Po dokončení studia míří absolventi fakulty sociálních studií do práce. Jana Harušťáková a Martin Habčák ale po státnicích z mezinárodních vztahů práci nehledali. Ještě předtím se rozhodli vydat na cestu kolem světa. Po Jižní Americe cestují už více než rok – cestují prý tak pomalu, že už to pomaleji ani nejde. Na konci května se sice vrátí domů, ale po prázdninách chtějí na cestu navázat v Mexiku. Ani oni sami ale netuší, kdy cestu dokončí.
Cesta dvou absolventů fakulty sociálních studií kolem světa, pojmenovaná jako HaHa Around The World podle počátečních písmen jejich příjmení, začala v září 2014. Po více než roce cestování však pár projel „jen“ pět zemí – Chile, Argentinu, Brazílii, Bolívii a Venezuelu.
„Neženeme se za turisticky atraktivními místy. Jsme cestovatelé. Chceme země zažít. V každé z nich trávíme měsíce,“ směje se absolvent mezinárodních vztahů Martin Habčák.
Jižní Amerika je podle cestovatelů plná úžasné přírody a vstřícných lidí. „Jejich dobrota mi už několikrát vyrazila dech. Jednou jsme stopli brazilskou rodinu, která trvala na tom, že se musíme zúčastnit rodinné oslavy. Druhý den nám jejich synovec zařídil projížďku mezi krokodýly a kapybarami. Nakonec jsme u nich zůstali týden,“ vypráví nadšeně Harušťáková.
Po cestě už však zažili i přepadení, hned čtvrtý den v Chile je okradli maskovaní muži. „Často taky nocujeme pod širým nebem ve stanu, občas se trochu bojím,“ přiznává Harušťáková.
Nejčastěji stopují projíždějící auta, což je podle nich nejlepší způsob, jak poznat krajinu a místní obyvatele. „Řada lidí je překvapená, když jim řekneme, že máme univerzitní vzdělání. Mnozí si totiž myslí, že každý cestovatel musí být špinavý hipík nebo potulný prodejce náramků,“ říká Habčák. Tvrdí, že oběma jim studium mezinárodních vztahů pomohlo pochopit svět okolo. „Lépe teď rozumíme například krizi, která teď je ve Venezuele,“ vysvětluje Habčák.
Po plánované prázdninové přestávce v létě 2016 chtějí cestovatelé učit angličtinu v mayské komunitě a putovat po Střední Americe. „Na cestu jsme dohromady našetřili asi dvě stě tisíc korun a pořád ještě nějaké peníze máme. Brzy však budeme muset jít někam do práce,“ usmívá se absolvent fakulty sociálních studií.
Martina Habčáka nejvíce okouzlila chilská Patagonie v Chile a Janu Harušťákovou zase oblast Antiplano, rozsáhlá náhorní plošina oddělující západní a východní Andy. „Poprvé v životě jsme viděli poušť, solné planiny, prales, stolové hory, rozsáhlé travnaté stepi nebo pevninský ledovec,“ vyjmenovává Harušťáková. Bydleli také ve venezuelské indiánské komunitě a zúčastnili se tradičních šamanských rituálů v bolivijské džungli. Zažili ale i zemětřesení a erupci vulkánu.
Sami říkají, že jim to na cestě funguje skvěle. „Užíváme si to a navzájem se korigujeme – on moji paranoiu, já jeho skony podceňovat rizika a nechávat všechno náhodě,“ hodnotí Harušťáková.
Zážitky ze svých cest včetně fotografií přidávají na své facebookové stránky HaHa Around The World, která má přes tisíc fanoušků. „Vždycky nás potěší, když nám někdo řekne, že naši cestu obdivuje a že jsme pro něj inspirací. Je to skvělý pocit. Cestu beru jako privilegium. Jsem ráda, tu můžu být,“ vysvětluje Harušťáková.
Ukončit putování cestovatelé hned tak neplánují. „Člověk nikdy neví, kam se dostane, co ho čeká a pro kterou cestu se rozhodne. Je to čirá improvizace života. Skutečný plán cesty nemáme a ani nevíme, kdy ji dokončíme. Svět je velké místo a člověk nikdy neví, kam ho zavede,“ uzavírá Martin Habčák.
Více informací lze nalézt zde.