Každý rok festival Ekofilm otevírá některé z aktuálních environmentálních témat. „Celý letošní ročník jsme věnovali tématu spotřeby a její udržitelnosti. Produkce a nákup věcí i služeb by v 21. století měly mít co nejmenší dopad na přírodu a její zdroje. A také by nám měly skutečně zlepšovat život a ne pouze rychle protéct mezi prsty a stát se bezcenným odpadem,“ odůvodňuje výběr tématu ministr životního prostředí Richard Brabec, jehož resort festival pořádá.
Některé přednášky si zájemci budou moct nově poslechnout i z pohodlí vlastních domovů. V reakci na protiepidemická opatření se totiž část programu přesouvá do online prostředí. „Doprovodný program, který je v souladu s nově vyhlášenými opatřeními, se odehraje podle plánu. Zájemci napříč republikou se tak mohou těšit například na online úvodní besedu,“ popisuje produkční festivalu Pavlína Vidnerová. Debata, do které se zapojí i ministr životního prostředí Richard Brabec, odborníci z vysokých škol, zástupci byznysu a nevládních organizací, se dotkne Zelené dohody Evropské unie i lidských spotřebních návyků. Původně se beseda měla konat na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, která festival pomáhá organizovat. Letos ale návštěvníkům sloužit nebude. I to je důsledek koronavirových opatření.
Bez diváků bude ve středu vystupovat i Kapitán Demo, jehož koncert si lidé budou moct od půl sedmé pustit na svých počítačích, stejně jako páteční vyhlášení vítězných snímků. Online přenos z akcí bude živě ke zhlédnutí na webu a sociálních sítích Ekofilmu a ministerstva životního prostředí. Zbytek doprovodného programu a projekci filmů ale organizátoři festivalu museli odložit. „Naší nejvyšší prioritou je bezpečnost fanoušků i účinkujících, proto plně respektujeme nově vyhlášená protiepidemická opatření. Projekce odkládáme na dobu, až současná opatření a největší ohrožení odezní. O konkrétním termínu budeme ještě informovat,“ dodává Vidnerová.
Dramaturgové hodnotí kvalitu zpracování i faktickou správnost snímků
Letošní Ekofilm představí celkem pětadvacet filmů, které se věnují především přehnané spotřebě a dopadu plýtvání na životní prostředí. V nabídce jsou i díla, která nabízí inspiraci, co mohou lidé v každodenním životě změnit, aby byla jejich spotřeba dlouhodobě udržitelnější. Zájemci je budou moci zhlédnout v univerzitním kině Scala nebo v sálu brněnské radnice. Výběr pětadvaceti nejlepších snímků měl na starosti dramaturgický tým. Každý z jeho členů se přitom při výběru soustředil na jiná kritéria. „Moji kolegové a kolegyně mají vystudovanou filmovou vědu nebo se jí věnují profesionálně. Já jsem absolvoval Environmentální studia na fakultě sociálních studií. I proto se zaměřuju především na odbornou a poučnou stránku filmů, případně kontroluju jejich faktickou správnost,” vysvětluje jeden z pěti členů komise Martin Čech.
Podle Čecha vybrané filmy otevírají ve společnosti málo diskutovaná témata. Vyzdvihuje například krátkometrážní filmy Hmyz na talíř a Superpotraviny – trendy zdravá strava. „O hmyzu jako potenciální stravě budoucnosti v Česku sice diskutujeme už jen pro kontroverznost tématu, pro mě jsou ale zajímavé environmentální výhody takového stravování. Chov hmyzu je totiž oproti chovu hospodářského dobytka energeticky mnohem méně náročný, “ upozorňuje Čech. Výživově je přitom hmyz srovnatelný například s rybím masem. Snímek Superpotraviny pak zvažuje, zda jsou komodity jako quinoa či chia semínka opravdu něčím zázračným, nebo jde spíše o reklamní bublinu a podobně kvalitní potraviny pěstujeme i v České republice, jen jim nevěnujeme takovou pozornost.
Filmové snímky soutěží v kategoriích Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy. Filmaři ale budou soutěžit i o Cenu prezidenta festivalu a o Cenu ministra životního prostředí O vítězích, kteří si mezi sebe rozdělí skoro padesát dva tisíc korun, rozhodne sedmičlenná porota. Do boje o tato ocenění se přihlásili autoři se sto třiceti třemi snímky z celkem třiceti devíti zemí, například z Keni, Kolumbie nebo Austrálie.
Kromě filmových projekcí ekologicky zaměřených snímků Ekofilm pravidelně funguje jako platforma pro setkávání, besedy a diskuze. „Environmentálně zaměřené filmové festivaly do veřejného prostoru vnáší témata ekologie či klimatické změny. Přivádějí dohromady hosty z různých regionů či zemí a prostřednictvím filmového i doprovodného programu ponoukají účastníky k uvažování nad propojeností přírody a civilizace a navrhují možné alternativy,“ říká filmový kritik a student doktorského programu obecná teorie a dějiny umění a kultury Ondřej Pavlík.
Doprovodný program bude řešit problematiku cestovního ruchu, rychlé módy, nebo produkce velkého množství odpadu. Například na besedě Co na sebe: pomalou nebo levnou módu? budou hosté diskutovat o tom, zda by lidé neměli přehodnotit přístup k oblékání. „Na Ekofilm jsem vždy chodila se spolužáky z enviromentalistiky, stala se z toho jedna z našich oblíbených akcí. Snažím se žít v souladu s konceptem dobrovolné skromnosti a na besedách, které Ekofilm pořádá, vždycky načerpám nové poznatky a inspiraci,“ říká Agnieszka Buchtová, která studuje na fakultě sociálních studií.
Město Brno hostí festival od roku 2015, vystřídalo tak Ostravu. „Pracujeme na tom, aby Brno bylo zelenější, ekologičtější a zdravější. Ekofilm, který se právě těmito tématy zabývá, město Brno dlouhodobě podporuje. Letos jsme na jeho organizaci přispěli 450 tisíci korunami,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík.