První magisterský rok jsem strávila na zahraničních praxích, říká studentka
Pavlína Kutnarová využívá příležitostí a při studiu vyjíždí na zahraniční stáže. Co všechno se dá za jeden magisterský program stihnout?
Období podávání přihlášek na navazující magisterské studium se blíží ke konci. Zájemci, kteří chtějí své studium začít na podzim 2025, mají čas podat přihlášku už jen do konce dubna. Pro zahájení studia až v jarním semestru 2026 mohou studenti a studentky podávat přihlášky od 1. srpna do konce listopadu letošního roku. Platí to však jen pro fakultu sociálních studií, fakultu informatiky, filozofickou a ekonomicko-správní fakultu.
Studentstvo si na fakultách Masarykovy univerzity může vybírat z programů rozdělených podle zaměření i formy studia, které může být prezenční nebo kombinované. Fakulta sociálních studií nabízí jako navazující magisterské studium jedenáct studijních programů v češtině a osm v angličtině.
U některých oborů je možné zvolit si i specializaci, například u programů Mediální studia a žurnalistika či Politologie. Obory Personální a organizační rozvoj a Sociální práce nabízí kombinované studium s omezenou kontaktní výukou. Seznam nabízených programů je dostupný na webových stránkách fakulty.
Při výběru navazujícího magisterského studia je podle konzultanta programu Evropská studia Petra Kanioka nejdůležitější zájem studentů. „Absolventi bakalářského studia už mají poměrně velkou zkušenost s univerzitním vzděláváním, takže ví, co je čeká a s jakým stylem výuky mohou počítat,” vysvětluje. Klíčem k rozhodování by tedy podle něj mělo být téma programu a představa studentů o jejich budoucím uplatnění.
„Vybíral jsem si mezi vysokou školou v Bratislavě a v Brně. Fakulta sociálních studií nakonec vyhrála, protože jsem to tady už znal a kvalita výuky mi tady přijde lepší,” sdělil student magisterského oboru Evropská studia Daniel Handzuš.
Mezi více školami si vybíral i student Environmentálních studií Daniel Costa Jařab. „Věděl jsem, že chci dělat environmentalistiku. V Česku jsou tři univerzity, v Praze, Brně a Olomouci, které tento program nabízí. V Brně je nejstarší a podle obecného mínění nejlepší katedra, tak jsem šel do Brna,” tvrdí. Klíčové pro výběr studijního programu je podle něj také seznámit se s lidmi, kteří už jej absolvovali nebo jej momentálně studují. Ti totiž dokážou uchazečům poskytnout cenné zkušenosti z každodenního života dané katedry.
Po výběru programu a podání přihlášky musí uchazeči absolvovat povinné přijímací zkoušky. U každé fakulty i jednotlivých oborů se mohou podmínky přijetí lišit. Například zájemci o magisterský program Psychologie skládají oborovou zkoušku, která se zaměřuje na znalosti z bakalářského studia, ale u programu Evropská studia komise posuzuje zaslané motivační dopisy a strukturované životopisy uchazečů.
„Je to určitě jednodušší, než chodit na fakultu osobně a učit se na přijímačky v době, kdy jsem státnicoval,” sdílí svou zkušenost student Evropských studií Handzuš. Napsat dobrý životopis a motivační dopis však podle něho vyžaduje také snahu a energii. Konzultant Kaniok uchazečům radí, aby k psaní přistupovali zodpovědně a osobitě. Není podle něj nic horšího, než prezentovat komisi obecný nebo povrchní motivační dopis, přehánět nebo odeslat text s hrubkami. „Pokud někdo není pečlivý a přesvědčivý hned na začátku, těžko uvěříme, že bude schopný úspěšně fungovat v programu, který je náročný, hodně kontaktní a vyžaduje velkou dávku nasazení,” dodává.
Kromě podmínek přijetí mohou uchazeči na webových stránkách jednotlivých programů najít i bodové hranice a počty přijatých z minulých let. Do navazujícího magisterského studia na fakultu sociálních studií se většinou ročně hlásí 1 200 až 2 000 zájemců. Fakulta přijímá přibližně polovinu z nich. „Měl jsem z přijímacího řízení smíšené pocity. Nevěděl jsem, jakou mám reálnou šanci, protože jsem vstupoval do zcela neznámého prostředí. Nakonec se ale moje obavy ukázaly jako zbytečné,” popisuje student Handzuš.
Po úspěšném složení přijímací zkoušky, přijetí ke studiu a dodání veškerých potřebných dokumentů následuje pozvánka k zápisu, který se koná pouze online v aplikaci e-přihláška. Pokud někdo nebyl přijatý, může podat odvolání proti rozhodnutí, které je nutné odeslat do třiceti dnů od doručení nepřijetí prostřednictvím studijního oddělení příslušné fakulty.
Poplatek za přihlášku se liší podle jednotlivých fakult, průměrně se pohybuje mezi 700 a 900 korunami. Za přihlášku na fakultu sociálních studií zájemci zaplatí 800 korun. Přihláška se podává elektronicky přes univerzitní informační systém.
„Magisterské studium je skvělé a náročností porovnatelné s bakalářským. Vyučující se nám snaží vyjít ve všem vstříc.“
Daniel Handzuš, student programu Evropská studia
Letošní dny otevřených dveří se na jednotlivých fakultách už uskutečnily. Zájemci o magisterské programy se však mohou zúčastnit speciálního dne otevřených dveří Open Day, který se na všech fakultách koná příští semestr, v sobotu 8. listopadu. Studující z každé fakulty si připraví program, díky kterému přiblíží návštěvníkům studium na jednotlivých fakultách.
Pokud uchazeči neabsolvovali bakalářské studium na Masarykově univerzitě, je nutné, aby před zápisem doložili autorizovanou konverzi vysokoškolského diplomu. Zájemci, kteří studovali bakaláře v zahraničí s výjimkou Slovenska, musí doložit dokument o uznání zahraničního vzdělání. Mohou si o něj zažádat na rektorátu Masarykovy univerzity nebo přímo na fakultě sociálních studií.
„Magisterské předměty nabízí za porovnatelné množství práce víc kreditů než ty bakalářské, celkově nevidím podstatný rozdíl v náročnosti předmětů. Je to zajímavé a obohacující studium. Dva roky ale uběhnou až moc rychle, studium jsem si prodloužil mimo jiné proto, abych si ho stihl víc užít.“
Daniel Costa Jařab, student programu Environmentální studia
U přijímacího řízení mají uchazeči se specifickými nároky možnost požádat o úpravu podmínek. Přijímací zkoušku pak zájemci skládají ve Středisku Teiresiás. Je možné domluvit si mimo jiné prodloužení času na vypracování zkoušky či asistenci při přepisu odpovědí do záznamového archu.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, napište prosím editorce Atria na mail: 535787@mail.muni.cz. Děkujeme.