Rady a tipy, jak pečovat o své duševní zdraví, jak si říct o pomoct a na koho se obrátit. Nejen to zaznělo na středeční diskusi 16. listopadu, na kterou dorazilo do atria fakulty sociálních studií asi sedmdesát studentů. Akci organizovali jako součást předmětu Trénink komunikačních a manažerských dovedností magisterští studenti mediálních studií a žurnalistiky.
Hosté se studenty probírali prevenci duševního zdraví nebo relaxační metody. „Je potřeba respektovat naši mentální kapacitu, která se často ze dne na den mění. Důležité je také určit si priority a držet se jich,“ zněla jedna z rad psycholožky Lucie Želinské.
Dále se diskutující dotkli různých typů krizového řešení nebo léčby, ale také častých mediálních stigmat duševně nemocných. „Nejčastěji se stigmatizace objevuje v krátkých zprávách, na duševní nemoc často upozorňuje už titulek. Především bulvární média stereotypům velmi pomáhají,“ připomněla psychoterapeutka Adéla Paulík Lichková.
O vlastní zkušenost se syndromem vyhoření se podělil moderátor podcastu Balanc Petr Bouška. „Ve zpravodajství je obrovská konkurence, pořád se něco děje. A když se nic neděje, stejně musíte něco publikovat. Denně pak máte třeba osm termínů, které musíte dodržet. Jakákoliv chyba je okamžitě vidět. Prací v médiích jsem téměř vyhořel,“ svěřil se Bouška.
Posluchači se mohli do debaty anonymně zapojit a pokládat otázky přes online dotazník, kde se nejčastěji ptali na osobní zkušenosti a názory hostů. Často se ptali na to, jestli je možné změnit terapeuta nebo jestli je dobré diagnostikovat se sám pomocí sociálních sítí.
Z debaty vyplynulo, jak podstatné je neomezovat svůj život pouze na zaměstnání. „Co jsem se naučila, je vyhradit si v diáři čas pro sebe. Mít tam kolonku, kdy mám čas pro sebe a neřeším práci, neřeším školu, ale dělám, co mě baví a co v tu chvíli cítím, že potřebuju. Je to taková moje udržovačka, která funguje,“ zmínila svůj tip na udržení duševní pohody zakladatelka projektu Nepanikař Veronika Kamenská.
Do atria se přišla podívat například studentka Tereza Pulgretová, která debatu hodnotí jako velice prospěšnou. „Sama mám problémy, které někdy řeším a někdy neřeším. Bylo pro mě docela terapeutické vidět, kolik lidí přišlo. Předpokládám, že mnoho z nich se s podobnými věcmi také potýká,“ popsala studentka a ocenila, že rady byly velice konkrétní a neomezily se pouze na doporučení typu jít si zaběhat či jíst zdravě.
Pro uspořádání debaty se rozhodli studenti fakulty sociálních studií z důvodu velkého zájmu o toto téma. „Duševní zdraví je téma, které je nám všem blízké. V univerzitním prostředí je navíc stále poměrně tabu, proto jsme ho chtěli otevřít,“ řekla hlavní organizátorka přednášky Klára Huvarová. Dodala, že pro ni organizace podobné akce byla zcela nová zkušenost. „Člověk si uvědomí, kolik je s jednou krátkou diskuzí práce, ale naštěstí jsme si úkoly rovnoměrně rozdělili a díky tomu všechno vyšlo,“ uzavřela studentka žurnalistiky.