročné. Na fotografii je se svou královskou družinou. Zdroj: archiv Andrey Harmuthové

Stejně byli volení i králové a královny na jiných brněnských univerzitách. Spolu se pak všichni měli utkat o titul brněnského královského páru, kvůli koronavirové pandemii byl ale majáles přesunutý až na letošní rok. „Byla jsem z toho hodně smutná. Moc jsem se těšila na všechny akce, které se s Brněnským majálesem pojí – od natáčení nejrůznějších videí na sociální sítě až po stavbu májky. Byla jsem naštvaná, chtěla jsem do toho jít po hlavě. Najednou to vypadalo, že o všechny akce a zážitky přijdu,” říká Harmuthová. Proto měla velkou radost, když se letos majáles konečně uskutečnil.

Spolu s přípravami ale přišlo i plno povinností. „Bylo to náročné. Dlouho jsme nevěděli, jestli se akce uskuteční. Některé věci jsme pak dělali na poslední chvíli, pořád se něco měnilo,” vysvětluje Harmuthová, která měla na starost prodej lístků nebo organizování akcí, jako například stavění májky. Královský pár na to ale nebyl sám, k ruce měl skupinu pomocníků, takzvanou královskou družinu, se kterou si studentka užila spoustu zábavy. „Třeba afterparty byla hodně divoká věc, na kterou jen tak nezapomenu. Vše se ale odehrávalo v mezích zákona,” dodává pobaveně majálesová královna Masarykovy univerzity.

Své zástupce měly na majálesu i další brněnské univerzity. Zdroj: archiv Andrey Harmuthové

Majálesu se Harmuthová neúčastnila naposledy

Titul brněnské královny sice Harmuthová nezískala, vítězným královským párem se stali reprezentanti Mendelovy univerzity, i tak je na sebe ale pyšná. Soutěž brala jako osobní výzvu, s kterou si podle svých slov úspěšně poradila. „Jsem sice extrovert, nemám ale ráda, když je pozornost upřená jen na mě. Ve skupině lidí mi to nevadí, ale takto samostatně... dalo by se tedy říct, že to pro mě bylo určité vystoupení z komfortní zóny,“ vysvětluje studentka.

S majálesem se ale ještě definitivně nerozloučila. Ráda by se podílela na organizaci dalších ročníků. Její zapálení pro studentské oslavy jara ale ne všichni její přátelé chápou. „Ti nejbližší mě podporují. Někteří kamarádi ale mají pocit, že jde o komerční věc, kolem které je zbytečný povyk,“ popisuje Harmuthová.

Společně s kamarádkou Nikolou Samcovou si Harmuthová vyzkoušela moderování plesu. V budoucnu by chtěla studentka žurnalistiky a sociální antropologie moderovat vlastní pořad. Zdroj: archiv Andrey Harmuthové

Svou účast na majálesu ale studentka hodnotí jako přínosnou, cení si zejména získaných zážitků. „Dostala jsem se do backstage, potkala jsem se s umělci a vystoupila jsem na pódiu před několika tisíci lidí. To jen tak někdo nezažije,“ dodává.

Jednou by chtěla moderovat vlastní pořad

Harmuthová si naplno užívá studentského života a nechybí téměř na žádné studentské akci, ať už v roli návštěvníka či organizátora. V minulosti například moderovala Ples studentů Masarykovy univerzity, který organizoval studentský spolek Munie. Donedávna spravovala také sociální sítě univerzitnímu hokejovému týmu HC Muni. Své znalosti ze studia žurnalistiky zužitkovává i při natáčení pro univerzitní televizi Muni TV, kde působí v roli redaktorky.

V budoucnu by se Harmuthová chtěla věnovat moderování. „Jako malá jsem koukala v televizi na Lucii Borhyovou, strašně mě to bavilo. Klidně bych si také vyzkoušela moderování televizních novin, ráda bych ale spíše měla vlastní pořad,” zakončuje stále ještě současná královna majálesu za Masarykovu univerzitu.

Andrea Harmuthová si korunku královny majálesu Masarykovy univerzity užívala. Zdroj: archiv Andrey Harmuthové

Andrea Harmuthová

Andrea Harmuthová pochází ze Šumperka. V Brně studuje žurnalistiku a mediální studia společně se sociální antropologií na fakultě sociálních studií. V roce 2020 získala titul královny Majálesu za Masarykovu univerzitu. Studentský festival se ale uskutečnil až letos. Ve volných chvílích Harmuthová ráda sportuje, fotí, natáčí videa na svůj Youtube kanál a chodí na procházky. Ke studiu si přivydělává prací v kavárně. V budoucnu by se chtěla stát moderátorkou. S kamarádkou Nikolou Samcovou začala nedávno nahrávat lifestylový podcast Na dvě deci.

Ve volných chvílích Harmuthová ráda sportuje. Zdroj: archiv Andrey Harmuthové

Majáles

Majáles je studentskou oslavou příchodu jara s dlouhou tradicí, která sahá až do 15. století. Součástí akce je také volba krále a královny májalesu. Tento zvyk pravděpodobně vychází z lidové tradice, kdy si mladí lidé organizující hody volili svého stárka. Brněnský májales se letos konal 7. května. Akce začala slavnostním průvodem, který vedl z náměstí Svobody na brněnské výstaviště. Tam na návštěvníky čekal bohatý hudební program. Na třech pódiích vystoupili hudebníci jako Mirai, Marek Ztracený, nebo Calin. Vítězství si odnesl královský pár z Mendelovy univerzity. Kromě Brněnského májalesu se v moravské metropoli každoročně koná také Studentský májales Brno. Rozdíl mezi oběma Majálesy je především v jejich velikosti - studentský majáles má podstatně menší kapacitu návštěvníků. Májales se letos konal také v Praze a Hradci Králové.

Řekli o ní

„Andreu Harmuthovou znám jako akční a přátelskou studentku-kolegyni, se kterou jsem spolupracovala například na několika náročných online dnech otevřených dveří pro budoucí studující. Vždycky je usměvavá, pohotová, připravená pomoci a poradit.“

Lenka Waschková Císařová, vedoucí katedry mediálních studií a žurnalistiky

„Andry je člověk, co při vás bude stát a podpoří vás ve všem, co chcete, i když se třeba bojíte. Vždy vám pomůže. Je hodně ukecaná, upřímná a odvážná, zkrátka správná královna.“

Nikola Samcová, kamarádka

„Andry má jednu výhodu a zároveň i nevýhodu – ⁠nikdy nezavře pusu. V době kralování a majálesu to je ale asi spíše výhoda. Dokáže si vše dobře zorganizovat a zaúkolovat lidi v naší gardě. Maily, plánování, obepisování lidí a zařizování všemožných věcí a událostí jsou její silná stránka.“

Tomáš Švacho, student Masarykovy univerzity a král majálesu za Masarykovu univerzitu

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.