Kolik má titulů nebo co se nejvíc čte? Zajímavosti o fakultní knihovně, která na léto zavírá

Společně s prostory fakulty sociálních studií čeká v létě rekonstrukce i fakultní knihovnu. Znovu se studujícím otevře až 16. září. Co všechno je s oblíbeným místem spojené? Jaké knihy jsou nejoblíbenější a kolik publikací se v ní nachází?

1. 7. 2024 Tobiáš Pospíchal

Kvůli rekonstrukci bude v létě na fakultě sociálních studií vypnutý přívod vody, i proto bude celá budova až do září zavřená. Foto: knihovna fakulty sociálních studií

Až do druhé poloviny září se studenti fakulty sociálních studií do své knihovny nepodívají. Kvůli rekonstrukci si zájemci knížky nebudou moct fyzicky vypůjčit, stále se však budou moci dostat k mnoha svým oblíbeným titulům v elektronické verzi. Sama fakultní knihovna pak radí pokud nenajdete své vybrané dílo v knihovně, zkuste knižní databáze Bookport, Cambridge Textbooks nebo další dostupné zdroje.

Rekonstrukcí kromě knihovny projde celá budova fakulty. Studenty na to v polovině června upozornilo studijní oddělení. Od 1. července fakulta opravuje vodovodní a odpadní vedení. Přístup do budovy pro studující a úřední hodiny na studijním oddělení by měly být obnoveny od 2. září,“ dodává podrobnosti vedoucí studijního oddělení Jan Písařík. Výuka pak po letních prázdninách znovu začíná 23. září.

Vrátit zapůjčenou knížku přímo ve škole už teď není možné a dostupný není ani bibliobox. Všechny aktuálně vypůjčené publikace už knihovníci automaticky prodloužili až do 1. října. Časopis Atrium přináší těm, kterým knihovna bude přes léto chybět, alternativy a s nimi i několik zajímavostí z její historie i současnosti.

O prázdninách nebude k dispozici ani studijní oddělení, v srpnu pak nebude fungovat mediální databáze Newton One. Pracovníci knihovny doporučuji využít e-mailovou adresu knihovna@fss.muni.cz. a místo databáze pracovat s nově zakoupenou kolekcí e-knih od Taylor & Francis či časopisy v databázi Annual Reviews.

Studenti v létě nebudou moct vrátit knihy ani do biblioboxu. Od knihovníků mají všechny vypůjčené knihy automaticky prodloužené až do 1. října. Foto: knihovna fakulty sociálních studií

Z Veveří na Joštovu a násobně více knih

Bez knihovny si fakultu nelze ani představit. Její vznik se datuje k roku 1998, tedy k začátku výuky na fakultě sociálních studií. Tehdy ještě na ulici Gorkého, v prostorách filozofické fakulty. V areálu „fildy“ zůstala ústřední fakultní knihovna i po přestěhování v roce 2001, to už ovšem na ulici Arne Nováka.

Do svého současného domova se fakulta sociálních studií i její knihovna odstěhovaly v roce 2005. Předtím na adrese Joštova 10 sídlila lékařská fakulta, jak časopis Atrium dříve popsal. První elektronické knížky měla škola k dispozici už v roce 2004. Digitalizaci výrazně posunula pandemie koronaviru, kdy se počet online služeb a podpora studentů navýšily.

Před čtvrtstoletím si studenti mohli v knihovně vybírat ze čtyř tisíc knižních titulů. A dnes? „Aktuálně čítá fond knihovny 88 700 jednotek,“ uvedl její vedoucí Jan Kříž. V uplynulém akademickém roce si studenti podle něj zapůjčili přibližně sedmnáct tisíc knih.

Knihovna fakulty sociálních studií nabízí k zapůjčení téměř devadesát tisíc knih, každý rok si pak studující vypůjčí sedmnáct tisíc z nich. Foto: knihovna fakulty sociálních studií

Box na vrácení knih pojmenovaný Helmut je na fakultě už od roku 2009. O rok později spatřila světlo světa e-prezenčka nástroj, díky kterému si studenti mohou i v létě při zavření knihovny přečíst v online verzi řadu svých oblíbených titulů. Kopírovat či tisknout dokumenty si zde studenti mohou už osm let.

Kde si v létě půjčit knihy?

Knihovna mi tolik v létě chybět nebude, protože už je spousta zdrojů dostupných elektronicky, a můžu se tak k nim dostat z pohodlí domova,“ popisuje magisterská studentka mediálních studií a žurnalistiky Tereza Pulgretová.

Ti, kteří si nestihli včas vypůjčit z fakulty svoje oblíbené knížky a nevyhovuje jim jejich online verze, nemusí zoufat. Přes katalog Masarykovy univerzity se můžou podívat, zda se titul nenachází v některé z dalších univerzitních knihoven. V centru města, nedaleko fakulty sociálních studií, se mohou v létě spolehnout na služby knihovny filozofické fakulty, kterou škola kvůli rekonstrukci také z větší části uzavírá, ale knihy si tu na rozdíl od fakulty sociálních studií můžete objednat a vyzvednout.

Od pondělí do čtvrtka bude mít po celý červenec otevřeno i knihovna právnické fakulty. V dopoledních hodinách bude celé léto k dispozici i knihovna univerzitního kampusu v Bohunicích, do 12. července a poté znovu od 12. srpna také knihovna fakulty informatiky. Středisko vědeckých informací, tedy knihovna ekonomicko-správní fakulty, má o prázdninách otevřeno každé úterý od devíti ráno do poledne. Stejně tak jako fakulta sociálních studií naopak svoji půjčovnu knih na léto zavírá také pedagogická fakulta.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, napište prosím editorce Atria na tento mail: 496823@mail.muni.cz. Děkujeme.

Knihovna fakulty sociálních studií

Knihovna sídlí na ulici Joštova v budově fakulty sociálních studií. Kromě půjčovny knih nabízí také rozsáhlé prostory na samostudium. V knihovně se nachází celkem sedm studoven včetně počítačové a seminární. V případě práce na skupinovém projektu si v podzemním patře mohou zájemci rezervovat jednu ze čtyř týmových studoven. Do nejmenší z nich se vejde pět osob, do největší až patnáct.

Knižní jednotky si zájemci mohou půjčit buď na měsíc s sebou domů, nebo s nimi pracovat v některé ze studoven. Informace o tom, zda je knížka prezenční či absenční, se vždy nachází v katalogu, případně se může student podívat, zda se na titulu nachází červené kolečko. Pokud ano, je takový výtisk prezenční, tedy ke čtení nebo studiu pouze v prostorách knihovny.

„Občas někdo zapomene vrátit, prodloužit, ale pokud již dojde k pozdnímu vrácení ze strany uživatelů, tak spíše v krátké době po termínu vrácení. Dlužníky s vysokými upomínkami máme naprosto minimálně, protože naše studentky a studenti jsou zodpovědní a svědomití.“

Jan Kříž, vedoucí knihovny na fakultě sociálních studií

„V letních měsících dojde k rekonstrukci vodovodního a odpadního vedení v části budovy do ulice Joštova, čímž dokončíme opravy všech sociálních zařízení. Proto bude budova pro studentky a studenty uzavřená.“

Jan Písařík, vedoucí studijního oddělení

Prázdninová rekonstrukce fakulty

Opravy v budově školy se týkají odpadů a vodovodů. Minulé léto škola opravovala první část budovy, nyní bude rekonstrukce kompletní. Fakulta kvůli opravám znovu otevře až na začátku září.

Studenti se nedostanou ani na studijní oddělení. V případě potřeby se však lze obracet na studijní referentky na e-mailovou adresu studijni@fss.muni.cz. Zaměstnanci knihovny jsou pak k dispozici na knihovna@fss.muni.cz.

I když je o prázdninách knihovna zavřená, nabízí velkou sbírku elektronických zdrojů či databází. Foto: knihovna fakulty sociálních studií

„Trochu mě štve, že nebude část prázdnin v provozu databáze Newton One, což mi trochu kříží plány, protože jsem chtěla pracovat na diplomce a vyhledávat si tam články. O prázdninách nicméně do knihovny chodí zanedbatelné množství lidí, kteří si podle mě můžou najít útočiště i jinde.“

Tereza Pulgretová, magisterská studentka mediálních studií a žurnalistiky

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.