Je spotřeba potřeba? V Brně začíná festival Ekofilm

Nejstarší evropský filmový festival o životním prostředí se vrací do Brna. Kvůli šíření koronaviru a vládním nařízením se ale odehraje jen v omezeném rozsahu. Promítání pětadvaceti filmů na téma udržitelné spotřeby a její dosažitelnosti pořadatelé odložili na neurčito. Ekofilm však není jen o filmech a v původním termínu od 14. do 17. října se uskuteční část programu. Na Moravském náměstí bude až do 25. října výstava Není zvěř jako zvěř, která se věnuje způsobům, jak omezit dopady turistiky na české národní parky. Zájemci se mohou těšit také na koncert Kapitána Demo nebo na online přednášku, kde se dozví, proč je nutný přechod společnosti k udržitelné spotřebě.

12. 10. 2020 Denisa Marynčáková

Minulý rok Ekofilm vznesl otázku, co dělat, aby se do krajiny vrátila voda. Letošní ročník se bude věnovat problému nadměrné spotřeby. Foto: archiv Ekofilmu

Každý rok festival Ekofilm otevírá některé z aktuálních environmentálních témat. „Celý letošní ročník jsme věnovali tématu spotřeby a její udržitelnosti. Produkce a nákup věcí i služeb by v 21. století měly mít co nejmenší dopad na přírodu a její zdroje. A také by nám měly skutečně zlepšovat život a ne pouze rychle protéct mezi prsty a stát se bezcenným odpadem,“ odůvodňuje výběr tématu ministr životního prostředí Richard Brabec, jehož resort festival pořádá.

Některé přednášky si zájemci budou moct nově poslechnout i z pohodlí vlastních domovů. V reakci na protiepidemická opatření se totiž část programu přesouvá do online prostředí. „Doprovodný program, který je v souladu s nově vyhlášenými opatřeními, se odehraje podle plánu. Zájemci napříč republikou se tak mohou těšit například na online úvodní besedu,“ popisuje produkční festivalu Pavlína Vidnerová. Debata, do které se zapojí i ministr životního prostředí Richard Brabec, odborníci z vysokých škol, zástupci byznysu a nevládních organizací, se dotkne Zelené dohody Evropské unie i lidských spotřebních návyků. Původně se beseda měla konat na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, která festival pomáhá organizovat. Letos ale návštěvníkům sloužit nebude. I to je důsledek koronavirových opatření.

Besedy na téma udržitelné spotřeby se zúčastní také ministr životního prostředí Richard Brabec. Minulý rok se beseda odehrála na fakultě sociálních studií. Letos si ji zájemci budou moct pustit doma. Foto: archiv Ekofilm

Bez diváků bude ve středu vystupovat i Kapitán Demo, jehož koncert si lidé budou moct od půl sedmé pustit na svých počítačích, stejně jako páteční vyhlášení vítězných snímků. Online přenos z akcí bude živě ke zhlédnutí na webu a sociálních sítích Ekofilmu a ministerstva životního prostředí. Zbytek doprovodného programu a projekci filmů ale organizátoři festivalu museli odložit. „Naší nejvyšší prioritou je bezpečnost fanoušků i účinkujících, proto plně respektujeme nově vyhlášená protiepidemická opatření. Projekce odkládáme na dobu, až současná opatření a největší ohrožení odezní. O konkrétním termínu budeme ještě informovat,“ dodává Vidnerová.

Dramaturgové hodnotí kvalitu zpracování i faktickou správnost snímků

Letošní Ekofilm představí celkem pětadvacet filmů, které se věnují především přehnané spotřebě a dopadu plýtvání na životní prostředí. V nabídce jsou i díla, která nabízí inspiraci, co mohou lidé v každodenním životě změnit, aby byla jejich spotřeba dlouhodobě udržitelnější. Zájemci je budou moci zhlédnout v univerzitním kině Scala nebo v sálu brněnské radnice. Výběr pětadvaceti nejlepších snímků měl na starosti dramaturgický tým. Každý z jeho členů se přitom při výběru soustředil na jiná kritéria. „Moji kolegové a kolegyně mají vystudovanou filmovou vědu nebo se jí věnují profesionálně. Já jsem absolvoval Environmentální studia na fakultě sociálních studií. I proto se zaměřuju především na odbornou a poučnou stránku filmů, případně kontroluju jejich faktickou správnost,” vysvětluje jeden z pěti členů komise Martin Čech.

Podle Čecha vybrané filmy otevírají ve společnosti málo diskutovaná témata. Vyzdvihuje například krátkometrážní filmy Hmyz na talíř a Superpotraviny – trendy zdravá strava. „O hmyzu jako potenciální stravě budoucnosti v Česku sice diskutujeme už jen pro kontroverznost tématu, pro mě jsou ale zajímavé environmentální výhody takového stravování. Chov hmyzu je totiž oproti chovu hospodářského dobytka energeticky mnohem méně náročný, “ upozorňuje Čech. Výživově je přitom hmyz srovnatelný například s rybím masem. Snímek Superpotraviny pak zvažuje, zda jsou komodity jako quinoa či chia semínka opravdu něčím zázračným, nebo jde spíše o reklamní bublinu a podobně kvalitní potraviny pěstujeme i v České republice, jen jim nevěnujeme takovou pozornost.

Filmové snímky soutěží v kategoriích Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy. Filmaři ale budou soutěžit i o Cenu prezidenta festivalu a o Cenu ministra životního prostředí O vítězích, kteří si mezi sebe rozdělí skoro padesát dva tisíc korun, rozhodne sedmičlenná porota. Do boje o tato ocenění se přihlásili autoři se sto třiceti třemi snímky z celkem třiceti devíti zemí, například z Keni, Kolumbie nebo Austrálie. 

Kromě filmových projekcí ekologicky zaměřených snímků Ekofilm pravidelně funguje jako platforma pro setkávání, besedy a diskuze. „Environmentálně zaměřené filmové festivaly do veřejného prostoru vnáší témata ekologie či klimatické změny. Přivádějí dohromady hosty z různých regionů či zemí a prostřednictvím filmového i doprovodného programu ponoukají účastníky k uvažování nad propojeností přírody a civilizace a navrhují možné alternativy,“ říká filmový kritik a student doktorského programu obecná teorie a dějiny umění a kultury Ondřej Pavlík.

Doprovodný program bude řešit problematiku cestovního ruchu, rychlé módy, nebo produkce velkého množství odpadu. Například na besedě Co na sebe: pomalou nebo levnou módu? budou hosté diskutovat o tom, zda by lidé neměli přehodnotit přístup k oblékání. „Na Ekofilm jsem vždy chodila se spolužáky z enviromentalistiky, stala se z toho jedna z našich oblíbených akcí. Snažím se žít v souladu s konceptem dobrovolné skromnosti a na besedách, které Ekofilm pořádá, vždycky načerpám nové poznatky a inspiraci,“ říká Agnieszka Buchtová, která studuje na fakultě sociálních studií.

Město Brno hostí festival od roku 2015, vystřídalo tak Ostravu. „Pracujeme na tom, aby Brno bylo zelenější, ekologičtější a zdravější. Ekofilm, který se právě těmito tématy zabývá, město Brno dlouhodobě podporuje. Letos jsme na jeho organizaci přispěli 450 tisíci korunami,“ uvedl náměstek primátorky Petr Hladík.

O festivalu

Letošní 46. ročník Ekofilmu se bude konat v Brně, přesné datum bude ještě upřesněno. Vstupné je už tradičně zdarma, jen je třeba si předem místa na promítání filmů i na besedy zarezervovat na webových stránkách akce.

V původním datu se uskuteční pouze zlomek programu. Promítání filmů i besedy se posouvají na pozdější termín. Grafika: Denisa Marynčáková
Ekofilm 2019

Loni hlavní cenu festivalu získal americký snímek Kifaru o keňských strážcích posledního severního tuponosého nosorožce. Cenu prezidenta festivalu Ladislava Mika dostal český snímek Češi zachraňují… zubry v Česku. Příběh vypráví snažení biologa Miloslava Jirků a žurnalisty Dalibora Dostála, kteří se rozhodli navrátit velké kopytníky do opuštěného vojenského újezdu u Milovic. V kategorii Krásy přírody zabodoval norský film Královna mizející říše, který zobrazuje dramatické změny ekosystému na Špicberkách v důsledku změn klimatu. Cenu v kategorii Středoevropské filmy získali slovenští tvůrci filmu Stín jaguára . V něm Pavol Barabáš odkrývá svět jedněch z posledních přírodních indiánů Hodi na této planetě. Vítězem kategorie Krátké filmy se stal dokument Ukradené opice z americké produkce. Tento film představuje nové způsoby boje proti nezákonnému obchodování se zvířaty.

Vítězný snímek o keňských strážcích posledního severního tuponosého nosorožce. Foto: archiv Ekofilmu
Kde ještě na filmy?

Odložen byl i další mezinárodní festival krátkých filmů Brno 16. Kvůli vládním opatřením jej organizátoři odložili na začátek prosince, datum ještě upřesní na svém webu. Festival funguje už od roku 1960 a patří tak k nejstarším filmovým festivalům v Česku i na světě. Prezentuje krátké filmy různého druhu – hrané, animované, experimentální, studentské, profesionální i amatérské. Festival pořádá brněnské turistické informační centrum a filmy se promítají na čtyřech místech. V kině Art, malém sále kina Art No Art, Alliance Française Brno a v Black Box Café.

Kromě filmů festival za normálních okolností nabízí také přednášky a workshopy, do kterých se návštěvníci mohou zapojit. Foto: archiv Ekofilmu

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.