Multimediální den se letos opět konal prezenčně
Na akci natáčeli také studenti žurnalistiky pro studentské médium Stisk. Podívejte se, jak Multimediální den zachytili hledáčkem kamery.
Více než sedm set studentů středních, vysokých, ale i základních škol zaplnilo v pátek 25. listopadu Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity. Konal se tam každoroční Multimediální den za účasti významných českých i slovenských novinářů a redakcí. Workshopy a přednášky nesly společné téma – politika. Multimediální den se na fakultu vrátil po dvou letech v online prostředí a na atmosféře to bylo znát.
Investigativní novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta, zkušený česko-slovenský mediální manažer Petr Šabata, scénárista a moderátor českého satirického pořadu Šťastné pondělí Konstantin Sulimenko nebo tvůrce a moderátor slovenského satirického podcastu Piatoček Adam Blaško – to je jen výběr z hostů, kteří zavítali na 14. ročník Multimediálního dne pořádaného na fakultě sociálních studií katedrou mediálních studií a žurnalistiky.
„Oceňuji, že organizační tým vždy přichází s aktuálním a palčivým tématem. Tentokrát to byla politická žurnalistika a jedním z témat byla také reflexe české a slovenské novinařiny třicet let po rozdělení společného státu. Ale tím nejpodstatnějším pro mě osobně bylo se potkat, popovídat si a inspirovat se navzájem,“ uvedla při zahájení akce vedoucí katedry mediálních studií a žurnalistiky Lenka Waschková Císařová.
Workshopy a debaty
Z workshopů návštěvníky nejvíce přitáhl blok Jaroslava Kmenty o investigativní žurnalistice. Místnost doslova praskala ve švech. „V investigativní žurnalistice se snažíte rozkrývat to, co si někdo nepřeje, aby bylo zveřejněno. Zabere to více práce, jelikož rozpracovávám zákulisí české politiky,“ řekl mimo jiné Kmenta. Na fakultu zavítal už podruhé a místní studenty považuje za velice vnímavé. „Atmosféra, která tu je, mi připomíná tu, kterou jsem vídal například v Americe nebo ve filmech,“ dodal.
Podobný zájem byl o workshop Zuzany Kovačič Hanzelové, který pojednával o tvorbě politických rozhovorů. Organizátoři na akci spolupracovali i s Asociací středoškolských klubů, která si připravila pro mladší návštěvníky z řad základních a středních škol své dva workshopy.
V poledne přišel na řadu hlavní bod programu – debata hostů o současné politické žurnalistice, o jejím vývoji, podobnostech i odlišnostech v Česku a na Slovensku. Diskutovali Petr Šabata z deníku Právo, Radek Bartoníček z Aktuálně.cz, výzkumnice Marína Urbániková z katedry mediálních studií a žurnalistiky, Lukáš Werner z Deníku N a zástupce šéfredaktorky deníku SME Jakub Filo. Debatu před zaplněnou aulou moderovala vedoucí katedry Lenka Waschková Císařová.
Dopoledne byl pro veřejnost dostupný i mediální jarmark v atriu fakulty. Studenti si mohli například vytvořit vlastní titulní stranu Mladé fronty Dnes nebo si popovídat se členy studentských redakcí Muni TV a Rádia R, kteří dělali i prohlídky svých studií v pátém podlaží fakulty.
„Jsem tu poprvé a líbí se mi tady moc. Nejvíce mě zaujal stánek Mladé fronty Dnes. Zkoušela jsem si i rozhovor u stánku České televize,“ řekla jedna z návštěvnic. Podobný názor měly i dvě žákyně středních škol. „Politická žurnalistika je určitě důležitá a hodně se o tom bavíme škole. Stihly jsme už projít mediální jarmark a studio Rádia R. Teď už je tu hodně lidí, takže jsme rády, že jsme to stihly v klidu. Fakulta je krásná, chtěly bychom tu studovat,“ uvedla jedna z nich.
Na závěr programu byla pro návštěvníky odpoledne připravená satirická tečka. Do společné debaty Konstantina Sulimenka, moderátora českého satirického pořadu Šťastné pondělí, a tvůrce a moderátora slovenského satirického podcastu Piatoček Adama Blaška, se hojně zapojovali také přihlížející studenti, kteří oceňovali hosty bouřlivým smíchem.
Cenu Arnošta Heinricha za nejlepší produktovou bakalářskou práci letos získali čtyři studenti.
V oblasti audiovizuální žurnalistiky zvítězil Vilém Branda s rozhlasovým dokumentem Přechodná náruč. V kategorii psané žurnalistiky byly oceněny tři studentky – Kristýna Férová s prací na téma Běloruští studenti a Lukašenkův režim: soubor story a rozhovorů pro Seznam zprávy, Eliška Křížová se souborem story pro Idnes.cz na téma Z výchovného ústavu úspěšnými a Veronika Tupá, která se ve své práci zabývala Polským bojem proti „LGBT ideologii“.
V pátek před budovou fakulty odstartovala fotografická výstava Česko/slovenské okamžiky České tiskové kanceláře. Výstava se věnuje výročí rozpadu federace a mediální reflexi česko-slovenských vazeb. Více informací o výstavě na stránkách ČTK.
Na akci natáčeli také studenti žurnalistiky pro studentské médium Stisk. Podívejte se, jak Multimediální den zachytili hledáčkem kamery.
Kdo se nemohl přijít podívat osobně, může si projít mediální jarmark alespoň virtuálně.
„V investigativní žurnalistice se snažíte rozkrývat to, co si někdo nepřeje, aby bylo zveřejněno. Zabere to více práce, jelikož rozpracovávám zákulisí české politiky.“
investigativní novinář Jaroslav Kmenta
Fotogalerie
„Jsem tu poprvé a líbí se mi tady moc. Nejvíce mě zaujal stánek Mladé fronty Dnes. Zkoušela jsem si i rozhovor u stánku České televize.“
návštěvnice Multimediálního dne
O Multimediálním dni psal také zpravodajský portál Masarykovy univerzity Magazín M.
K začátku semestru a září se často pojí i nástup na stáže či praxe. Jak to s praxemi na jednotlivých katedrách fakulty sociálních studií je a kde je vhodné je hledat tak, abyste před začátkem nového semestru měli všechno vyřízené?
Budovu fakulty sociálních studií i její knihovnu čeká v létě rekonstrukce. Časopis Atrium přináší několik zajímavostí o oblíbeném studentském místu a tipy, jak se o prázdninách dostat ke své oblíbené knížce.