Naučila jsem se pracovat s trémou, říká sboristka

23. 5. 2016 Kateřina Picková

Studentka žurnalistiky Kamila Vlčková vystupuje poslední dva roky s komorním ženským sborem Gloria Brunensis. Foto: Kateřina Picková

Studentka žurnalistiky Kamila Vlčková vyplňuje svůj volný čas různými aktivitami. Mezi ty nejnáročnější na čas patří sborový zpěv, jemuž se věnuje už od sedmi let. Poslední dva roky Vlčková pravidelně vystupuje s komorním ženským sborem Gloria Brunensis, který získal několik ocenění, mimo jiné i dvě zlatá pásma na mezinárodním festivalu Festa Musicale v Olomouci nebo Très Bien v kategorii ženských sborů na mezinárodním festivalu Montreux Choral Festival ve Švýcarsku.

Zatímco studentka magisterské žurnalistiky a členka úspěšného ženského sboru Gloria Brunensis Kamila Vlčková vypráví o svém volném čase, občas se decentně pousměje, jindy lehce nakloní hlavu. Žádná výrazná gesta. Devizami nenápadné brunetky jsou ladnost a jemnost. Snad i proto, že při vystoupeních je zvyklá působit naprosto vyrovnaně a profesionálně.

Se zpěvem začala v sedmi letech. Tehdy si ji vybral dirigent dětského pěveckého sboru Primavera Jaroslav Dosalík. V Primaveře nakonec zpívala až do osmnácti. „Na konci každé sezóny jsme měli koncert, na němž se z dospělých sboristů stávali absolventi,“ popisuje své rozloučení s prvním sborem.

Poté, co nastoupila na Masarykovu univerzitu, se zpěvem na čas přestala. „Nikde jsem nezpívala, i když mi to chybělo. Uvažovala jsem, že si nějaký sbor najdu, nebyl ale moc čas, takže jsem to odkládala,“ popisuje Vlčková. Až po dvou letech se jí ozvala bývalá dirigentka Primavery Natalia Chirilenco, která chtěla složit sbor z absolventů Primavery. Protože se na schůzce sešly samé dívky, rozhodly se nakonec založit čistě ženské seskupení Gloria Brunensis.

Ani na začátku neskrýval sbor soutěžní ambice

Ženský sbor Gloria Brunensis má nyní repertoár složený z renesančních a barokních skladeb, ale i ze současné tvorby. Nácviku se sboristky věnují pravidelně každý týden dvě a půl hodiny. Navíc mívají jednou měsíčně sobotní tříhodinovou zkoušku a víkendová soustředění dvakrát ročně. Podle Vlčkové ale jenom zkoušky nestačí. „Jednou týdně je strašně málo, navíc ne vždy se sejdeme všechny, protože studujeme, pracujeme, máme další koníčky a některé z nás už mají děti. Proto cvičíme i individuálně,“ vysvětluje. Doplňuje, že díky dirigentce mohou trénovat zpěv i doma. Nahrává jim totiž skladby po jednotlivých hlasech, aby se tak každá sboristka mohla naučit svůj part.

Nedílnou součástí života sboristek jsou koncerty. Sbor Gloria Brunensis tak vystupoval například na koncertu Barvy pravoslavné hudby společně s mužským sborem Láska opravdivá nebo v kostele Nejsvětější Trojice v Králově Poli s tamním Chrámovým sborem.

Sbor má ale i soutěžní ambice. „Hned první léto jsme jely na mezinárodní soutěžní festival Festa Musicale v Olomouci. Získaly jsme tam zlaté pásmo v kategorii Komorní sbory a zlaté pásmo v kategorii Církevní a duchovní hudba – polyfonie. Vzhledem k tomu, že jsme spolu zkoušely teprve velmi krátce, to byl velký úspěch,“ vyzdvihuje studentka.

Od té doby se ženy a dívky z Gloria Brunensis zúčastnily několika dalších soutěží. Loni například v polském Krakově získaly třetí místo v kategorii ženské sbory na festivalu Cracovia Cantans a na Mezinárodním festivalu adventní a vánoční hudby s Cenou Petra Ebena v Praze zase stříbrné pásmo v kategorii komorní sbory.

Zatím největším úspěchem pro ně ale byla účast na mezinárodní soutěži Montreux Choral Festival ve Švýcarsku. „Už jen to, že jsme byly na takovou prestižní akci vybrány a mohly se jí účastnit po boku skutečně špičkových sborů, je pocta,“ popisuje své dojmy Vlčková. Neumístily se sice mezi prvními, přesto má cena Très Bien pro sboristky velký význam.

Díky koncertům mohla cestovat a naučila se porazit trému

Pokud by se měla Kamila Vlčková zamyslet nad tím, co díky sboru získala, byla by to především možnost poznat spoustu nových míst. Díky zpěvu už v dětství cestovala na několik zahraničních soutěží a s Gloria Brunensis v tomto trendu pokračuje. „Návštěva Švýcarska se sborem byla něčím, na co budu dlouho vzpomínat,“ neskrývá sboristka nadšení. Kromě toho ale vidí i jiné klady spojené s veřejným vystupováním. „Protože už odmala zpívám na koncertech i před plnými sály lidí, naučila jsem se pracovat s trémou,“ shrnuje přínosy působení ve sboru.

Její velký koníček jí však bere spoustu času. „Máme víkendové zkoušky a soustředění, vystoupení, několikadenní zájezdy a k tomu samozřejmě přípravu,“ popisuje rutinu. Přesto si však dvaadvacetiletá studentka najde čas i na další zájmy, i když přiznává, že je to pro ni často velmi náročné. Například je členkou brněnské pionýrské skupiny. „Jednou týdně organizuju s dalšími dvěma dívkami dvě hodinové schůzky pro malé děti. Několik víkendů v roce taky trávím na akcích s dětmi, výletech, dvakrát do roka jsou to několikadenní výlety a v létě samozřejmě tábory,“ vypočítává seznam svých aktivit.

Přiznává, že toho má občas opravdu hodně, ale ne tak, aby přemýšlela, že se sborem skončí. „Po těch dvou letech pauzy mi zpívání hodně chybělo. Zpívání v Gloria Brunensis si opravdu užívám,“ zakončuje Kamila Vlčková s úsměvem.

Fotogalerie
Po dvouleté pauze našla Kamila Vlčková svoje místo mezi sboristkami Gloria Brunensis. Foto: archiv Gloria Brunensis
Kromě zahraničních i tuzemských soutěží vystupuje sbor Gloria Brunensis pravidelně i na koncertech. Foto: archiv Gloria Brunensis
Sboristky vystupovaly například i na vídeňském vánočním koncertě. Foto: archiv Gloria Brunensis