Fakulta je plná inspirativních lidí, shodují se absolventi FSS oslovení v anketě

Absolventi fakulty sociálních studií si ze studia neodnáší jen akademický titul a spoustu užitečných znalostí, ale také vzpomínky na studentská léta. Co se vybaví absolventům, když se řekne FSS a jak na ni vzpomínají?

18. 4. 2016 Tomáš Kára

Insignie fakulty sociálních studií | Foto: archiv FSS

„V paměti mi utkvěly především desítky skvělých lidí. Fakulta sociálních studií je totiž výjimečná právě neuvěřitelnou zásobou zajímavých lidí nejen mezi vyučujícími, ale i mezi studenty. Na fakultě se setkávají velmi různorodí lidé, kteří jsou však určitým způsobem na stejné vlně. Vytváří to hodně specifické prostředí, díky němuž je fakulta unikátní. Setkání s každým novým člověkem, ať už spolužákem nebo učitelem FSS, byl pro mě skvělý zážitek. Většina z nich mě posunula a obohatila v profesní i v osobní rovině. A z mnoha z nich jsem dodnes v kontaktu.“

Marek Filuś, 28 let, absolvent magisterského stupně, politologie

„Když se řekne FSS, nejprve mě přepadne příjemný pocit, protože na své studium ráda vzpomínám. Pak se mi vybaví útržky z přednášek, z rozhovorů s kamarády a se spolužáky a také směska informací, které jsem se za ty roky naučila. Jsem ráda, že jsem studovala zrovna na FSS, protože mi dala víc, než jsem si vůbec při studiu uvědomovala. Pokud bych se měla znovu rozhodovat, kam si podat přihlášku, bez váhání bych znovu zvolila FSS, protože to stálo za to. Při studiu jsem totiž získala i bezpočet praktických zkušeností a rostor pro jejich získávání, což jsem ocenila i později při hledání zaměstnání.“

Adéla Beranová 23 let, absolventka bakalářského stupně, žurnalistika a politologie

„Na své studium na fakultě sociálních studií mám ty nejhezčí vzpomínky. Na prvním místě se mi vybaví vynikající lidé a pedagogové jako Libor Musil, Pavel Navrátil, Jiří Winkler, Kateřina Kubalčíková či Tomáš Sirovátka, v jejichž osobách se snoubila odbornost s ušlechtilými charakterovými vlastnostmi, ochota poradit a pomoci, a to i když byli pracovně velmi zaneprázdnění. K fakultě také neodmyslitelně patří její útulné a krásné prostory a skvělá knihovna s velkým množstvím zahraničních časopisů, ke kterým mají studenti dálkový přístup. To vše jsem vždy velice oceňoval.“

Petr Kolařík 51 let, absolvent doktorského studia, sociální politika a sociální práce

„Studium na fakultě sociálních studií pro mě znamenalo na prvním místě setkávání se a navazování vztahů se spoustu skvělých lidí, a tím myslím spolužáky i učitele. S mnoha z nich jsem pořád profesně i osobně v kontaktu. Studium samozřejmě bylo velkým přínosem také pro mou kariéru, ale je zajímavé, že se mi později hodily i věci, které mě v době studia vůbec nebavily, hlavně teorie a metody. A nemůžu zapomenout na spoustu legrace při některých přednáškách, protože mnohé hlášky od špiček katedry politologie byly fenomenální a některé získaly takřka kultovní status. Rozhodně tam nikdy nebyla nuda.“

Lukáš Visingr, 32 let, absolvent magisterského stupně, bezpečnostní a strategická studia

„Jedna z nejsilnějších vzpomínek, která se mi při slovech fakulta sociálních studií vybaví, je především akce zvaná Obejmi svou fakultu, jež se konala před pár lety v předvolební kampani do akademického senátu. Na fakultě a v jejím okolí jsem tehdy byla jako doma. Škoda, že se v běžném světě neobjevují inspirativní lidé v takovém množství, jako tomu bylo na chodbách fakulty. Zdaleka nejvíc mě ovlivnili spolužáci, ve většině případů byli daleko zvídavější než já. Až se bude fakulta objímat příště, dejte vědět i absolventům. Rádi přijdeme nostalgicky zavzpomínat na svou fakultu.“

Pavla Bednáriková 25 let, absolventka magisterského stupně, evropská studia

„Na svá studia na fakultě sociálních studií vzpomínám jako na takové pohodové období, které bylo vůbec jedno z nejpříjemnějších v mém dosavadním životě. Mám pocit, že kolem této fakulty je taková správná energie, kterou tvoří vysoká koncentrace chytrých a inspirativních lidí. Proto jsem tam tak rád unikal od přibývajících pracovních povinností do takové studentské bezstarostnosti. V době studia jsem si nenechával ujít některé zajímavé přednášky, ale hodně času jsem trávil především v knihovně. Dodnes tam občas chodívám posedět, je tam klid a bohatý výběr knih.“

Jan Vlachynský 28 let, absolvent bakalářského stupně, politologie a psychologie