Zavřená univerzita: studenti bojují s disciplínou, vyučující s e-learningem

Studentům i vyučujícím přišla 10. března do e-mailových schránek zpráva oznamující, že Masarykova univerzita ruší kontaktní výuku. Vedení fakulty sociálních studií i učitelé od té doby upravují osnovy a hledají způsoby, jak studenty co nejlépe vzdělávat i distanční formou. Studenti naopak zápasí se samostudiem a organizací času. „Chybí mi kontaktní výuka. Samostudium zabírá mnohem víc času,“ řekla například studentka sociální antropologie a environmentálních studií Ester Čapková. Jak se vyučujících a studentů dotkla změna ve formě výuky a jak ji zvládají?

30. 3. 2020 Radka Rybnikárová

Zorganizovat si studium z domova je pro studenty náročné. Mnozí se také snaží zapojit jako dobrovolníci. Foto: Denisa Marynčáková
Foto: archiv Stanislava Balíka
Stanislav Balík, děkan fakulty sociálních studií

Všechno je dnes jinak. Museli jsme odložit všechny rozvojové plány fakulty na období „poté“ a řešíme jen aktuální problémy. Nejprve jsme museli vydat jasné pokyny pro vyučující, jaké jsou jejich povinnosti ke studentům, a pak o nich informovat studenty. Do toho také řešíme náhradní termíny státnic. Vzhledem k situaci nabídneme studentům kromě červnového termínu možnost státnicovat i v září. Zároveň u některých oborů měníme formát červnových státnic, aby je studenti případně mohli absolvovat online. Kromě toho všeho se snažím také řešit povinnosti učitele a badatele. Většinou pracuju z domu, a pokud je to možné, snažím se pomáhat i dcerám se záplavou domácích úkolů, které mají ze školy. Zkrátka se teď rozhodně nenudím.

Foto: archiv Petra Fučíka
Petr Fučík, zástupce vedoucího Ústavu populačních studií, odborný asistent na katedře sociologie

Rektorské volno pro mě znamená nutnost naučit se e-learningu. Vymýšlím, jak budu studenty učit. Pořídil jsem si webkameru, takže zanedlouho budu slavný youtuber. V Ústavu populačních studií se i nadále věnuju vědě, rektorské volno v tomto ohledu většinu mé výzkumné práce nijak neovlivnilo. Snažím se i v dnešní době přistupovat k životu s humorem. Doma nosím roušku ze speciálního materiálu – kůry. Je to samozřejmě fór na pobavení mé rodiny. Rektorské volno vnímám jako výborný nápad a zavedl bych ho každý rok, jen ty děti doma trochu obtěžují, už na ně nejsem zvyklý. Mým oborem je výzkum rozvodů, takže dopady karantény teprve očekávám.

Foto: archiv Davida Humpolíka
David Humpolík, knihovník

Rektorské volno zatím zvládám bez potíží, ale samozřejmě se mě to dotýká. O to víc, že vnímám potíže studentů i zaměstnanců. A byť je to těžké pro všechny, pevně věřím, že to zvládneme. V knihovně máme zavřeno a poskytujeme služby v omezené míře, ale snažíme se, co to jde. Studentům jsme zpřístupnili E-prezenčku, na které jsou uveřejněné tisíce knih. Když publikace není dostupná online, naskenujeme aspoň část knihy, ale většinou najdeme alternativu, aniž bychom museli pro studenty či učitele skenovat. V osobním životě se snažím být hlavně opatrný a omezuju sociální kontakt na minimum. Cítím obrovský respekt a vděčnost k vedení univerzity. Jak se chopili situace a jak pomáhají, je neuvěřitelné!

Rektorské volno je prodloužené do 15. května. Zkouškové období potrvá až do 30. září

Aktuální dění týkající se rektorského volna mohou studenti sledovat na stránkách fakulty sociálních studií i na www.muni.cz/koronavirus.

Rektorské volno vztahující se na kontaktní výuku, přednášky, semináře i cvičení, vyhlásil rektor Martin Bareš 10. března. Současně zrušil i akademické obřady, jako jsou promoce, ale i hromadné akce. V ten den byla také uzavřená knihovna fakulty sociálních studií a následně i celá budova.

Knihovna fakulty je zavřená do konce rektorského volna. K vyhledávání zdrojů doporučují zaměstnanci knihovny využívat Discovery MUNI či E-prezenčku, ve které je naskenovaných více než 13 tisíc nejpůjčovanějších publikací knihoven Masarykovy univerzity. Více informací studenti dohledají na stránkách knihovny.

Některé menzy, jako menza Vinařská či Akademická menza, jsou pro studenty a zaměstnance prozatím otevřené.Jídlo si ale zájemci musí objednat předem po přihlášení na stránce menz.

Foto: archív Jana Valtra
Jan Valtr, student mediálních studií a žurnalistiky a evropských studií

Rektorské volno vnímám jako nezbytné, už se ale těším na jeho konec. Chybí mi ticho fakultní knihovny, ve kterém je člověk nejproduktivnější. Musím teď studovat i pracovat z domova, což mi nejde. Vydržet u nahrané přednášky dvě hodiny – skutečně sedět u obrazovky a soustředit se na výklad, bez možnosti přímo reagovat – je náročné. Vyučující si to naštěstí uvědomují, jsou s námi v kontaktu a vymýšlí, jak výuku oživit a co nejvíce přiblížit kontaktní formě. Nemám pocit, že bych teď měl víc času. Naopak, je ještě důležitější umět si zorganizovat den, vykopat se ráno z postele, rozdělit čas na školu, práci a vzdálený kontakt s kamarády. Doufám, že se mi to brzy podaří – třeba si kvůli karanténě najdu čas na věci, které dlouho odkládám. Trochu o tom ale pochybuju.

Foto: Radka Rybnikárová
Ester Čapková, studentka sociální antropologie a environmentálních studií

Samostudium je pro mě náročné, hlavně kvůli organizaci času a vůli, kterou často postrádám. Chybí mi budova školy, učitelé a hlavně spolužáci. Pozitivní je, že konečně pořádně studuju povinnou četbu, ke které jsem se jindy nedostala.Ve volném čase pomáhám v práci rodičům, kteří provozují e-shop. Aktuálně lidé nejvíce nakupují ingredience na dezinfekci a rozprašovače. Dala jsem se taky do výroby korálkových náramků a učím se malovat akvarelovými barvami. Zatím jsem stále ve fázi, kdy si pobyt doma docela užívám, ale myslím, že už to nebude dlouho trvat a budu odsud muset vypadnout. Je pro mě těžké, že nemám představu či vizi budoucnosti. Bojím se, že nebudu moct cestovat o prázdninách či jet na Erasmus v následujícím semestru, jak jsem plánovala.

Foto: archiv Vlasty Macháčové
Vlasta Macháčová, studentka mediálních studií a žurnalistiky a mezinárodních vztahů

Rektorské volno mi narušilo veškeré moje studijní plány. Hodně mi chybí knihovna a přednášky, které mi vždycky pomáhaly pochopit problematiku, na to sama s povinnou četbou bohužel fakt nestačím. Snažím se být produktivní, aktuálně alespoň v režimu home-office plním povinnou žurnalistickou praxi v Seznam Zprávy takže hodně telefonuju a píšu. Rektorské volno vnímám jako něco, co prostě musíme všichni přežít, abychom mohli dál fungovat. Rozhodně mi volno nevyhovuje, chybí mi škola, kamarádi, Krmítko, všechno. Ale chápu, že to bylo v dané situaci nejrozumnější možné řešení, takže se to snažím respektovat a už se těším, až zase bude všechno zpátky v normálu.

Koleje jsou nadále otevřené. Rektor i vedení kolejí vyzývá studenti ubytované na kolejích k maximální ohleduplnosti vůči spolubydlícím i personálu. Masarykova univerzita stále hledá dobrovolníky z řad studentů i veřejnosti. Pro zájemce je připravený dotazník, na jehož základě se pak mohou zapojit. Studenty se snaží podpořit i katedry, na facebookových stránkách tak vznikají různé výzvy. Například studenti žurnalistiky sdílí své příběhy z karantény pod hashtagem #kmszsedidoma, studenti psychologie zase vytvořili stránky První psychologická pomoc a vyučující na katedře environmentálních studií studentům pod hashtagem #EnviroDoporučuje dávají tipy na oblíbené filmy, hudbu a články.

Rektor Masarykovy univerzity Martin Bareš prostřednictvím krátkých videi promlouvá ke  studentům i zaměstnancům univerzity.


Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.