Dnem plným sportu i studijních úspěchů oslavila fakulta 25 let od založení

Během do pátého podlaží pod třicet sekund, turnajem v ping-pongu nebo udělením cen nejlepším studentům si ve čtvrtek studenti a zaměstnanci Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity připomněli čtvrtstoletí od založení instituce. Tradiční Den fakulty doprovázel nabitý program, který byl oslavou studijních úspěchů i přehlídkou v několika sportovních kláních.

24. 4. 2023 Tobiáš Pospíchal

Pozvánka na akci lákala kolemjdoucí už před budovou fakulty. Foto: Tobiáš Pospíchal

Tři, dva, jedna, start! Z atria vybíhá po odpočtu poslední soutěžící. Několik metrů za cílovou páskou v pátém podlaží na něj čeká skupinka fanoušků. Zraky všech se upírají k okamžiku, kdy vyběhne z poslední zatáčky do cílové rovinky. Dostane se na stupně vítězů?

Do budovy fakulty sociálních studií v brněnské Joštově ulici přichází lidé krátce před desátou hodinou ráno. Zatímco běžně je čtvrtek jedním ze studijně nabitých dnů před víkendovým rozvolněním, tentokrát se výuka nekoná. Do školy míří bývalí i současní studenti, vyučující i návštěvníci za oslavou Dne fakulty, na který upozorňují příchozí i kolemjdoucí křídou napsané nápisy na chodníku před budovou.

Rekapitulace studijních úspěchů, sportovní klání a občerstvení. Program letošního ročníku akce slibuje zábavu až do pozdního odpoledne. Zájemci se po obědě budou moci také každou hodinu vypravit na prohlídku střechy. Na slavnostní zahájení se však lidé scházejí v aule. Sál ve třetím podlaží je už několik minut před desátou zaplněný. Desítky lidí si tu musí hledat místo k sezení na parapetech, stolech či vydržet stát.

Návštěvníci aulu zaplnili už krátce před slavnostním zahájením Dne fakulty. Foto: Tobiáš Pospíchal

Posléze však vstávají i ti, kteří si svoji židli našli. Důvodem je oficiální zahájení Dne fakulty za zvuků studentské hymny. Po ní se úvodního slova na vyzvání moderátora Viléma Brandy ujímá děkan Stanislav Balík. Ve své řeči se ohlíží za pětadvaceti lety existence fakulty. V další části pak varuje před úpadkem vzdělávání. Domnívá se, že ze společnosti mizí shoda na prospěšnosti vědy a vzdělání.

Děkan se vyjadřuje mimo jiné i k hrozbě zneužívání umělé inteligence. Připomíná přitom odkaz jednoho ze zakladatelů fakulty Iva Možného. „Možná nás dovede k tomu, že se více vrátíme k osobnímu kontaktu. Možná více oceníme formát osobních konzultací a přednášek a studenti nebudou sledovat lépe či hůře zvládnuté prezentace, ale budou podle přání Iva Možného jen poslouchat a přemýšlet,” vyjadřuje děkan naději.

Největšími hvězdami první části programu však jsou studenti a jejich úspěchy. Nejprve přichází na řadu Ceny děkana za vynikající výsledky v bakalářském, magisterském i doktorském studiu. Pak si pro ocenění přicházejí autoři nejlepších bakalářských prací z každého studijního programu.

Úvodní část dne zakončuje po udělení Cen Inocence Arnošta Bláhy diskuse s děkanem. Při debatě se hlava fakulty znovu vrací k tématu umělé inteligence. Dotaz padá také na zahraniční výjezdy a na jejich využití. „Byl bych rád, kdyby se možnosti vyjet do zahraničí využívalo víc. Ale myslím si, že můžeme být i tak spokojení, že jsme po pandemii koronaviru na tuto kulturu navázali,” podotýká Balík.

Příchozí se mohli také zapojit do diskuze s děkanem fakulty Stanislavem Balíkem. Foto: Tobiáš Pospíchal

Z auly se po jedenácté hodině pozvolna přesouvá program do atria a před budovu fakulty. Tady si může každý, kdo si vyzvedne na studijním oddělení žeton, dát zadarmo ve stánku hranolky nebo si vybrat z několika druhů párků v rohlíku. Případně si nechat od děkana fakulty načepovat pivo nebo limonádu.

V dolní části atria už se odehrávají vyrovnané zápasy ve stolním fotbale, další účastníci se snaží z dřevěných kamenů postavit co největší jenga věž. Sálu však v jeho horní části dominují čtyři pingpongové stoly. Před polednem si na nich může zahrát každý, k dostání jsou míčky i pálky. Odpoledne však měří síly dvanáct dopředu ohlášených zájemců z řad studentů, vyučujících a zaměstnanců ve tříčlenných skupinách.

V atriu byl na programu stejně jako loni turnaj ve stolním tenise studentů, ale i vyučujících a dalších zaměstnanců školy. Foto: Tobiáš Pospíchal

Po napínavém souboji obsadila třetí místo studentka Michaela Fišerová. V zápase o bronz porazila Miroslava Šipulu z katedry psychologie. Na druhém místě skončil fakultní technik Petr Fajmon a vítězem se stal Jiří Baroš z katedry politologie. „A to jste říkal, že budete asi muset odejít dřív,” směje se na něj jeden z pořadatelů. „Minule se to vyhrát nedalo. To tady jeden kluk jen stál a odrážel všechny míčky zpátky, ani se nezapotil. Letos tu naštěstí nebyl,” ohlíží se s úlevou za loňským Dnem fakulty vítěz turnaje.

Záhy po skončení zápasů dostávají tři nejúspěšnější hráči od děkana medaile. „Je mi potěšením, že si je rozdělí všechny tři pilíře fakulty, tedy akademický, neakademický i studentský,” glosuje při vyznamenávání děkan Balík.

Posledním sportovním kláním dnešního dne je běh do schodů. Jeho krátkou historii popisuje jedna z pořadatelek běžeckého klání, vedoucí oddělení pro komunikaci Zdeňka Savarová. „V době, kdy byl Den fakulty kvůli koronaviru pouze online, nepřipadala profesoru Holzerovi z katedry politologie tato akce dost důstojná. Přihlásil se tedy o slovo a učinil veřejný závazek, že po pandemii vyběhne schody pod 45 sekund,” líčí Savarová. Jeho výzvu pak přijal také proděkan Martin Vaculík a běh do schodů se rozšířil i mezi další zájemce. Premiéru si disciplína odbyla v loňském roce a také letos je k vidění řada kvalitních výkonů. „Těší mě, kolik máme ženských soutěžících. Loni byla jedna, maximálně dvě,” neskrývá radost vedoucí oddělení pro komunikaci.

Všichni účastníci nakonec za hlasité podpory diváků v prvním a posledním patře bez potíží zabíhají trasu z přízemí až do pátého podlaží budovy nejen pod tři čtvrtě minuty, ale většina také pod třicet sekund. Do posledních chvilek bylo pořadí velmi vyrovnané a rozhodovala každá setina sekundy. Celkového vítězství se však nakonec dočkává Tibor Pelegrin, který na posledních schodech předvedl ukázkový kotoul. Z dívek si pak nejlepší čas připisuje Hana Haislerová.

Letos se do už tradičního běhu do podlaží zapojilo mnohem více žen než loni. Foto: Tobiáš Pospíchal

K předání medaile se vítěz v běhu příliš nehrne. „Pojď Tibo, běž!,” vybízí ho kamarádi, aby si vyzvedl odměnu. Nakonec se k ostatním medailistům přidává a děkan uděluje ocenění i jemu.

Po závěrečném focení a udělení medailí a čokoládové odměny vyprovází zaplněný sál krátce po šestnácté hodině potleskem nejen ty nejlepší v běhu, ale také zakončuje Den fakulty.

Mezi výherci pingpongového turnaje byl byl vyučující, nepedagogický zaměstnanec školy i zástupkyně studentů. Foto: Tobiáš Pospíchal

Den fakulty

Tradiční Den fakulty se vrátil do offline podoby po zrušení protikoronavirových opatření, kvůli kterým byla akce před dvěma lety pouze online. Akcí studenti a zaměstnanci od roku 2014 každoročně oslavují výročí založení instituce vždy třetí čtvrtek v dubnu. Stejně jako loni, si i letos mohli zájemci vyběhnout schody či zahrát ping-pong, případně na terase ve třetím podlaží s vyučujícími grilovat. K tradicím patří také oceňování nejlepších studentů fakulty a jejich úspěchů. Akce kromě toho slouží také k socializaci mezi studenty, zaměstnanci a vyučujícími na fakultě, v tento den se výuka nekoná.

Členové Radia R připravili u příležitosti Dne fakulty audioprůvodce o její historii, o historii budovy i o jednotlivých částech fakulty.

Studentská televize Muni TV natočila o celé akci reportáž.

Ceny děkana letos obdrželi:

Cena Iva Možného v oblasti společenského přínosu:

  • Pavel Pospěch z katedry sociologie za vydání knihy Neznámá společnost – Pohledy na současné Česko.
  • Miloš Votoupal z katedry sociální politiky a sociální práce, který se podílel na projektu Podpora lidí s mentálním postižením v oblasti volnočasových aktivit.

Cena děkana v oblasti výzkumu:

  • Martin Kreidl z katedry sociologie za dlouhodobě vynikající výsledky ve výzkumu, zejména za mezinárodní vědeckou aktivitu.

Cena děkana v oblasti podpory studia a výzkumu:

  • projektová manažerka Alena Lorencová za podporu při všech krocích podání i realizace grantových projektů.
  • studijní referentka Hana Hoblová za pomoc studentům, školitelům i garantům studia s administrativou projektů.

Cena děkana pro vynikající studenty doktorského studia:

  • Jiří Němec z katedry politologie za odborné publikace a prezentace na konferencích.

Cena děkana pro vynikající studenty magisterského studia:

  • Michaela Geržičáková z katedry psychologie. Její bakalářská práce s názvem Vliv rámování problematiky na vztah mezi vírou ve spravedlivý svět a podporou trestu smrti získala několik ocenění.

Cena děkana pro vynikající studenty bakalářského studia:

  • Karolína Pavková za vyznamenání v programu sociologie a prezentaci závěrů bakalářské práce na studentské konferenci.
  • Martin Veselý, který patří mezi nejaktivnější studenty katedry mediálních studií a žurnalistiky. V soutěži Hledá se novinář obsadil druhé místo.

Cena děkana pro vynikající studenty anglických programů:

  • Terezie Hiclová za úspěšné ukončení programu International Relations and European Politics.
Držiteli stipendia Inocence Arnošta Bláhy se stali:

Adam Mazúch

Martin Veselý

Soňa Kuderová

Alžběta Brothánková

Michal Titl

Zuzana Brandejsová

Eva Matějková

Karolína Pavková

Magdaléna Tichavská

 

„Je skvělé, že se letošního Dne fakulty účastnilo tolik lidí. Přišli nejen akademičtí a neakademičtí zaměstnanci FSS, ale i studentky a studenti a všichni si mohli užít pohodu na fakultě. Den fakulty je dobrá příležitost, jak se spolu mohou potkat mimo přednášky, semináře nebo pracovní schůzky a poznat a užít si prostor fakulty trochu jinak než v každodenním shonu.“

Zdeňka Savarová, vedoucí oddělení pro komunikaci a organizátorka akce

„Ocenění mě velmi překvapilo, a to zejména proto, že kolem sebe vidím spoustu šikovných kolegyň a kolegů, kteří by si jej zasloužili možná více. Je to pro mě ale velká čest a připomenutí, že konkrétně tato forma studia má smysl.“

Jiří Němec, držitel Ceny děkana pro vynikající studenty doktorského studia

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.