„Fakultní senát má skutečně, i když se to na první pohled nezdá, možnost formovat směřování celé fakulty,“ říká člen studentské komory senátu fakulty sociálních studií Daniel Jirků. Jako příklad, který ovlivňuje studenty, uvádí vznik nových studijních programů, o jejichž existenci a výsledné podobě senát rozhoduje. Klíčovou rolí fakultního senátu je přitom schvalování předložených návrhů, které přichází z vedení fakulty. Senát ale také může návrhy opatření týkající se fakulty předkládat, to se však děje spíše výjimečně.
Podle předsedy Akademického senátu fakulty sociálních studií Otty Eibla je jednou z nejdůležitějších úloh fakultního senátu volba děkana. Dále uvádí, že senát usměrňuje chod fakulty tím, že schvaluje rozpočet, rozděluje finanční prostředky a dohlíží na jejich využívání. „Studenti by se o senát mohli zajímat proto, že rozhoduje o záležitostech, které prakticky dopadají na jejich každodenní život,“ vysvětluje. Dodává, že fakultní senát má poslední slovo například při určování podoby státnic, přijímacích zkoušek nebo stipendijního programu. „Máme také právo se vyjádřit k tomu, jak bude fakulta strukturovaná. Teď jsme například hlasovali o vzniku nového výzkumného ústavu,“ popisuje další funkci fakultního senátu Eibl. Je podle něj důležité si uvědomit, že výsledné předpisy nejsou definitivně dané, ale vznikají dialogem.
Do fakultního senátu volila jen čtvrtina studentů
Akademický senát fakulty sociálních studií má jedenáct členů, kteří se volí na dobu dvou let. Senát se skládá z komory akademických pracovníků, kterou tvoří šest zaměstnanců, a ze studentské komory, která má pět příslušníků. „Síly obou komor jsou poměrně vyrovnané a v některých agendách opravdu záleží na každém hlasu,“ popisuje schvalovací proces Eibl. Do obou komor se přitom volí zvlášť. Poslední volby se konaly na podzim roku 2019 a zúčastnila se jich pouze čtvrtina studentů. Volební účast akademických pracovníků dosáhla necelých sedmdesáti procent.
Daniel Jirků je členem studentské komory Akademického senátu fakulty sociálních studií už druhé volební období. Poprvé do ní úspěšně kandidoval v roce 2017. O kandidatuře diskutoval nejen se svými kamarády ze Studentské sekce Mezinárodního politologického ústavu, ve které dodnes působí. „Zjistil jsem, že o senátu nikdo nic neví a že bych o něm díky své participaci mohl šířit povědomí,“ objasňuje. V minulém volebním období se proto podílel na setkávání studentských senátorů s ostatními studenty, která se konala zhruba jednou za půl roku. Diskutovalo se na nich o tom, co se v senátu aktuálně probírá. Zájem o setkání ale ze strany studentů nebyl příliš velký, účastnilo se jich vždy okolo pěti lidí. „Přesto mě nadchlo, že práce, kterou děláme, nezajímá jen nás,“ vzpomíná Jirků. V současnosti se kvůli epidemickým opatřením setkání nekonají, avšak studentská komora funguje na Facebooku, kde informuje o diskutovaných tématech. Celý senát se zase schází prostřednictvím aplikace Zoom.
Univerzitní senát schvaluje dokumenty, které mají vliv na podobu studia
Díky působení ve fakultním senátu poznal Daniel Jirků také senátory z jiných fakult, kteří mu dali vhled do celouniverzitní politiky. „Uvědomil jsem si, že je spousta témat, která se v univerzitním senátu mají řešit, ale neřeší se dostatečně nebo vůbec,“ popisuje Jirků. Mluví například o postavení doktorských studentů, kteří při koronavirové krizi nemohli chodit na fakultu, přestože jsou také výzkumnými pracovníky. Problémů ve fungování univerzity vidí ale více, proto se rozhodl kandidovat i do univerzitního senátu. „Vím, že svým členstvím můžu řešení problematických věcí ovlivnit. Masarykova univerzita je ochotná takové problémy řešit, vidíme to například v postupném řešení socioekonomické otázky doktorandů. Pro zlepšování univerzitního života je ale třeba v tomto procesu i studentských zástupců, kteří do diskuze přinášejí důležité připomínky z vlastního studia,“ vysvětluje student politologie.
Akademický senát Masarykovy univerzity rozhoduje o budoucím směřování celé vysoké školy. Mezi jeho výsadní pravomoci patří volba rektora, schvalování rozpočtu, dělení financí mezi jednotlivé části univerzity nebo schvalování vnitřních předpisů pro zaměstnance i studenty. Návrhy těchto předpisů připravují různá oddělení podle toho, o jaká témata se jedná. „Univerzitní věci zpracovává například právní odbor nebo některý z prorektorů, ekonomickou agendu často připravuje kvestorka,“ informuje o vzniku návrhů předseda studentské komory univerzitního senátu Jiří Němec. Po předložení návrhů o nich senát hlasuje. Na běžný studentský život má senát vliv právě prostřednictvím těchto dokumentů. Nejnovějším předpisem, který univerzitní senát schválil, je strategický záměr na léta 2021 až 2028. „Podle mě je tento dokument jeden z nejdůležitějších, o kterém jsme jednali. Je pro univerzitu klíčový, protože určuje, jakým směrem se bude v následujících letech ubírat. Konkrétně hovoří třeba o rozšíření nabídky cizojazyčných kurzů, úpravě podoby státnic či podpoře jakkoliv znevýhodněných osob při studiu,“ vysvětluje Němec.
V univerzitním senátu zasedá pětapadesát členů na tři roky. Vedle třiceti akademických pracovníků a dvaceti studentů doplňují počet dva studenti z vylosovaných fakult a tři zástupci dalších univerzitních pracovišť, kterými jsou například Centrum pro transfer technologií, Centrum rozvoje pedagogických kompetencí nebo Centrum jazykového vzdělávání. Studenti z každé fakulty si volí dva zástupce do komory studentské a zaměstnanci jednotlivých fakult tři představitele do komory akademických pracovníků. Volby do univerzitního senátu se uskutečnily na konci listopadu 2020. Na fakultě sociálních studií se voleb zúčastnilo přes sedmdesát procent akademických pracovníků, avšak studentů se zúčastnila necelá pětina. „Do univerzitního senátu jsem nevolila, protože si nemyslím, že by to bylo důležité, a hlavně mi není jasné, k čemu senát slouží. Navíc jsem ani neznala nikoho z kandidátů,“ říká studentka sociologie a mediálních studií a žurnalistiky Jitka Uhnavá. Odlišný názor má studentka politologie Eliška Suchomelová. „Do akademického senátu jsem volila především proto, že mi záleží na tom, kdo nás v něm bude zastupovat. Je pro mě důležité, aby to byl člověk, který s námi bude kroky senátu dobře komunikovat a dokáže vhodně zprostředkovat podněty a názory studentů i reakce na ně. Vzhledem k tomu, že jsem některé kandidáty znala a moje zkušenost s nimi byla velmi pozitivní, svůj hlas jsem ve volbách využila ještě o něco radši,“ vysvětluje studentka.