Enviromentální studia
Environmentální studia mají na bakalářském stupni povinných 80 hodin praxe, na magisterském stupni pak 100 hodin, potvrdila jedna ze studentek, Kamila Jenšová. Studenti si mohou vybrat buď ze seznamu nabízených institucí, nebo si praxi domluvit sami, pak je potřeba, aby katedra s institucí uzavřela smlouvu. Nabídka institucí je velmi rozmanitá. Studenti mohou nastoupit například na magistrát, městský úřad, do správy Chráněné krajinné oblasti, různých typů neziskových organizací či institucí souvisejících s environmentální výchovou. Také lze praxi vykonat na ekofarmách, ve výzkumných ústavech nebo například v redakci environmentálně zaměřeného časopisu.
Evropská studia a mezinárodní vztahy
Mnoho studentů si právě tyto dva obory zapisuje v kombinaci. Na to, jak fungují stáže u těchto oborů, odpovídala absolventka bakalářského studia mezinárodních vztahů v kombinaci s evropskými studii, Anežka Koudelková.
Ani na jednom z oborů nejsou podle ní praxe povinností a ani jedna z kateder je k absolvování studia nevyžaduje. Pokud chce student nějakou praxi při studiu, například do životopisu nebo pro získání zkušeností, musí hledat sám. Škola se od praktických věcí podle absolventky stáže relativně distancuje, nicméně pokud studenti potřebují poradit, můžou se obrátit na vedení katedry nebo na Kariérní centrum Masarykovy univerzity. Studentka Anežka Koudelková dvě stáže absolvovala na vlastní pěst. Stáž si splnila například v organizaci Tvoříme Evropu zaměřující se na zpravodajství o Evropské unii. Zde se věnovala tvorbě aktualit na sociální sítě nebo se účastnila workshopů.
Mediální studia a žurnalistika
Mediální studia a žurnalistika je jeden z oborů, kde jsou praxe nedílnou součástí studia. V rámci bakalářského studia jsou praxe povinné na tři měsíce, ale studující si je domlouvají sami. Studentka Ivana Juklová říká, že jsou redakce na stážisty zvyklí a některé jsou na nich dokonce i závislé. Absolventka bakalářského studia mediálních studií a žurnalistiky uvádí, že pokud studující mají nějakou formu praxe už při škole, v budoucích zaměstnáních to určitě ocení.
Navíc mají podle Juklové praktické dovednosti i své podstatné místo v životopisech. „Na takových praktických oborech jako je právě žurnalistika vnímám praxe jako nezbytné. Pomohly mi si utřídit, co bych chtěla v budoucnu dělat a osahat si to i mimo akademickou půdu," vysvětluje studentka.
V navazujícím magisterském studiu je potřeba splnit šestitýdenní praxi, která se liší podle zaměření studia. Podle informací na webu Centra mediálních praxí si studenti musí splnit analytickou stáž na specializaci Mediální výzkum a analytika a projektovou a produkční stáž při zaměření na Mediální průmysly a produkce.
Politologie
Podle vedoucího katedry politologie Otty Eibla praxe na bakalářském stupni studia povinné nejsou, je ale pro ně zavedený povinně volitelný předmět. Studující si většinou sami – pokud o to mají zájem – nachází uplatnění, nebo se hlásí na výzvy, které mezi ně šíří vyučující právě v rámci katedry.
„Dlouhé roky jsme pravidelně vypisovaly tzv. Masarykovy stáže pro nadané politology. Tuto platformu používáme nárazově stále, ne ale v každém roce či semestru. Místa, kde se stáže a praxe odehrávají, jsou různá. V politických stranách, ve státních institucích, na úřadech, ministerstvech, ve vládní i nevládní sféře, u bezpečnostních organizací a složek,“ vyjmenovává Eibl. Výčet je podle politologa poměrně dlouhý a v čase proměnlivý. Na navazujícím studiu, se zaměřením na Volební studia a politický marketing, už jsou stáže povinné.
Psychologie
Ani v rámci studia psychologie a bakaláři praxe povinné nejsou, při magisterském studiu už ano. „Vzhledem k tomu, že se učíme něco z každé oblasti psychologie a až na magistru si volíme specifičtější zaměření, tak tam mi dává větší smysl hledat si nějakou praxi, když se pak rozhodnu se tímto směrem ubírat," popisuje svůj výběr a plánování praxe studentka psychologie Veronika Obdržálková. Podle ní tak není nutné si místo praxe hledat už při bakalářském studiu.
Podané ruce, kde začínala v poradenském centru a následující semestr zde pokračovala v rámci terénní služby. Ze zmíněných oborů je u sociální práce kladen asi největší důraz právě na absolvování praxí. V rámci studia je povinné praxe absolvovat třikrát, a to konkrétně v třetím, čtvrtém a pátém semestru.
Semestr, ve kterém studenti praxe plní, je vždy doprovázen předmětem supervize, kde mají studenti možnost s vybraným vyučujícím zkušenosti z praxe prodiskutovat, ať už v menších skupinách nebo individuálně. Stejnou organizaci je možné si zvolit pouze dvakrát, nicméně možnosti nejsou nijak omezené. Je vhodné si praxe vyřizovat s předstihem, protože zájemců je hodně a povinnost splnit
Sociologie
Ani na sociologii není povinné praxe absolvovat. Velmi záleží na zaměření, ale převážně při studiu není na praktické praxe kladen takový důraz.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, napište prosím editorce Atria na tento mail: 496823@mail.muni.cz. Děkujeme.