Digitalizace průmyslové výroby, využití virtuální reality i sjednocení produkce za pomoci počítačů. Tyhle a další změny směrem k modernizaci a technické evoluci nesou společný název Průmyslová revoluce 4.0. Výzvou, kterou představuje zavádění nových technologií v Česku, se zabývá Národní centrum průmyslu 4.0. Vedoucí tohoto institutu, Roman Holý, přišel o tématu diskutovat v úterý 20. listopadu na fakultu sociálních studií. Do debaty se zapojili studenti humanitních oborů ale i akademici.
Budou díky robotizaci a digitalizaci mít lidé v budoucnu víc času, aby mohli dělat to, co mají rádi?
Jedním z cílů průmyslové revoluce 4.0 je právě to, abychom měli víc času. Protože za nás budou pracovat roboti a počítače, my lidé bychom měli mít víc času na naše koníčky. Avšak v realitě vidím, že technologií je mnoho, ale vyžadují taky spoustu práce. Například je potřeba mnoho lidí na jejich zavádění. Zatím to tedy vypadá, že práce bude pořád dost. Vzdálenější budoucnost však bude přívětivější. Logicky k tomu spějeme i historicky. V minulosti měl například pracovní týden šest dní a dnes už jenom pět.
Které části výroby se budou podle vás robotizovat jako první?
Nejdříve roboti převezmou ty nejmonotónnější základní úkony. Lidé svoje opodstatnění v práci úplně neztratí. Spíš se budou moct více věnovat té části jejich práce, která je pro ně důležitější. Umělá inteligence navíc může nahradit i práci mimo továrnu. Vidíme to už dnes například v případě Google translatoru, který docela dobře nahrazuje tlumočníka, a hlavně je zdarma.
Jaký je váš názor na spolupráci soukromého a veřejného sektoru v této problematice?
Na jednu stranu vidím, že se vztah obou sektorů za posledních osmnáct let hodně posunul vpřed. Například na vysokých školách je ovšem pořád znát nedostatek peněz a někdy i odbornosti. Spolupráce ale funguje pořád lépe, vysoké školy jsou kupříkladu často propojeny s výzkumnými centry firem. Lidé, kteří pak v tomto prostoru spolupracují, se znají už ze školy nebo z hospody a umí se snáze dohodnout.
Jaké je využití nových technologií například v sociálních službách?
Nástroje jako je virtuální realita se dají využít například při urychlení rekonvalescence pacientů. Lidé můžou díky rozšířené realitě taky například překonávat různé fobie a podobně. Spíš si ale myslím, že větší digitalizace průmyslu pomůže uvolnit pracovníky od mechanických činností. Tím pádem se pak můžou uplatnit spíš v oblastech, kde je potřebný lidský přístup.