Politologická stáž: Nahlédnutí pod pokličku marketingu TOP 09

V místnosti je nepříjemně hlučno a rušno. Někteří členové sněmovny čtou noviny, jiní mají sluchátka v uších. Až je mi líto prvního místopředsedy hnutí ANO, který u pultu bojuje o pozornost poslanců. „Ta nenávist vůči prezidentu Zemanovi, ta z něho úplně stříkala. Já jsem úplně mokrej. Já jsem seděl tady dole a jsem úplně postříkanej tou nenávistí!“ končí svůj projev předseda klubu ANO Jaroslav Faltýnek. Reaguje tak na návrh senátora Lásky na podání ústavní žaloby na prezidenta republiky.

31. 10. 2019 Denisa Marynčáková

Na praxi pracuju celý den s notebookem, ať už jde o analýzu volebních kampaní nebo odpovídání na e-maily. Foto: Denisa Marynčáková

Je konec září a v Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky je živo. Projednává se tady bod 256 – ústavní žaloba Senátu na prezidenta republiky. V historii České republiky je to ojedinělý případ. Doposud jsem znala jednání sněmovny jen z televize, proto jsem se na kousek přišla podívat. Do jednacího sálu Poslanecké sněmovny shlížím z galerie pro hosty přes ochranné sklo, které je tady od roku 2015. Tehdy mezi poslance KSČM a ČSSD chtěl skočit jeden z diváků, ale pokus o sebevraždu se mu naštěstí nepovedl. Po chvíli se z galerie pro veřejnost vracím do místnosti poslaneckého klubu TOP 09, politické strany, které jsem se prostřednictvím praxe stala na několik měsíců součástí. Jednání tam běží v televizi celý den.

A na čem chcete pracovat?

Je to už rok, co jsem byla posledně na stáži. Tehdy jsem kromě politologie studovala na fakultě sociálních studií také mediální studia a žurnalistiku. Povinnou tříměsíční praxi ve zpravodajství České televize jsem doposud považovala za nejpřínosnější položku v mém životopise. Proto jsem se těšila, až naberu praktické zkušenosti také z politologie, ve které jsem se rozhodla pokračovat na magisterském stupni. První den na praxi v politické straně TOP 09 skončil záhy. Po ranní schůzce marketingového týmu moje vedoucí zjistila, že jsem si s sebou nevzala notebook. „A na čem chcete pracovat?“ zněla tehdy její reakce. Druhý den jsem přišla už lépe připravená a mohla se vrhnout do zadaných úkolů.

Náplň práce v marketingovém odboru je rozmanitá. Nejčastěji analyzuji předvolební kampaně na sociálních sítích. Ať to jsou volby v Sasku, Braniborsku, Rakousku nebo Polsku, pozoruju, jaká témata nastolují média, jak na ně strany reagují a jak se na nich profilují. Zajímá mě, kolik strany platí za reklamy a jaké typy příspěvků mají na síti větší dosah. Ať jsou to nové formáty videí, používání grafiky nebo témata, která strany v předvolebním souboji nastolují. Mou vedoucí, volební manažerku Miriam Faltovou zajímají všechny novinky, které na sociální sítě mohou politické strany přinést. „Je důležité držet krok s trendy politického marketingu ve světě, sledovat kampaně ostatních demokratických stran a zkoušet nové věci v politické komunikaci s vašimi voliči. Kampaň Sebastiana Kurze v sousedním Rakousku může jít příkladem,“ tvrdí Faltová.

Mimo jiné jsem také vypracovávala statistiku, která se týkala počtu koalic, které TOP 09 uzavřela v Praze, přepisovala rozhlasové rozhovory s poslanci TOP 09 nebo tvořila titulky k videím na stranický Facebook. Zatím nejtěžší pro mě bylo formulovat odpověď na mail, ve které jsem musela vysvětlit, že státní rozpočet není schopný dát každé rodině se třemi dětmi pozemek zdarma, příspěvek na letenky, zaplatit dětem ubytování na vysoké škole a v budoucnu jim zařídit přednostní výhody na získání bytu.

Většinu týdne trávím prací na těchto úkolech v centrální kanceláři TOP 09 v Praze. Občas ale zavítám i do budovy Poslanecké sněmovny. Poslanci TOP 09 tam mají jedny z nejmenších kanceláří. Jejich velikost se totiž odvíjí od velikosti poslaneckého klubu. Pokaždé, když s kolegy procházím kolem jejich starých pracoven, postesknou si. Teď tam na stole leží letáčky SPD. V Poslanecké sněmovně se seznamuju nejen se členy klubu TOP 09, ale také se sněmovním řádem. Například každý čtvrtek je ve sněmovně vyhrazený pro ústní interpelace, neboli dotazy ministrů na členy vlády. „Kolegové jsou ve vymýšlení názvů svých interpelací často dost kreativní,“ objasňuje poslanec František Vácha, když se divím, proč se jedna z interpelací jmenuje Zemanovo kladivo. Nakonec se chce jen poslankyně Věra Kovářová zeptat ministra kultury Lubomíra Zaorálka, jak hodlá řešit tlak prezidenta Zemana na hejtmany krajů, aby trestali majitele památek v havarijním stavu. A co jako ministr kultury udělá pro to, aby vlastníci s těmito památkami mohli skutečně něco dělat.

Ne znalosti, ale zkušenosti

Od podzimu studuju magisterskou specializaci Volební studia a politický marketing. Stáž v některé z partnerských institucí katedry je pro mě nevyhnutelnou povinností. Díky ní jsem pochopila věci, o kterých jsem doposud slyšela jen na přednáškách marketingových předmětů. Například proč je důležitá komunikace nejen s veřejností, ale taky uvnitř strany. Právě ke vzdělávání vlastních politiků a členů slouží TOPaz, think thank TOP09, který často pořádá takzvané Kulaté stoly. Fungují na principu diskuze a výměny názorů mezi politiky a odborníky na konkrétní témata. Sama jsem naposledy sledovala debatu o brexitu, na které jsem se seznámila s europoslancem za TOP 09 Luďkem Niedermayerem a poslankyní za TOP 09 Helenou Langšádlovou, členkou výboru pro evropské záležitosti. Ostatně zajímavých diskusí u kulatého stolu se můžete zúčastnit i na fakultě sociálních studií. Organizuje je studentská sekce IIPS a hosty jsou většinou přední čeští i zahraniční experti, v minulosti to byli například předseda ODS Petr Fiala nebo bývalý velvyslanec Spojených států amerických v Česku Andrew Schapiro.

Zatím můžu říct, že mi stáž přináší přesně to, co jsem očekávala. Vidím pod pokličku toho, jak se tvoří komunikace politické strany a kolik za ní stojí práce. Každé pondělí se na ranní schůzce vyberou nejdůležitější témata, která se v následujícím týdnu budou projednávat v Poslanecké sněmovně. Tým následně určí, jakým způsobem se budou názory politiků TOP 09 komunikovat směrem k voličům a rozdají se úkoly. Grafik se stará o přehledné vizuální zpracování a tvorbu videí, fotografka zaznamenává všechny akce, kterých se politici účastní a správce facebookových stránek se stará o naplňování jejich obsahu a komunikaci s fanoušky. Tiskové oddělení zase udržuje kontakt s novináři a domlouvá rozhovory stranických politiků.

Nemusela jsem podepisovat smlouvu o mlčenlivosti, ale zavázala jsem se o interních záležitostech nikde nemluvit. Neměla bych k tomu ani důvod, centrální kancelář se pro mě stala příjemným místem, kde trávit čas. Více si ale užívám dny, kdy chodíme pracovat do Poslanecké sněmovny. Kolegové mi tam trpělivě odpovídají na všechny zvídavé dotazy a měla jsem možnost seznámit se se spoustou zajímavých lidí, od asistentů poslanců, přes energického Dominika Feriho až po vtipného Miroslava Kalouska. Pracovní doba je u TOP 09 flexibilní. Když jsme však v poslanecké sněmovně, většinou zůstáváme až do pozdního odpoledne a čekáme, jak skončí hlasování. „… pro 58 poslanců, proti 62. Konstatuju, že návrh usnesení nebyl schválen,“ oznamuje místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Fiala výsledky hlasování a já můžu jít konečně domů.

Volební studia a politický marketing

Od podzimního semestru mají studenti možnost studovat novou specializaci magisterské politologie. Absolvování stáže v jedné z partnerských institucí je jedním z požadavků na ukončení studijního plánu Volební studia a politický marketing. Praxe má povinný rozsah 240 hodin a jejím cílem je rozvinutí praktických zkušeností a znalostí získaných při studiu.

Aktuální seznam institucí, ve kterých studenti mohou vykonávat povinnou praxi:

Předměty se na nově otevřené specializaci od klasického programu politologie příliš neliší. Studium obsahuje společnou část předmětů pro studijní program a část předmětů pro specializaci, které dále umožňují prohloubit znalosti v konkrétní oblasti. Studenti nové specializace studují kromě společné části ještě předměty:

Jeden ze sálů v Poslanecké sněmovně, do kterého jsem zavítala při prohlídce. Foto: Denisa Marynčáková

„Cílem stáží je rozvinout znalosti a dovednosti získané v kurzech vyučovaných na katedře politologie v rámci studijní specializace Volební studia a politický marketing o praktickou rovinu. Stáž musí naplňovat jednu z oblastí, na kterou je kladen důraz ve vyučování, je to zejména schopnost porozumění oblastem volebního procesu, přípravy a realizace volebních kampaních a komunikačních strategií a zpracování kvantitativních dat.“

Peter Spáč, garant předmětu POLn6004 Specializační pracovní stáž
Debata u Kulatého stolu o odchodu Británie z Evropské unie. Zdroj: Facebook TOPAZ

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.