Nejsme jenom naše práce, radili odborníci na duševní zdraví studentům FSS

Prevence, stigmata nebo pohodové pracovní prostředí v redakcích – témata, o kterých minulý týden diskutovali hosté zabývající se duševním zdravím v atriu fakulty sociálních studií. Do téměř dvouhodinové diskuze s názvem Do hlubin študákovy duše se zapojila psychoterapeutka a moderátorka podcastu Diagnóza F Adéla Paulík Lichková, zakladatelka organizace a aplikace Nepanikař Veronika Kamenská, psycholožka a terapeutka Lucie Želinská a moderátor podcastu Balanc Petr Bouška.

30. 11. 2022 Regina Rieznerová

Debatu o duševním zdraví na fakultě sociálních studiích organizovali studenti žurnalistiky a mediálních studií. Foto: Regina Rieznerová

Rady a tipy, jak pečovat o své duševní zdraví, jak si říct o pomoct a na koho se obrátit. Nejen to zaznělo na středeční diskusi 16. listopadu, na kterou dorazilo do atria fakulty sociálních studií asi sedmdesát studentů. Akci organizovali jako součást předmětu Trénink komunikačních a manažerských dovedností magisterští studenti mediálních studií a žurnalistiky.

Hosté se studenty probírali prevenci duševního zdraví nebo relaxační metody. „Je potřeba respektovat naši mentální kapacitu, která se často ze dne na den mění. Důležité je také určit si priority a držet se jich,“ zněla jedna z rad psycholožky Lucie Želinské.

Dále se diskutující dotkli různých typů krizového řešení nebo léčby, ale také častých mediálních stigmat duševně nemocných. „Nejčastěji se stigmatizace objevuje v krátkých zprávách, na duševní nemoc často upozorňuje už titulek. Především bulvární média stereotypům velmi pomáhají,“ připomněla psychoterapeutka Adéla Paulík Lichková.

Na diskuzi zazněla řada tipů a strategií, jak se chovat v různých stresových situacích, nebo kde hledat pomoc. Foto: Regina Rieznerová

O vlastní zkušenost se syndromem vyhoření se podělil moderátor podcastu Balanc Petr Bouška. „Ve zpravodajství je obrovská konkurence, pořád se něco děje. A když se nic neděje, stejně musíte něco publikovat. Denně pak máte třeba osm termínů, které musíte dodržet. Jakákoliv chyba je okamžitě vidět. Prací v médiích jsem téměř vyhořel,“ svěřil se Bouška.

Posluchači se mohli do debaty anonymně zapojit a pokládat otázky přes online dotazník, kde se nejčastěji ptali na osobní zkušenosti a názory hostů. Často se ptali na to, jestli je možné změnit terapeuta nebo jestli je dobré diagnostikovat se sám pomocí sociálních sítí.

Z debaty vyplynulo, jak podstatné je neomezovat svůj život pouze na zaměstnání. „Co jsem se naučila, je vyhradit si v diáři čas pro sebe. Mít tam kolonku, kdy mám čas pro sebe a neřeším práci, neřeším školu, ale dělám, co mě baví a co v tu chvíli cítím, že potřebuju. Je to taková moje udržovačka, která funguje,“ zmínila svůj tip na udržení duševní pohody zakladatelka projektu Nepanikař Veronika Kamenská.

Posluchači se mohli do debaty sami zapojit, a to pomocí aplikace, ve které zasílali otázky přímo moderátorům. Foto: Regina Rieznerová

Do atria se přišla podívat například studentka Tereza Pulgretová, která debatu hodnotí jako velice prospěšnou. „Sama mám problémy, které někdy řeším a někdy neřeším. Bylo pro mě docela terapeutické vidět, kolik lidí přišlo. Předpokládám, že mnoho z nich se s podobnými věcmi také potýká,“ popsala studentka a ocenila, že rady byly velice konkrétní a neomezily se pouze na doporučení typu jít si zaběhat či jíst zdravě.

Pro uspořádání debaty se rozhodli studenti fakulty sociálních studií z důvodu velkého zájmu o toto téma. „Duševní zdraví je téma, které je nám všem blízké. V univerzitním prostředí je navíc stále poměrně tabu, proto jsme ho chtěli otevřít,“ řekla hlavní organizátorka přednášky Klára Huvarová. Dodala, že pro ni organizace podobné akce byla zcela nová zkušenost. „Člověk si uvědomí, kolik je s jednou krátkou diskuzí práce, ale naštěstí jsme si úkoly rovnoměrně rozdělili a díky tomu všechno vyšlo,“ uzavřela studentka žurnalistiky.

Celou akci pořádali magisterští studenti mediálních studií a žurnalistiky. Debatu moderovali studenti Lenka Švejdová a Ondřej Krejčí. Foto: Regina Rieznerová

Komentář vedoucí katedry mediálních studií a žurnalistiky Lenky Waschkové Císařové k tématu duševního zdraví

„Téma duševního zdraví je rozhodně důležité. Nejen obecně, ale ve vztahu k novinářské práci konkrétně. Myslím, že pozornost zaměřená na duševní zdraví v akademické sféře nebo mezi novinářkami a novináři se stále prohlubuje, ať už v diskusích, výzkumech, ale i ve výuce. Například kolegyně Signe Ivask plánuje od příštího semestru výuku předmětu Safety of Journalists, jehož součástí jsou i témata well beingu novinářek a novinářů a jejich psychického zdraví. V tomto tématu je podle mého názoru otevřenost klíčová a je potřeba nejen o těchto souvislostech novinářské práce mluvit, ale také nabízet možné postupy a nástroje k řešení různých situací.“

Lenka Waschková Císařová

Medailonky hostů

Adéla Paulík Lichková

Zdroj: Radio Wave

Vystudovala sociální práci na Vyšší odborné škole sociálně právní v Brně, sociální patologii a prevenci a sociální pedagogiku na univerzitě v Hradci Králové a adiktologii na Karlově univerzitě v PrazeV současnosti pracuje jako terapeutka a adiktoložka v terapeutické komunitě Advaita. Vedle toho už jedenáctým rokem moderuje podcast na Radiu Wave o duševním zdraví Diagnóza F.

Lucie Želinská

Zdroj: Centrum Platan

Vystudovala psychologii se zaměřením na psychoterapii a klinickou psychologii na Masarykově univerzitě. V současnosti pracuje jako psycholožka a sociální pracovnice v Centru Platan – brněnském komunitním centru pro lidi se zkušeností s psychickými obtížemi. Dříve působila v internetové psychologické poradně Masarykovy univerzity a vedla školení sebedůvěry pro žáky základních škol.

 

Veronika Kamenská

Zdroj: Nepanikař

Studentka biomedicíny, krizová interventka a hlavní koordinátorka projektu Nepanikař, který slučuje mobilní aplikaci první psychologické pomoci, online poradnu a mapu pomoci. Sama má zkušenost s posttraumatickou stresovou poruchou, úzkostmi a depresí.

Petr Bouška

Zdroj: Radio Wave

Publicista, lektor a psychoterapeut ve výcviku. Zabývá se tématy psychoterapie, psychologie, osobního rozvoje a sebepoznání. Snaží se šířit povědomí o duševním zdraví a metodách jeho zlepšení a udržení. Od roku 2018 na Radiu Wave moderuje magazín o seberozvoji, prospěšném životním stylu a důležitosti dobrých mezilidských vztahů Balanc.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.