Anketa: Na praxi jsme poznali reálné pracovní prostředí, shodují se studenti

Studium na fakultě sociálních studií je pro spoustu studentů nejen příležitostí rozšířit své znalosti a zorientovat se v konkrétním oboru, ale také okusit, jak teorie funguje v praktickém životě. Odborné praxe mohou být náročné, ale dokážou studentům zprostředkovat pohled do skutečného fungování profese a rozšířit síť pracovních kontaktů. V neposlední řadě jsou také pro mnohé z nich ukazatelem, který určuje, zda se chtějí danému oboru věnovat i po ukončení studia. Jak na své praxe studenti vzpomínají a jak je hodnotí?

20. 3. 2023 Michaela Srpová

Daniela Krásenská psala reportáže pro Seznam zprávy přímo ze slovensko-ukrajinských hranic. Zdroj: Daniela Krásenská

Tereza Kompauerová, 26 let, absolventka bakalářského programu Sociální práce, nyní studentka navazujícího magisterského programu Sociální práce:

„Praxe byla při studiu jednou z nejpřínosnějších věcí. Na fakultě sociálních studií se mi líbí, že jsou jí věnované tři semestry, a fakulta má nasmlouvaná i velice zajímavá místa. První praxi jsem absolvovala v neziskové organizaci Podané ruce, kde v současné době pracuju. Povinné praxe se zaměřením nutí člověka poznat různá místa, kam by se třeba sám nepodíval, a proniknout do jiných cílových skupin. V současné práci například i při základním poradenství využívám kontakty na pracovníky z bývalých stáží. Osobně mi nevyhovovaly některé supervize, kde jsme vyplňovali povinně papíry. Naopak přínosné bylo psát si deník praxe. I skrze sdílené zkušenosti ostatních studentek jsem měla možnost nahlédnout do dalších organizací.“

 

Daniela Krásenská, 22 let, studentka bakalářského programu Mediální studia a žurnalistika a Italský jazyk:

„Jak potvrdí asi hodně studentů žurnalistiky, praxe je náročná – první větší kontakt s novinářským prostředím, kde je často velký tlak na výkon a rychlost, umí být hodně stresující. Vybrala jsem si redakci Seznam Zpráv, jedno z nejčtenějších internetových médií, a proto jsem měla z práce velký respekt. Jen pár dní po mém nástupu navíc vypukla válka na Ukrajině. Začátek praxe byl v tomto ohledu náročnější, než by asi byl za normálních okolností. Nicméně na praxi jsem se naučila snad víc než za celé studium. Zrychlila jsem se v psaní i ve vyhledávání informací, naučila jsem se lépe a profesionálněji komunikovat s lidmi. Stejně tak jsem ale musela „zapomenout“ některá pravidla, která jsem se naučila ve škole – praxe je prostě ve spoustě věcí jiná než poučky v knížkách. Když jsem na praxi nastupovala, nebyla jsem si jistá, jestli se chci věnovat žurnalistice i po ukončení studia. Krátce po jejím začátku jsem ale byla mile překvapená – na novinařině jsem zase začala vidět věci, které mě na ní dříve přitahovaly a práce mě začala mnohem více bavit. A nakonec jsem v redakci zůstala a pracuju v ní už rok.“

 

Kateřina Svobodová, 23 let, absolventka bakalářského programu Politologie, nyní studentka navazujícího magisterského programu Politologie se specializací na Volební studia a politický marketing:

„Praxi jsem absolvovala v kanceláři Petra Hladíka v době, kdy byl prvním náměstkem brněnské primátorky. Celkem jsem v jeho týmu strávila rok a půl. Stáž byla určitě velmi přínosná, jelikož jsem měla možnost v praxi aplikovat teoreticky nabyté znalosti z výuky. Naučila jsem se pracovat se spoustou nových nástrojů, poznala jsem výjimečné a velmi inspirativní lidi a získala tak cenné kontakty. Stáž měla dvě části. V jedné jsme se zaměřili na analýzu volebních výsledků a vytváření volebních map, na jejichž základě byla dále formovaná strategie do komunálních voleb. Ta druhá se týkala politického marketingu, kde jsme se podíleli na správě sociálních sítí, webu, e-mail marketingu a celkově komunikaci. Mezi hlavní pozitiva patřila práce ve skvělém týmu, velká flexibilita a mnoho zajímavých příležitostí, třeba práce na kampani SPOLU do Poslanecké sněmovny nebo na kampani KDU-ČSL a STAN na brněnský magistrát.“

 

Vojtěch Dufek, 25 let, absolvent bakalářského programu Mediální studia a žurnalistika a Bezpečnostní a strategická studia, nyní student navazujícího magisterského studia Mediální studia a žurnalistika se specializací na Mediální výzkum a analytiku:

„Praxi jsem absolvoval ve výzkumné agentuře Focus, kde jsem strávil celý jeden semestr v podstatě na poloviční úvazek. Hodně mi pomohlo, že většina praxe byla placená. Vyzkoušel jsem si jak samotnou tvorbu dotazníku i práci s daty. Primárně jsem ale zajišťoval výzkum například ve školách. Tam jsme pro Člověka v tísni uskutečňovali výzkum zaměřený na sociální sítě. Vyzkoušel jsem si i práci tazatele přímo v terénu a mám pro ně už jen obdiv. Přínosem pro mě rozhodně bylo, že si teď umím představit, že bych se tím doopravdy živil.”

 

Kristína Adamovská, 23 let, absolventka bakalářského programu Environmentální studia, nyní studentka navazujícího magisterského programu Environmentální studia:

„Studuju environmentální studia a byla jsem v jedné instituci od bakalářských praxí až po magisterské. Praxe mě vlastně motivovala k tomu najít si práci v oboru. Pracovala jsem jako lektorka pro Lipku, což je školské zařízení pro environmentální vzdělávání. Naučila jsem se tam toho hodně o pedagogice a pracuju tam doteď. Naučila jsem se, jak mluvit k různým věkovým kategoriím dětí, přemýšlet o environmentálním vzdělávaní pro různé věkové kategorie, improvizovat, přizpůsobovat výuku, i aktivně používat češtinu.“

 

Roza Pečínková, 25 let, absolventka bakalářského programu Veřejná a sociální politika a lidské zdroje:

Na praxi jsem si osahala reálnou komunikaci s klienty, chod a povinnosti sociálního pracovníka v organizaci a uvědomila si, co příslušná pozice reálně obnáší. Byla to možnost vyzkoušet si práci s nějakou cílovou skupinou, což mně osobně pomohlo uvědomit si, s kým chci a nechci pracovat. Je nutno říct, že různé organizace k praxím přistupovaly odlišně – nechávaly rozdílné množství práce, což se pak odrazilo na tom, kolik jsme se toho naučili. Myslím, že mě ale praxe stoprocentně nepřipravila na tíhu zodpovědnosti, kterou  ve skutečné práci budu mít. Celkově bych ale řekla, že praxe jsou rozhodně stěžejním bodem studia, a také bych chtěla zdůraznit důležitost supervize, která následuje po nich, protože mi pomohla si vjemy a zkušenosti z praxe zpracovat a ucelit.“

 

Maxim Mičúch, 22 let, absolvent bakalářského programu Mediální studia a žurnalistika, nyní studuje bakalářský program Programování a vývoj aplikací:

„Jako student žurnalistiky jsem praxi absolvoval ve slovenském týdeníku MY Žilinské noviny. Myslím si, že je to dobrá příležitost vyzkoušet si opravdovou novinářskou práci v autentickém prostředí. Ani ten nejlepší kurz nedokáže reprodukovat skutečnou redakci. Také bych řekl, že praxe je oprávněně povinnou součástí kvalitního žurnalistického vzdělání.“

Odborná praxe

Na fakultě sociálních studií je odborná praxe povinná pro tři bakalářské studijní programy, těmi jsou Mediální studia a žurnalistika, Enviromentální studiaSociální práce. Na magisterském studiu se pak k těmto třem přidávají ještě Bezpečnostní a strategická studia, Politologie v rámci specializace Volební studia a politický marketing a v kombinované formě studia také Veřejná a sociální politika a lidské zdroje. Odborná praxe je v těchto případech považovaná za nezbytnou součást profesního vzdělávání, je možností, jak uplatnit své znalosti, a také přípravou na budoucí pracovní uplatnění.

Odborná praxe je vypisovaná jako povinný předmět a běžně trvá dva až dvanáct týdnů. Studenti můžou praxi vykonávat i pravidelně v době semestru. Vždy je ale důležitý počet odpracovaných hodin, který se pohybuje mezi 80 až 480 hodinami, záleží na oboru. Studenti si praxi mohou zařizovat sami, některé katedry ale spolupracují s vybranými organizacemi a zprostředkovávají tak studentům kontakty. Zároveň poskytují určitou formu supervize, která může studentům pomoct reflektovat své zkušenosti a ucelit si dojmy z nového pracovního prostředí.

Tereza Kompauerová si pro svou praxi vybrala brněnskou neziskovou organizaci Podané ruce. Zdroj: Tereza Kompauerová
Daniela Krásenská strávila tříměsíční praxi v redakci Seznam zpráv, kde od té doby pracuje i při studiu. Zdroj: Daniela Krásenská
Kateřina Svobodová svou magisterskou stáž strávila analýzou volebních výsledků a marketingem v kanceláři Petra Hladíka. Zdroj: Kateřina Svobodová
Vojtěch Dufek si na praxi v agentuře Focus vyzkoušel práci tazatele či výzkum sociálních sítí. Zdroj: Vojtěch Dufek
Kristína Adamovská praxi absolvovala ve školském zařízení pro environmentální vzdělávání Lipka. Zdroj: Kristína Adamovská

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.