Čekání na Godota, nebo na byt? Rozhovor s autorkou diplomové práce o obecním bydlení

Název své práce přirovnává ke knize Samuela Becketta Čekání na Godota. Podle ní totiž připomíná zápletku absurdního dramatu. Výborně obhájenou diplomovou prací Čekání na byt ukončila Jana Závodská své magisterské studium sociologie na fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity Zkoumala zkušenosti čekatelů a čekatelek i úskalí úřednických procesů souvisejících s přidělováním obecních bytů v městské části Brno-střed. Školu úspěšně absolvovala se dvěma dětmi. Redakce Atria přináší rozhovor o inspiraci autorky, problémech, které trápí zájemce o bydlení, a o výzvách spojených s kombinací denního studia a péče o děti.

4. 3. 2025 Karolína Benediktová

Jana Závodská pochází ze slovenské Žiliny. Zdroj: archiv Andreje Nechaje

„Vlastní bydlení se pro Čechy stává nedosažitelným snem.“

Absolventka Jana Závodská

Co vás vedlo k výběru tématu lidí čekajících na přidělení obecního bytu?

Zajímají mě nerovnosti ve společnosti, a s nimi i související problematika moci. Bydlení je životní nezbytností, ale stále máme tendenci ho vnímat jako samozřejmost. Krize bydlení, která se každým rokem prohlubuje, nám však ukazuje, že se vlastnické bydlení pro Čechy stává čím dál tím více nedosažitelným snem. V Brně je odhadem 42 tisíc domácností bez vlastního bydlení. To jsou velká čísla, zároveň jsou ale na první pohled lidé žijící v nájmech neviditelní. To je asi to, co mě motivovalo k výběru tématu – chtěla jsem se podívat na příběhy nájemníků a jejich možnosti. Češi totiž platí za nájemní bydlení vysoké částky, v průměru téměř 40 procent svých příjmů. Bylo mi proto jasné, že ty příběhy nebudou veselé. Ukázalo se ale, že v mnoha případech nejsou pro nájemníky až tak palčivým problémem ceny nájmů, jako nejistota, jestli v bytě budou moci zůstat další roky a nikdo je nevyhodí.

Proč vás zaujalo právě obecní bydlení?

V Česku obecně nelze považovat nájem za stabilní formu bydlení, jelikož chybí jasná regulace podmínek pronajímání. Ve svém výzkumu jsem se nejčastěji setkávala s problémem řetězících se nájmů. Jedná se o smlouvy na dobu určitou, platné obvykle jen na rok, které nutí nájemníky k častému stěhování. Tento problém je nejvýraznější u nízkopříjmových skupin, jak ukazuje i loňský dokument Dům bez východu od režiséra Tomáše Hlaváčka. Paradoxní je, že většina mých respondentek a respondentů sice patřila do střední třídy, přesto i oni čelili podobné nejistotě. O obecní bydlení jsem se tedy začala zajímat proto, že se v Česku jeví jako jediná opravdu stabilní forma nájemního bydlení.

„Už s rodinou nejezdíme ani na dovolenou. Místo toho každý rok šetříme peníze a energii na další potenciální stěhování.“

Respondent Jany Závodské
Při psaní diplomové práce trávila Jana Závodská hodně času v terénu, ale také v knihovně. Zdroj: archiv Jany Závodské

Jak jste sháněla respondenty a respondentky pro váš výzkum?

Oslovila jsem je na pravidelných prohlídkách bytů, které pořádá brněnský magistrát. Tyto prohlídky jsou veřejně přístupné, takže nebyl problém se jich zúčastnit. Zastupitele a členy bytové komise jsem kontaktovala e-mailem nebo telefonicky. Jeden z respondentů z této skupiny se ke mně navíc dostal díky doporučení mého známého.

Jak se žadatelé s čekáním vyrovnávají?

Čekání je pro ně velmi náročné, protože než na obecní bydlení dosáhnou, musí se zabezpečit obvykle komerčním pronájmem. Tento typ nájmu je často nejistý, protože jim majitel nemusí po roce prodloužit smlouvu. Všichni mí respondenti měli smlouvu na dobu určitou, a to na jeden rok. Nejhůře na tom byly rodiny s dětmi, které se stěhovaly třeba pětkrát za deset let. Pokaždé to totiž obnáší složité vybalování, nové trasy do školy, nové sousedy, nutnost zvyknout si na neznámé prostředí... Jeden účastník výzkumu mi dokonce řekl, že už s rodinou nejezdí ani na dovolené. Místo toho každý rok raději šetří peníze a energii na další potenciální stěhování. Takto si asi čekání na byt nepředstavuje nikdo.

Jak vypadá proces, kterým musí žadatelé o obecní byt projít?

Celé to zastřešuje brněnský magistrát, uchazeči si žádají o jeden byt z nabídky zveřejněné v daném měsíci. Takže vždy čekají na nový měsíc, aby si prohlédli nabídku, následně se zúčastní osobní prohlídky a odešlou žádost. Pokud se jim do dvou měsíců nikdo neozve, musí celý proces zopakovat. Těch „čekáníje většinou více, žadatelé proto musí být neustále ve střehu.

Jaké největší problémy vnímáte v administrativním postupu přidělování obecních bytů?

Byrokratický proces přidělování obecních bytů má spoustu nelogických pravidel. Někteří úředníci se víc soustředí na správné vyřízení papírů než na to, aby co nejvíc lidí získalo bydlení za férových podmínek. Často zapomínají, že řeší situace rodin a seniorů, kteří naléhavě potřebují pomoc.

Největší překážkou přesto zůstává ne administrativa, ale vysoká cena nájmů v lokalitě Brno-střed. Obecní byty by měly být dostupnější než ty komerční, aby na ně zájemci snadněji dosáhli. V únoru ale magistrát nabídl dvanáct bytů s nájmem od deseti až do pětadvaceti tisíc korun, často s elektrickým topením, které náklady ještě zvyšuje. Takové výdaje zvládne jedině pár se dvěma příjmy, ale co když jeden z nich třeba přijde o práci? A co až zestárnou a nebudou moci vydělávat tolik, jako v aktivním věku? Úřady tyto otázky neřeší.

„Dcera jednoho mého respondenta si po čtvrtém stěhování v řadě odmítla vybalit.“

Autorka diplomové práce Čekání na byt Jana Závodská

Co vás při výzkumu nejvíce překvapilo nebo šokovalo?

Hodně mě překvapilo, kolik energie musí rodiče vynaložit, aby na jejich děti stres z nejistoty bydlení dopadal co nejméně. Jeden účastník mluvil o tom, jak si jeho dcera při posledním stěhování, které bylo asi čtvrté za dobu pěti let, odmítala dva měsíce vybalit. Nechtěla uvěřit, že si zítra nebude muset všechno znovu zabalit. Taková rezignace u dítěte mě osobně velmi zasáhla. Tahle školačka navíc čelila i ústrkům ze strany spolužáků, kteří se jí vysmívali, protože si nedokázala zapamatovat, kde bydlí. Podobné negativní dopady neustálého stěhování mají na svědomí právě smlouvy na dobu určitou. Je to jeden z podstatných důvodů, proč v Česku potřebujeme efektivnější regulaci nájemního trhu. Šokuje mě, že se lidé z brněnského magistrátu o tyto příběhy nezajímají. Brno-střed má stovky volných bytů a domů připravených k rekonstrukci. Udivuje mě, že vzhledem k situaci aktuálně z jednoho původně obytného domu dělají v Pisárkách muzeum a další v centru přestavějí na kancelářskou budovu.

Jana Závodská před budovou magistrátu městské části Brno-střed. Zdroj: archiv Jany Závodské

Co pro vás bylo na celé práci nejtěžší?

To, že nemám jak čekatelům pomoci. Často jsem s nimi soucítila a byla jsem naštvaná, že systém nefunguje lépe. Taková klasika v sociálních vědách (smích). Pak mě ale třeba potěšilo, když mi jedna účastnice dala vědět, že jí a její rodině konečně přidělili obecní byt.

Jak vzpomínáte na svou obhajobu?

Moje obhajoba byla díky doktorce Kašparové a docentce Nedbálkové hezká. Velkou oporou pro mě bylo vědomí, že mou práci podporují tak vynikající expertky a stojí při mně. A pak tam byla taky moje spolužačka Domča. Tu jsem ale vůbec neviděla, protože sezení pro návštěvy bylo za zády obhajujícího.

Jak náročné bylo skloubit denní studium, psaní diplomové práce a péči o děti?

Když jsem ve škole, jsem ráda, že rodinu mohu nechat za dveřmi (smích). Je to takový můj vlastní prostor pro seberealizaci, výzkum a budování vztahů i mimo rodinu. Přijde mi zajímavé i to, že mužů se téměř nikdo neptá, jak studium a práci zvládají s dětmi. Asi všichni tušíme proč. Studovat s mými dvěma dětmi bylo náročné, ale jsou už starší a naštěstí na ně nejsem sama. Mám spolužačky i s o hodně mladšími dětmi a nechápu, že péči o ně bez pomoci školy vůbec zvládají, vzhledem k tomu, že taky studují sociologii denní formou. Otázka je, jestli si jako mámy a studentky nebojíme o podporu říct. Mateřství je ve společnosti mnohdy spojováno s různými negativními stereotypy, proto i mně chvíli trvalo před spolužáky a učiteli přiznat, že děti mám.

Jana Závodská

Bakalářský titul získala z oboru aplikované etiky na slovenské Univerzitě Mateja Bela v Banské Bystrici. Na magisterské studium pokračovala do Brna, na fakultě sociálních studií si zvolila obor sociologie. Svůj výzkum zaměřila na problematiku dostupnosti bydlení. Diplomovou práci obhájila na výbornou letos v lednu. Při studiu zvládla i péči o své dvě děti. Dříve žila na Tenerife i v Benátkách, kde se vyučila sklářskému řemeslu, díky čemuž dodnes tvoří ve svém vlastním ateliéru v Brně. Ve volném čase se věnuje také divadlu, hraje v divadelním spolku Vesna avantgarda. Zásadní životní hodnotou je pro ni občanská zodpovědnost, vede k ní i svoje děti.

Jana Závodská před budovou své alma mater. Zdroj: archiv Andreje Nechaje

„Janu jsem poprvé potkala na hodinách etnografie. Vynikala svým zápalem pro studium a otevřeností. Byla upřímná, smělá a nebála se klást otázky ani vyjadřovat své názory. Obdivovala jsem její schopnost nahlížet na těžké situace s nadhledem. Tento odstup jí umožnily i bohaté životní zkušenosti – magisterské studium totiž zahájila později než většina ostatních spolužáků a spolužaček.“

Stela Houserová, spolužačka Jany Závodské

Čekání na byt – diplomová práce

Diplomová práce Jany Závodské zkoumá problematiku obecního bydlení v Brně, konkrétně proces čekání na přidělení bytu. Cílem autorky bylo ukázat, jak čekání žadatele ovlivňuje. Zabývá se tím, jaké může mít čekání podoby, jak jej lidé vnímají a jak ho tráví. Čerpá především z nestrukturovaných rozhovorů se žadateli o obecní byty v lokalitě Brno-střed, analyzuje jejich socioekonomické postavení i důvody pro volbu tohoto typu bydlení.

„Diplomovou práci Jany Závodské považuji za velmi dobrou. Těší mě, když si studující vyberou téma, které je jim blízké, zároveň se ale jedná také o aktuální a palčivý problém. Měla jsem velkou radost, když jsem si v posudku oponentky přečetla, že práci považuje za jednu z nejlepších diplomek, které četla.“

Docentka Kateřina Nedbálková, vedoucí diplomové práce Jany Závodské

Čekání na Godota

Divadelní hra Čekání na Godota je absurdní drama od irského spisovatele Samuela Becketta. Zachycuje příběh dvou tuláků, Estragona a Vladimíra, kteří na opuštěné mýtině čekají na tajemného Godota, aniž by věděli, kdo to je a kdy přijde. Krátí si čas absurdními rozhovory, hádkami a opakováním nesmyslných úkonů. Jejich stereotyp naruší až příchod pána Pozza a jeho otroka Luckyho. Dílo bylo ve své době přelomové díky svým bizarním ale propojeným dialogům, minimalistickým rekvizitám a scénickým poznámkám, které oživují děj vizuálně zajímavými detaily.

Schéma procesu podávání žádosti o obecní byt. Zdroj: diplomová práce Jany Závodské

Obecní bydlení

Obecní bydlení je forma nájemního bydlení, které vlastní a spravuje obec. Slouží především sociálně či ekonomicky znevýhodněným skupinám obyvatel, seniorům, rodinám s nízkými příjmy nebo osobám v bytové nouzi. Přidělování obecních bytů se řídí pravidly stanovenými obcí, často na základě pořadníku, bodového systému nebo nutnosti splnění specifických kritérií. Nájemné v obecních bytech bývá regulované a nižší než na komerčním trhu, přičemž nájemní smlouvy mohou mít různou délku trvání. Správu obecního bydlení zajišťují magistráty, městské části nebo specializované bytové odbory.

 

V původně bytovém domě v lokalitě Brno-střed budou nyní sídlit kanceláře. Zdroj: archiv Jany Závodské

Tipy redakce na články o nedostupnosti bydlení v Česku

Začátek konce „českého fetiše“: Žít v nájmu bude nový normál, nejen kvůli nedostupnosti bydlení –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Vojtěch Kristen, E15

Bydlení za všechny prachy –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Marek Pros, Magazín Aktuálně

Činžák - Speciál online deníku Aktuálně.cz o dostupnosti, budoucnosti, negativech i pozitivech nájemního bydlení v Česku –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Marek Pros, Aktuálně

Města mění podmínky v nájemních bytech, už nebudou tak výhodné –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Tomáš Svoboda a Tereza Gajdošíková, Seznam Zprávy

Tyhle byty nejsou pro mladý. Jen třetina lidí do 36 let získá hypotéku –⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠ Vojtěch Wolf, Ekonom

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, napište prosím editorce Atria na mail: 496823@mail.muni.cz. Děkujeme.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.