V atriu fakulty sociálních studií je rušno. Návštěvníci dnů otevřených dveří přechází od stolu ke stolu, povídají si s vysokoškolskými studenty různých oborů a zjišťují, co je na univerzitě čeká. Spolužáci, kteří na Dnech otevřených dveří prezentují jednotlivé katedry, se svěřují, že uchazeče nejvíce zajímají první studijní kroky. „Nejčastěji se ptají na přijímací řízení, na úspěšnost přijetí a na praxi. Jejich otázky se liší podle toho, zda už vědí, co chtějí studovat, nebo se teprve rozhodují. Pokud vůbec nevědí, co chtějí v budoucnu dělat, seznamuju je se základními informacemi o naší katedře, jako například z jakých studijních programů si můžou vybírat,“ shrnuje studentka sociální práce Jana Edelová. Podle studentky mezinárodních vztahů a environmentálních studií Lenky Vestenické návštěvníky zajímá i její vlastní zkušenosti se studiem.
Kromě studentů u stolů kateder můžou návštěvníci své otázky směřovat i na studijní oddělení, Centrum jazykového vzdělávání či studentský spolek Fakescape. „Mluvím s návštěvníky třeba o tom, že při studiu je možné i pracovat, nebo být součástí spolku,“doplňuje členka spolku Fakescape Lucia Mikulinová.
Spolu se zájemci o studium přišla i spousta rodičů, kteří se také chtějí ujistit, že si jejich dítko vybere správně. „Studuju teprve třetí ročník gymnázia. Příští rok touto dobou už chci mít za sebou přijímací řízení, takže na rozhodování o vhodném oboru či vysoké škole už by pak bylo pozdě,“ vysvětluje brunetka Rebeka Pilípová za souhlasného přikyvování její maminky. Obě přijely do Brna až ze Slovenska.
Ve fakultním atriu panuje výjimečná atmosféra, kterou vytvářejí desítky návštěvníků svou zvědavostí, nadšením, ale i obavami. Podle slov mnohých návštěvníků mají na přátelské atmosféře nemalou zásluhu pedagogové a další pracovníci fakulty. „Fakulta sociálních studií na mě působí pozitivně a rodinně. Mnohem víc než jiné vysoké školy. Překvapuje mě přístup učitelů i studentů, kteří na všechny mé otázky přátelsky odpovídají,“ podivuje se nad milým prostředím studentka bakalářského stupně Vysoké školy regionálního rozvoje a Bankovního institutu Barbora Beránková.
Neformální povídání u čaje s děkanem fakulty
Kromě atria mají uchazeči možnost vyjít do pater budovy a navštívit například přednášku o přijímacích zkouškách od agentury Scio, či informační přednášky všech kateder. Například přednášku o oboru bezpečnostní a strategická studia. Ve velké přednáškové učebně sedí přes sto posluchačů, kteří pozorně naslouchají informacím o předmětech, zapisují si, pár z nich se ale také očividně nudí.
V malé učebně pro pár desítek lidí je zase jiný program. Uprostřed učebny jsou do kruhu uspořádané židle. Na jedné z nich sedí děkan Stanislav Balík, vedle něj proděkan Bohuslav Binka, kteří soustředěně odpovídají na otázky potenciálních studentů. Prvních deset posluchačů postupně doplňují další. „Můžou na fakultě Slováci psát slovensky? Nebo mi bude slovenština dělat problémy?“ ptá se odvážně dívka v květovaném sáčku. „Jakou mám pravděpodobnost, že po si po škole najdu práci?“ klade další otázku kluk sedící vedle děkana Balíka.
Oba akademici působí velmi uvolněně, i tady panuje přátelská atmosféra. Děkan Stanislav Balík se zrovna zamýšlí nad motivacemi studovat ten či onen obor. „Přemýšlejte o něčem, co vás těší už na střední škole. Nyní máte velkou šanci úplně odstřihnout, co vás nebaví a zaměřit se na to, co máte rádi a co vás naplňuje. Když si dobře vyberete, je velká pravděpodobnost, že budete v budoucnosti dělat to, co vám bude dávat smysl,“ promlouvá k posluchačům.
Útěchu i rady získali návštěvníci antistresové poradny
V antistresové poradně ve druhém podlaží mohou zájemci navštívit zástupce vedoucího katedry politologie Otto Eibla a studenta psychologie Davida Radoně. „Uchazeči jsou jako nepopsaný list papíru. Nevědí, co mají od studia čekat a je pro ně často obtížné formulovat otázku, se kterou sem přicházejí. Povídáme si s nimi o jejich vnitřních motivacích a navrhujeme jim i takové varianty, nad kterými dosud neuvažovali,“ vysvětluje Eibl.
Na chvíli v živém vysílání
Velkou zvědavost vyvolává v návštěvnících mimo jiných lákadel Dne otevřených dveří také studio studentského Radia R, které je pro dnešek otevřené veřejnosti. Po vstupu do nevelké místnosti v pátém patře každého hned přátelsky vítají členové Radia R a zájemce hned berou do nahrávacího studia, kde mohou vystoupit v živém vysílání. „Nejvíce návštěvníků sem přichází při komentované prohlídce fakulty,“ říká vedoucí hudební redakce Radia R Max Záruba. Ukazuje přitom na zhruba třicetičlennou skupinku lidí, kteří právě dorazili.
Další zastávkou komentované prohlídky fakulty je střecha budovy. Po strmém výstupu po schodech v šestém patře čeká účastníky sychravé počasí a výhled na zamlžený Špilberk. Zájemci mohou navštívit rovněž studio a střižnu univerzitní televize MUNI TV. „Většinou sem nikdo nepřichází s tím, že už něco zná, spíše mají nějakou představu, jak studio a střižna vypadá a chtějí si vše prohlédnout ve skutečnosti,“ říká člen MUNI TV Lukáš Bastl.
Káva na závěr
Netradiční den na fakultě mohou potenciální studenti zakončit v sociologické kavárně. Místnost je zaplněná oranžovými gauči a stolky s jídlem. „Naším záměrem je vytvořit lidské prostředí, ve kterém budou mít uchazeči o studium klid a čas na diskusi, kde se nebudou ničeho bát," říká student sociální antropologie a informatiky Jakub Vašíček.
Lednové Dny otevřených dveří fakulty sociálních studií měly zájemcům co nabídnout. Od hrnku čase s děkanem až po výhled ze střechy budovy. Ale hlavně zajímavé a konkurenceschopné obory, kterých se uchazeči nemusí bát. Stručně a jasně to shrnula jedna z návštěvnic Karolína Janičíková. „Tato univerzita pro mě byla až na druhém místě, ale po dnešní návštěvě začínám své rozhodnutí přehodnocovat,“ svěřila se.