Chůvy v dětském koutku si poradí s batoletem i předškolákem. Hlídají ve volném čase

4. 12. 2017
V dětském koutku se zabaví hlavně děti starší než rok, ale na kratší čas v něm mohou pobýt i ty menší. Foto: Lenka Jebáčková

Zatímco v posluchárnách studenti tiše naslouchají výkladu vyučujících, z  dětského koutku na fakultě sociálních studií se ozývá hlasitý smích. Děti tam pod dohledem chůvy staví věže z kostek, hází balónem nebo vybarvují omalovánky. Jejich rodiče si zatím mohou zajít na kávu, napsat seminární práci nebo připravit přednášku.  

V suterénu fakulty sociálních studií odstartovaly závody na odrážedlech. Jezdci svižně krouží po koberci a těsně míjí dřevěné kostky. Mezi diváky jsou vycpaný méďa i gumová zebra. Na univerzitu nepřijel cirkus, to jen děti v dětském koutku vymyslely novou hru.  

O zrod dětského koutku se přičinila hlavně jeho nynější garantka a vyučující genderových studií  Iva ŠmídováGenderové centrum, které dnes působí pod názvem Gender kolektiv, založilo dětský koutek, aby pomohlo rodičům skloubit dítě s prací či školou. Podobnou službu nabízí na Masarykově univerzitě ještě pedagogická fakulta. Tamní dětské centrum však připomíná spíš školku a slouží hlavně zaměstnancům. Zařízení na fakultě sociálních studií oproti tomu hojně využívají studenti.  

Za dvanáct let fungování fakultního dětského koutku se v něm vystřídaly desítky chův. Svůj volný čas tam tráví také studentky Karolína Bernatová a Hana Blažková, která navíc působí jako koordinátorka zařízení. Kromě péče o děti organizují obě dobrovolnice akce pro rodiče s dětmi. Stejně jako v předchozích letech, i letos pořádají tradiční Mikulášské odpoledne v atriu.  

Hlídání dětí je pro mě skvělý relax, říká chůva 

Na přednáškách z psychologie se dozvěděla teoretická fakta o vývoji dítěte, a tak si chtěla si vyzkoušet hlídání dětí v praxi. Proto se Karolína Bernatová stala dobrovolnicí v dětském koutku. „Viděla jsem inzerát, že shání dobrovolníky. Přišla jsem na informační schůzku a znělo to dobře. Učila jsem se sice o všech stadiích vývoje dítěte, ale je dobré vidět dítě naživo. Dětský koutek je proto skvělá příležitost,“ popisuje studentka.  

Zato Hana Blažková se do koutku dostala vlastně omylem. „Přivedl mě tam předmět Praktikum raného vývoje. V sylabu stálo, že účast je podmínkou, abych mohla na tento předmět chodit. Nakonec se ukázalo, že to tak úplně není. Ale připadalo mi to jako dobrá příležitost, tak jsem zůstala,“ sděluje dobrovolnice, která se od ledna stala koordinátorkou provozu dětského koutku. Děti tak od té doby nejen hlídá, ale také hlídání zprostředkovává. Pozice koordinátorky se jí zdá o dost náročnější, než když byla jen chůvou. „Vyžaduje to více zodpovědnosti. Někdy se taky stane, že hlídání zůstane na mně, když nikdo jiný nemá čas,“ vysvětluje Blažková. 

Ve své činnosti vidí obě chůvy smysl. „Dětský koutek považuju za dobrý projekt. Rodiče jsou za hlídání opravdu vděční. V neposlední řadě to také vnímám jako rozvoj sebe sama, protože jsem se konečně naučila překonávat strach z kontaktu s cizími lidmi a telefonování,“ říká Blažková, která na rozdíl od ostatních chův, které hlídají zadarmo, dostává za práci koordinátorky stipendium.  

Pozitivně vnímá dětský koutek také Bernatová. „Připadá mi skvělé, že rodiče, hlavně ženy, chtějí skloubit rodinu se studiem a my jim pohlídáme děti, zatímco jsou třeba na přednášce. Kdybych se do takové situace dostala já, byla bych ráda, kdyby to pro mě někdo udělal,“ míní.  

 

Dítě si v dětském koutku ještě nikdo nezapomněl 

Ačkoli v koutku nejsou pravidelné hlídací služby, je přístupný neustále. Stačí, když si rodič nebo chůva vyzvednou klíče na vrátnici. „Rodiče tam mohou chodit s dítětem sami nebo s vlastním hlídáním. Hlídání našimi chůvami si musí zarezervovat alespoň dva dny předem,“ popisuje fungování koutku Blažková. Služba je určená hlavně pro maminky a tatínky, kteří pracují na fakultě sociálních studií a na filozofické fakultě. „Ale může přijít kdokoliv z Masarykovy univerzity,“ dodává dobrovolnice.   

Děti se s chůvami věnují různým výtvarným činnostem, nejčastěji malují. Kromě toho si hrají s hračkami, kterých je v koutku plno. Jezdí s vláčky, hází balónem či se vozí na odstrkovacích zvířátkách. Chůvy doporučují, aby rodiče dítě nenechávali samotné déle než dvě hodiny, potom by ho měli přijít zkontrolovat. „Doba hlídání je ale různá, většinou je to alespoň na přednášku, takže hodina a půl až dvě. Ale někdy děti v koutku bývají třeba i tři hodiny,“ přibližuje Bernatová.  

Protože v koutku neplatí žádná oficiální věková omezení pro hlídané děti, spoléhají chůvy na zodpovědnost rodičů, kteří by měli uvážit, jestli jejich dítě hlídání od cizího člověka v koutku zvládne. „Už jsme hlídali i děti mladší než jeden rok. U takhle malých dětí musí být rodiče po celou dobu hlídání na fakultě. Většinou ale hlídáme děti starší,“ vysvětluje Blažková.  Jednou z maminek, které koutek využívají, je i zahraniční lektorka Katalin Fehér. „Poprvé jsem dceru do koutku dala, když jí bylo 10 měsíců. Nyní má rok a čtvrt a hlídání vždy skvěle zvládá,” svěřuje se se svým zkušenosti.  

Občas se chůvy setkaly s problémy, ale zatím se nikdy nejednalo o nic vážného. „Zapomenuté dítě jsme tu naštěstí ještě neměli, ale už se stalo, že dítě brečelo tak, že jsme museli do koutku zavolat maminku,“ vzpomíná Blažková. „Hodně záleží na rodičích. Ještě jsem nezažila, že by do koutku někdo poslal dítě, o kterém by netušil, jestli to s cizím člověkem zvládne. Děti jsou obvykle zvyklé z jesliček či školky,“ myslí si Bernatová.  

Aktuálně působí v koutku sedm stálých chův. Snaží se vyhovět všem rodičům, kteří hledají hlídání, ale omezuje je jejich vlastní rozvrh a další aktivity, kterým se věnují. Blažková a Bernatová se proto shodují, že by koutku prospělo, kdyby se v něm střídalo více chův. S radostí by přijaly nové posily. Dobrovolníkem se může stát kterákoliv studentka či student, přičemž kdy a jak často budou hlídat, si určují sami. „Většinou jsou tu studenti psychologie, kteří to mají jako praxi, zapojit se ale může kdokoli. Stačí mít zájem a čas,“ shrnuje Blažková. 

Přijde i Mikuláš 

Dobrovolníci z dětského koutku se nevěnují pouze hlídání dětí. Každý semestr také pořádají v atriu akce pro děti. Na jaře velikonoční, kdy si děti mohou vyrobit ozdoby z papíru či zahrát hry, v zimě zase mikulášskou dílnu s nadílkou. „O akce je zájem, většinou přijde kolem deseti až patnácti dětí,“ říká Blažková.  

Pravidelné setkání připravují i tuto zimu. Děti si vyzkouší výtvarné aktivity a do fakultního atria dorazí také čert, anděl a Mikuláš. „Mezi oblíbené činnosti patří tradičně zdobení perníčků, vyrábění papírových andílků a malování na obličej,“ říká Karolína Bernatová, která se akce loni zúčastnila převlečená za čerta.  

Mikuláš navštíví brněnskou fakultu sociálních studií v úterý 5. prosince. Tvořivé odpoledne s nadílkou začne ve tři hodiny. „Přijít mohou všechny děti z koutku i ostatní děti studentů či zaměstnanců,“ zve Blažková. 

V Mikulášských dílnách děti vyrábí masky i figurky z papíru. Foto: Archiv dětského koutku

Pod maskami Mikuláše, čerta a anděla se ukrývají dobrovolníci z dětského koutku na fakultě sociálních studií. Foto: Archiv FSS

Hana Blažková

Hana Blažková je v prvním semestru navazujícího magisterského studia psychologie. Velkou část volného času jí zabere dětský koutek, kde působí kromě chůvy také jako koordinátorka. Kromě toho ráda cvičí jógu a pilates. Věnuje se také doučování a dobrovolnické činnosti. Tento semestr se navíc podílí na sběru dat pro výzkum internetu.

Dobrovolnice si o Mikulášském odpoledni oblékly kostýmy. Hana Blažková se na jeden den stala andělem. Foto: Archiv Karolíny Bernatové

Karolína Bernatová

Karolína Bernatová, rovněž studentka prvního semestru magisterského studia psychologie, v koutku hlídá tři roky. Před rokem si splnila svůj dětský sen a začala chodit na lekce baletu. „Každé pondělí tam klepu nožičkama a vypadám jako postřelená kachna, ale hrozně mě to baví,“ směje se. Také ráda čte a po skončení studia by chtěla pracovat na psychologické klinice.

Rohy si Karolína Bernatová nasadila, aby dětem připravila Mikulášské odpoledne v atriu fakulty sociálních studií. Foto: Archiv Hany Blažkové

V dětském koutku hledají nové posily

Dětský koutek fakulty sociálních studií uvítá všechny, kdo rádi tráví čas s dětmi, hledají praxi nebo neví, co s volným časem mezi přednáškami a k dětem mají blízko. Chůvou se může stát každý student či studentka bez ohledu na obor studia. Více informací najdou zájemci na stránkách dětského koutku

Velikonoce strávily chůvy dětského koutku hravě

Zvířátka z papírových kelímků anebo razítka z brambor vyráběly děti na jarním Velikonočním odpoledni. Dobrovolníci z dětského koutku ho uspořádali letos v dubnu.

Do společných dílen v atriu fakulty sociálních studií se každý semestr zapojují i rodiče. Foto: Lenka Jebáčková

Chůvy si s dětmi hrají, ale také s nimi vybarvují omalovánky nebo čtou pohádky. Foto: Lenka Jebáčková

Autorka: Helena Havranová