Co pro vás znamená pojem demokracie?
Ústavní demokracie znamená, že sice vládne většina, ale její moc není neomezená. Je omezená ústavou a je rozdělená na tři složky, zákonodárnou, výkonnou a soudní. Je důležité, že existují základní lidská práva, o kterých se nehlasuje a která patří každému člověku, a to jen proto, že je člověkem.
Jak se demokracie proměnila od roku 1989?
Myslím si, že každý režim má tendenci se v čase trošku kazit. Po listopadu 1989, v první polovině devadesátých let, byl v naší společnosti mnohem větší idealismus, teď jsme více cyničtí. Tolerujeme věci, které jsme v devadesátých letech netolerovali. Když Jan Kalvoda, český advokát a bývalý politik, dopustil, aby mu byl připisován titul JUDr., na který tehdy neměl právo, považoval za správné rezignovat. Dnes se lidé, kteří se dopustili mnohem horších prohřešků, za každou cenu svých funkcí drží.
Jak mohou demokracii ovlivnit univerzity, akademici a univerzitní studenti?
Americký politický filosof Leo Strauss řekl, že každý volič je dostatečně vzdělaný na to, abychom mu mohli svěřit moc volit své zákonné zástupce. Taktéž říkal, že úkolem univerzity je vytvářet ze společnosti intelektuální aristokracii. Univerzita má být prostředím, které podporuje svobodu projevu. Máme možnost vyjádřit své názory, ale také vyslechnout názory, se kterými zásadně nesouhlasíme a následně o nich můžeme diskutovat. Když si to nacvičíme na univerzitě, nebudeme mít tendenci podléhat demagogii využívanému k získání vlivu, politické podpory a moci ve společnosti.
Jak se vy sám podílíte na tvorbě demokracie?
Jako politik a občan tím, že chodím volit, píšu svoje názory na blogu iDNES.cz a pracuji v Občanském institutu, vzdělávací neziskové organizaci, se kterou každé léto organizujeme týdenní letní školu určenou pro vysokoškolské studenty. Zveme tam hosty z různých profesí, s odlišnými názory. Smyslem je poskytnout studentům možnost pro diskuzi a výměnu názorů.