Ověřené zprávy studentům
Studenti fakulty sociálních studií mají od Multimediálního dne oficiálně k dispozici prakticky nepřetržitý headline zpravodajský servis České tiskové kanceláře.
Na obrazovce ve společenském prostoru vedle fakultního bufetu se denně online zobrazuje na sto krátkých aktuálních informací. Obrazovka je v provozu v době, kdy jsou na fakultě studenti, tedy zjednodušeně od rána do večera.
Stálý přístup k ověřeným zprávám pro všechny studenty se rozhodla umožnit fakulta sociálních studií a katedra mediálních studií a žurnalistiky ve spolupráci s agenturou ČTK, která obrazovku fakultě propůjčila zdarma na dobu neurčitou a zdarma také poskytuje svůj headline servis.
„Tento přístup k ověřeným informacím lze chápat i jako příspěvek fakulty v boji proti dezinformacím. Headline servis přispěje k tomu, aby se studenti více dostávali do kontaktu s ověřenými zprávami veřejnoprávního seriózního média,“ uvedl Jaroslav Čuřík z katedry mediálních studií a žurnalistiky, který instalaci obrazovky zprostředkoval.
Studenti žurnalistiky mají nové centrum mediálních praxí
Součástí Multimediálního dne bylo i setkání členů katedry mediálních studií a žurnalistiky se zástupci zaměstnavatelů z oblasti mediálního průmyslu a výzkumu.
Hostům byl na akci představen projekt MUNI 4.0, mířící ke zvýšení kvality vzdělávání a nová podoba výuky bakalářského a magisterského studijního programu Mediální studia a žurnalistika se zaměřením na získávání praktických zkušeností studentů.
Jedním z výstupů projektu je také Centrum mediálních praxí (CEMEP), které zahájilo provoz právě na tomto setkání se zaměstnavateli. CEMEP je informační portál pro studenty a zájemce o studium na katedře mediálních studií a žurnalistiky.
Jeho účelem je také propojit činnost na katedře s činností různých institucí a firem. Centrum podporuje odborné praxe studentů, tvůrčí činnosti (nabízí témata produktových a jiných prací), stáže i brigády či práci v oboru.
Cena Arnošta Heinricha za nejlepší žurnalistickou tvůrčí bakalářskou práci
Cenu Arnošta Heinricha vyhlašuje každoročně Katedra mediálních studí a žurnalistiky v spolupráci se Syndikátem novinářů České republiky. Studenti v ní mohou být oceněni za nejlepší tvůrčí (produktové) bakalářské práce.
Za psanou žurnalistiku cenu Arnošta Heinricha získali:
-Aneta Matyšová za práci Po stopách Tomáše Garrigua Masaryka v Česku, na Slovensku a Zakarpatské Ukrajině (soubor reportáží),
-Eva Blechová za práci Soubor publicistických reportáží z Katalánska pro časopis Lidé a Země
-Dominika Lewczyszynová za práci Češi a Evropská unie – soubor publicistických rozhovorů pro týdeník Respekt.
Za audiovizuální bakalářskou práci získal cenu Arnošta Heinricha:
-Matej Hudák za práci Dokumentárny film Daniel.
Arnošt Heinrich (1880 Praha–1933 Brno)
Arnošt Heinrich byl novinář, redaktor a šéfredaktor Lidových novin, které se pod jeho vedením postupně staly významným celostátním deníkem.
Heinrich se angažoval i ve veřejném životě. Před první světovou válkou působil v Moravské lidové straně pokrokové, za války se zapojil do domácího odboje a podílel se na budování jeho zpravodajské sítě na Moravě. V roce 1918 byl vůdčí osobností převratu v Brně, za jehož vrchol je považovaný pád německé radnice 6. listopadu 1918. V letech 1918–1920 byl poslancem Revolučního národního shromáždění, který byl nejvyšším zastupitelským a zákonodárným orgánem v době vzniku Československa.
Studenti žurnalistiky a mladí novináři soutěží každý rok o Cenu Arnošta Heinricha, kterou uděluje Masarykova univerzita ve spolupráci se Syndikátem novinářů jižní Moravy.