Celý týden vysíláme, i když ve studiu nikdo nesedí, říká manažerka Radia R

Kvůli nouzovému stavu v období koronavirové pandemie musel tým studentského Radia R, které působí na katedře mediálních studií a žurnalistiky, přehodnotit své plány. Jeho manažerka Hana Poledníková společně s vedením Radia R rozhodla, že rádio bude vysílat dál a těžit z repríz už natočených pořadů. Celý tým se dokázal přizpůsobit rychlým změnám a upravil své fungování. Poledníková si přístup týmu pochvaluje. „Jsem ráda, že táhneme za jeden provaz a umíme se rychle přizpůsobit," říká Poledníková. V rozhovoru pro Stisk zmínila, co rádio čeká v dalších měsících a jaké pořady má z jejich programu nejraději. 

4. 6. 2020 Pavla Sychrová

Radio R zelo v době rektorského volna prázdnotou, Poledníková ho navštívila jen párkrát. Foto: archiv Hany Poledníkové
Byl někdo v Radiu R v době krize?

Co se týče členů Radia R, tak tam nikdo nebyl. Fakulta byla pro běžné studenty zavřená a s ní i studio. Přístup měli jen zaměstnanci univerzity, což jsem naštěstí i já, takže když bylo něco urgentního, co se nedá vyřešit na dálku, v rádiu jsem se otočila. Za první měsíc a půl se to ale stalo jen dvakrát. Jednou přestal fungovat systém repríz, ale s technickými problémy nám pomohl technik katedry mediálních studií a žurnalistiky Petr Barták.

Jak máte v plánu pokračovat v práci?

Budeme kontaktovat děkana s prosbou o výjimku, abychom mohli alespoň v červnu do studia. Ale netlačíme na pilu, spíš se snažíme dodržovat restrikce. Jsme v kontaktu s vedením katedry mediálních studií a žurnalistiky, s vedoucím Jakubem Mackem, a tam kvitují, jakou odezvu má nyní projekt Music session a že jsme našli cestu, jak se stále prezentovat a že přemýšlíme do budoucna.

Co po celou dobu omezeného režimu vysíláte? 

Jako vždy hudbu. Máme vlastní hudební dramaturgyni, takže proud muziky jede dál. K tomu jsme se rozhodli rozjet reprízy našich pořadů. Zdá se to jako jednoduchý krok, ale zkoordinovat to byl ve skutečnosti zdlouhavý proces. Naštěstí s programovým dramaturgem a vedoucí off air, což je skupina lidí starajících se o marketing, akce, grafiku a techniku, komunikujeme bez problémů online. Systematicky jsme poskládali program a celý týden vysíláme, ačkoliv ve studiu nikdo nesedí. Zapojili se tak vedoucí redakcí, kteří vybírali jednotlivé díly, i členové off airu v propagaci na sítích. Moderátoři můžou reprízy sdílet a zvětšit tak poslechovost jejich pořadů. Dává nám to možnost pořád aktivně pracovat

Manažerka studentského Radia R rozhodla, že v době pandemie koronaviru bude vysílání tvořeno z repríz. Foto: archiv Hany Poledníkové
Vznikají nějaké nové díly?

Nové díly tvoří pořady, které jsme už před karanténou byli zvyklí dělat z domova. Takhle stále vychází třeba Kydy, mimochodem vysoko umístěný pořad na česko-slovenské podcastové scéně, nebo Imperial Pod Show. Naštěstí máme výbornou podporu na fakultě, takže kdyby někdo chtěl tvořit nové díly a neměl doma odpovídající techniku, může si ji vypůjčit přes katedru. Poptávka ale není. Spousta studentů podle mě teď zkrátka není v Brně. Nově natočené díly jsme nemíchali do vysílání repríz. Všechny jdou rovnou na streamovací platformy jako je například Spotify.

Takže si moderátoři zatím nevytvořili improvizovaná studia doma?

Koketovali jsme chvíli s myšlenkou udělat někde improvizované studio s dvěma mikrofony, kam by studenti chodili nahrávat pořady, ale hned to padlo. Chceme dodržovat nařízení, a ne lidi schválně tahat k někomu domů a shlukovat se. Jak jsem říkala, mikrofony není problém zapůjčit, ale nestává se to. Lidi řeší školu, práci, rodinu a podobně. 

Přineslo uzavření škol a omezení vysílání něco vyloženě pozitivního nebo naopak negativního? 

Situace nás odstřihla od studia a akcí plánovaných na jaro, jako třeba náš piknik. Radio R je z velké části komunitní záležitost. Jsme skvělá parta lidí, kteří se rádi potkávají a tvoří společně, takže v tomhle dost trpíme. Ale nic s tím nenaděláme. Jen doufáme, že se vše brzy vrátí do normálu. Já jsem zrovna člověk, který hledá pozitiva úplně na všem, takže i tady nějaké najdu. Teď je například čas vyřešit různé záležitosti, na které jindy v semestru prostě nebývá prostor. Například podívat se s vedením trochu víc do budoucnosti a lépe plánovat.

Chystáte něco nového na léto nebo další semestr?

Rozhodně se těšíme na podzimní konkurzy, kde přijímáme nové členy. Pro mě je vítání nováčků jedním z nejlepších momentů každého roku. Vzhledem ke stanovám Radia R budeme měnit programového dramaturga, kterým je teď Max Záruba. Každý člen vedení může působit na své pozici pouze dva roky, takže jsem zvědavá, jak nám to s novým dramaturgem společně půjde. A budeme přesouvat i audio konferenci Periferní slyšení, kterou jsme plánovali na červen. Doufám, že zaujme i lidi mimo Radio R.  Na konci léta bychom také chtěli uspořádat menší venkovní akci, jako takovou oslavu, že se zase můžeme vídat a že rádiový kolektiv vydržel pospolu i odděleně.

Tušíte, čemu se členové týmu věnují –  stali se dobrovolníky, odjeli domů nebo se učí? 

Asi všechno zmíněné. Každý dělá to, na co stačí. Spousta našich členů zároveň studuje na fakultě sociálních studií, která se podílí na fungování denního stacionáře pro lidi bez domova. Věřím, že i tam se najde někdo z rádia. Na začátku nouzového stavu jsme v naší skupině na Facebooku sdíleli tipy, kde přispět, kam vozit materiál na roušky, co dělat v karanténě a podobně. I teď nám ale vznikají nové spolupráce. Náš programový dramaturg se už přes rok aktivně podílí na projektu Music Session se Studex TV a MUNI TV, které fungují i nyní. Zařídil nám také spolupráci s projektem Káznice live, což je studio, které vzniklo v bývalé káznici na Cejlu a v době pandemie vysílalo online koncerty, představení nebo diskuze. Jsme v kontaktu i s dalšími studentskými spolky, takže třeba online propagací podpoříme Filmový festival Fakulty informatiky Masarykovy univerzity. Nebo Klub investorů z ekonomicko-správní fakulty nás oslovil s prosbou, zda bychom nechtěli tvořit jejich podcasty. Holky z našeho off air založily Humans of Radio R a sdílejí medailonky o členech rádia na sítích. Je toho hodně.

Co z vašeho programu byste doporučila posluchačům?

To je hodně těžká otázka. On totiž není asi pořad, který bych nedoporučila. Jen některé poslouchám více, protože mě to téma prostě zajímá. Jsem duší geek, nadšenec do technologií, takže jsem hrozně ráda za pořad Imperial Pod Show o hrách, seriálech a filmech. Velmi zajímavé rozhovory má Audimax. Nebo Interview Y, třeba s Martinem Řezníčkem. Případně v angličtině doporučuju Eurobabble. Pro hudební fanoušky je za mě skvělý Proud. Jo a málo lidí ví, že u nás taky vznikl podcast Vyhonit ďábla. A holky jedou pořád skvěle, i když už ne pod naší hlavičkou. U nás je fakt od každého žánru něco. Obecně doporučuju sledovat náš Instagram, facebookovou stránku nebo webové stránky. Budeme rádi, když si lidi něco od nás poslechnou, dají šanci něčemu novému, neokoukanému. Každý poslech a sdílení potěší. A kdyby nás někdo chtěl podpořit svým volným časem a nápady, uvidíme se na podzim na konkurzech.

Hana Poledníková

Hana Poledníková, původem z Beskyd, vystudovala bakaláře v oboru Mediální studia a žurnalistika a Mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Žurnalistiku se rozhodla studovat i na magisterském stupni studia společně s Managementem v kultuře na filozofické fakultě téže univerzity.

Od podzimu 2019 je manažerkou Radia R, které patří k fakultě sociálních studií, ale v rádiu působí už od roku 2015. Nejdříve vysílala pořad o seriálech, později vedla redakci Lifestyle a nakonec se stala jeho manažerkou. „Erko mi předalo zkušeností až až, za to jsem a budu hrozně vděčná,“ doplňuje Poledníková. Mimo to pracuje v univerzitním marketingu. To ji baví a nabírá tím spoustu nových poznatků. 

Radio R

Radio R vysílá pod katedrou mediálních studií a žurnalistiky v Brně již od roku 2008. Začalo to malou skupinu nadšenců, kteří chtěli zaplnit hluchá místa v českém éteru. Hlavním programem Radia R byly vyhraněné hudební žánry, různá menšinová témata a brněnský kulturní prostor. Dnes tvoří Radio R více než 100 dobrovolníků a ředitel rádia volený vždy na jeden rok s možností znovuzvolení. Redaktoři jsou rozdělení do sedmi redakcí a každou má na starost vedoucí. Radio R pokrývá široké spektrum témat od politiky, přes technologie a byznys, až po literaturu a tanec. Radio si zakládá zejména na své komunitě.

Činnost spolků fakulty sociálních studií v době koronavirové pandemie

V době veškerých omezení se kromě Radia R přesunuly do online prostoru i další spolky působící na fakultě sociálních studií. Studex TV nelenila a v době karantény spolupracovala na online koncertech společně s Radiem R a Káznicí live a diváci si tak mohli poslechnout koncert zpěvačky Muchy, kapely sinks nebo dua Karel Heřman a Ivan Jašek. Studex TV také sdílela informace o koronaviru, na kterých se podíleli i studenti z MUNI TV.

Spolek Be International po celou dobu karantény sdílel na svém Facebooku zajímavé odkazy ať už pro zajištění dobrovolnické činnosti nebo tipy, jak přežít a učit se v době pandemie.

Politologická Studentská sekce IIPS se v době karantény věnovala nové rubrice Věděli jste, že, ve které upozorňovala na zajímavosti z celosvětové historie a připomínala důležitá výročí, na která v nouzovém stavu nebyl kladený důraz. Předsedkyně studentské sekce Magdalena Janigová spolupracovala také s Krizovým operačním centrem Masarykovy univerzity.

Řekli o ní

„Jako školitelka můžu říct, že si s Hankou dobře rozumíme, protože se zabývá tématem, o které se už dlouhodobě zajímám i já. Ona sama o sobě říká, že nad sebou potřebuje pevnou ruku, v čemž jsme se dobře sešly. Potřebuje někoho, kdo jí dává deadliny, a to dělám ráda. Pracuje poctivě a je do tematiky velmi ponořená. Myslím si, že to povede k o to zajímavější diplomové práci. Přestože nás zastavila aktuální situace, ji to neodradí a bude stále ambiciózní práci dokončit.“

Iveta Jansová, vedoucí diplomové práce

„Hanka je hodně otevřená, přátelská a vždy se snaží hledat pozitivní věci. Její obrovská výhoda a přínos pro centrum zahraniční spolupráce bylo také to, že díky Radiu R zná spousty lidí z různých oborů. Když byla potřeba technika, Hanka zajistila. Když byl potřeba fotograf, Hanka hned věděla, komu se mám ozvat. Díky ní jsme tak navázali dlouhodobou spolupráci se studiem Nox. Hanka není moc organizovaný člověk, ale zato umí skvěle fungovat pod tlakem a stresem. Často jede na deadline, ale svou práci vždy odvede, jak nejlíp umí.“

Jakub Motyčka, bývalý kolega; vedoucí mezinárodního marketingu Masarykovy univerzity v Centru zahraniční spolupráce

„Hanka je starostlivá a chápavá šéfka, kámoška a kolegyně. Naše spolupráce je partnerská a rovnocenná. Cítím, že si váží mé práce a názoru a je pro ni významný, proto se to snažím dělat, jak nejlépe umím. Ve vedení se Hanka snaží posouvat Radio R dopředu, hledá nové příležitosti a zajímá se o názory lidí a jejich práci i celkové fungování rádia. I proto s ní ráda půjdu do každé výzvy, kterou ona sama či eRko přinese.“

Martina Krystoňová, vedoucí personalistka Radia R

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.