Studenti, novináři a blogeři pod jednou střechou. Multimediální den oslavil desáté narozeniny

Přední čeští novináři se už podesáté sešli na Multimediálním dni fakulty sociálních studií. Letošní podtitul zněl Televize po televizi. 

16. 11. 2018 Anna Absolonová, Petr Hodina, Eva Bartáková

Televize Seznam natočila na fakultě sociálních studií jeden díl pořadu V centru. Foto: Anna Absolonová

Současní i budoucí čeští žurnalisté se sjeli do Brna, aby si na Multimediálním dni fakulty sociálních studií vyměnili své zkušenosti a poznatky. Akci věnovanou médiím uspořádala katedra mediálních studií a žurnalistiky už po desáté. Letos mohli účastníci diskutovat s novinářkou Danielou Drtinovou z DVTV nebo Jánem Simkaničem z Deníku N, Televize Seznam odvysílala živě přímo z fakultního atria rozhovory s blogerkou a absolventkou Masarykovy univerzity Zuzanou Špačkovou a grafikem TMBK. Organizátoři vyhlásili výsledky soutěže o nejlepší školní časopis

Program jubilejního desátého ročníku Multimediálního dne byl opravdu nabitý. Šestice studentů mediálních studií a žurnalistiky převzala ocenění za nejlepší produktové bakalářské práce, tedy práce, při nichž vznikly články či audiovizuální žurnalistické materiály. Tři z nich získali Cenu Arnošta Heinricha za psanou bakalářskou práci, tři za audiovizuální počin. Studenti, kteří se ve svých pracích zabývali válečnými veterány, slovenskou kinematografií nebo kočovným divadlem, získali kromě diplomu také desetitisícové stipendium.

Na předávání cen navázala hlavní debata dne nazvaná Televize po televizi.  Vedoucí katedry mediálních studií a žurnalistiky a moderátor diskuze Jakub Macek se odborníků z praxe i z akademické sféry ptal na to, jak vnímají vývoj médií v Česku. Se šéfem projektu DVTV Janem Rozkošným, Petrem Szczepanikem z katedry filmových studií Univerzity Karlovy a šéfredaktorem Seznam Zpráv Jakubem Ungerem probíral například to, jak se proměňuje role televize. „Prvních deset let internetu v Česku přineslo velký tlak na rychlost ve zpravodajství. To vedlo k úměrnému zhoršení kvality, což se dnes už napravuje. Novináři ale i v současnosti často bojují s tím, že potřebují mít něco první. Velkou výzvou je, aby se to příliš nepodepsalo na kvalitě,“ sdělil Unger. 

Hlavní debata dne se letos točila hlavně kolem televize. Foto: Lenka Brothánková

Návštěvníci hráli únikovou hru nebo vstoupili do živého vysílání studentského rádia

Zatímco aula hostila debatu, v knihovně se pět týmů pokusilo odhalit nejprolhanějšího kandidáta budoucích prezidentských voleb. Návštěvníci Multimediálního dne měli šanci zahrát si únikovou hru FakeScape, kterou vymysleli studenti fakulty. „Hra se odehrává v roce 2028 před prezidentskými volbami.Týmy, které pracují jako redakce novin, se snaží rozluštit, který kandidát nejvíce lže a manipuluje. Není to typická únikovka, ale spíše šifrovačka, protože hráči celou dobu sedí a luští úkoly,“ vysvětlila princip neobvyklé stolní hry jedna z autorek Julie Vinklová.  

O tom, že má hra potenciál, svědčí i zájem ze strany škol. „Ozvalo se nám už přes čtyřicet škol, že by o hru měly zájem, takže vůbec nestíháme. Od rána do večera nám zvoní telefon,“ prozradila Vinklová. Reportáž o hře natočil přímo na místě štáb Newsroomu ČT24. Záběry z knihovny vysílal také živě na svůj Facebook.

V atriu fakulty se návštěvníkům tradičně představila přední česká média. Příchozí se mohli seznámit s prací několika deníků, České televize nebo České tiskové kanceláře. Zástupci Českého rozhlasu přizpůsobili svou prezentaci převážně mladším ročníkům, které lákali na vědomostní soutěž o upomínkové předměty.

Pozadu nezůstala ani univerzitní média. Do studentského Radia R našli cestu i žáci středních a základních škol, kteří se zajímali o techniku, nespočetná tlačítka a zvukové efekty. Redaktor rádia Mira Šafár několik z nich přesvědčil, aby si vyzkoušeli vstup do živého vysílání.  „Ještě nevím, jestli bych chtěla pracovat v rádiu, ale vypadá to jako zajímavá práce,“ okomentovala svůj zážitek žačka jednoho ostravského gymnázia. 

Účastníci Multimediálního dne mohli také v reálném čase sledovat práci studentské televize Studex. Redaktoři před zraky návštěvníků zpovídali bezpočet osobností.

Studentské Radio R vysílalo z Multimediálního dne živě. Foto: Lenka Brothánková

Středoškoláci se učili psát noviny, na fakultě vznikl improvizovaný newsroom

Počítačová učebna ve druhém patře se změnila v redakční newsroom. Žáci středních škol si s pomocí šéfredaktorky studentského časopisu Halas a redaktorky MF Dnes Markéty Lankašové vyzkoušeli, jak to chodí v opravdových novinách. "Středoškoláci, kteří si k nám přišli vyzkoušet, jak se dělají noviny, byli šikovní. Bylo na nich vidět, že si opravdu chtějí práci novináře osahat, byť jen na pár hodin. Neměli na to mnoho času, přesto se jim povedlo zaznamenat zajímavý rozhovor, udělat anketu nebo napsat zprávu," zhodnotila mladé žurnalisty Lankašová. 

Ti, kteří chtěli posunout svůj školní časopis na novou úroveň, se přihlásili do workshopu zaměřeného na práci s programem School Press Club, který zefektivňuje tvorbu školních časopisů a ročenek.  Nové znalosti přišli načerpat nejenom žáci základních škol, ale i jejich učitelky, které mají školní časopisy na starost. Výuka byla především praktická,  každý sám pracoval na svém počítači. „Nejdřív klikněte na šablonu, která vám ukazuje, jak bude vypadat hlavní stránka. Šablona může být pokaždé jiná. Pokud přejdete do hlavního článku, otevře se vám editační okno, ve kterém máte možnost přidělit článek konkrétnímu redaktorovi,“ vysvětloval hlavní funkce programu lektor Jakub Hardt.

Středním a základním školám byla věnovaná také diskuze s názvem Jak na školní časopis, kde si žáci navzájem představili své školní noviny. Prezentace brali mladí žurnalisté opravdu vážně. Často si vzali sladěná redakční trička a propracované plakáty.

Organizátoři Soutěže školních časopisů využili Multimediální den k tomu, aby vyhlásili výsledky klání o nejlepší školní časopis. Letos se o titul utkaly rekordní čtyři stovky škol. Udělovaly se desítky cen, nechyběla ani ocenění za nejlepší grafiku či obsah.  V kategorii první stupeň základních škol zvítězil časopis Superškolák z Vícenic u Náměště nad Oslavou, mezi středními školami získal první místo časopis Yntrák z Vansdorfu, který se stal i absolutním vítězem soutěže. 

Redaktoři časopisu Třesk převzali ocenění za nejlepší obsah v kategorii 1. a 2. stupeň základních škol. Foto: Lenka Brothánková

Drtinová prozradila, že by chtěla udělat rozhovor s Václavem Klausem starším

Na středoškolské a vysokoškolské studenty cílila online debata s novinářkou DVTV Danielou Drtinovou. Skypový rozhovor s populární redaktorkou přitáhl tolik zájemců, že se téměř nevešli do místnosti. Ptali se například na způsob výběru hostů do pořadů DVTV, délku přípravy na rozhovory nebo i to, s kým by chtěla Drtinová dělat rozhovor, ale ještě k tomu neměla příležitost. „Vždycky jsem chtěla udělat rozhovor s bývalým prezidentem Václavem Klausem, ale to bohužel nikdy nevyšlo. Osobně jsem s ním ale mluvila několikrát,“ odpověděla novinářka.

Kromě Drtinové mohli studenti diskutovat také s šéfredaktorkou českého Vogue Andreou Běhounkovou, která mluvila o tom, jaké to je přivádět mezinárodní módní časopis na český trh. Ředitel vydavatelství Deníku N Ján Simkanič zase prozradil, jak se v době úpadku tištěných médií podařilo založit nový Deníku N. "Měli jsme štěstí, že se nám podařilo sestavit redakci, ve které vedle sebe sedí starší a zkušenější redaktoři a vycházející novinářské talenty, a přitom spolu všichni skvěle vychází a jsou naladění na jednu vlnu," uvedl jako jeden z klíčových bodů. 

Vrcholem letošního Multimediálního dne bylo živé vysílání televize Seznam z atria fakulty sociálních studií. Hosty pořadu V centru se stali blogerka Zuzana Špačková, která se závodně věnuje bodyfitness a zapojila se do zdravotnického projektu Loono, a influencer a grafik Tomáš Břínek, autor fotografických koláží s politiky známý pod zkratkou TMBK.

Redaktorka Anita Baselová si na začátek rozhovoru s Břínkem připravila koláž s prezidentem Milošem Zemanem.  Svého hosta se zeptala, co se mu honilo hlavou, když Miloš Zeman použil citaci z jeho koláže o novinářích. „To, co se mi vždycky honí hlavou - že na to musím vymyslet nějakou koláž,“ usmál se Břínek. 

Anita Baserová v přímém přenosu vyzpovídala blogerku Zuzanu Špačkovou. Foto: Lenka Brothánková

Část článku převzata ze studentského zpravodajského on-line deníku Stisk. Původní článek o Multimediálním dni čtěte pod tímto odkazem.

Točit videa mobilem? Klidně rovnou do televize

O mobilním žurnalismu natáčeli na Miltimediálním dni redaktoři studentského média STISK. Video: Tomáš Foltán

Na fakultu dorazili zástupci předních českých médií. Foto: Lenka Brothánková

Cena Arnošta Heinricha

Ocenění za nejlepší produktovou práci získala šestice studentů:

Petra Nagyová za sérii rozhovorů o slovenské kinematografii pro Denník N

Štěpán Daněk za soubor rozhovorů s válečnými veterány pro iDnes.cz

Anna Svobodová za sérii rozhovorů s profesory Masarykovy univerzity

Monika Forethová za dokumentární film Číslo 10 o lidech s duševním onemocněním

Tomáš Havlík za dokumentární film Kočovníci o kočovném divadle

Aneta Rybová za rozhlasový dokument Ona zaměřený na destigmatizaci psychicky nemocných

Rok 2017 se na Slovensku zapíše mezi filmové milníky, zjistila studentka

Studentka mediálních studií a žurnalistiky Petra Nagyová je jednou z držitelek ocenění Arnošta Heinricha za nejlepší produktovou bakalářskou práci. Svůj text nazvala Současný stav slovenské kinematografie z aspektů úspěchu roku 2017. Soubor rozhovorů pro Denník N

Nagyová převzala diplom za nejlepší produktovou bakalářskou práci. Foto: Halas/Markéta Lankašová

Proč jste se ve své závěrečné práci věnovala zrovna slovenské kinematografii? 

Zvolila jsem si to téma sama, protože mě zajímalo, proč se v současnosti věnuje tolik mediálního prostoru slovenským filmům. Předtím jsem takový pocit neměla. Zároveň v roce 2017 slovenské filmy dosahovaly rekordů v návštěvnosti.

S kým jste vedla rozhovory?

Například s filmovým vědcem Markem Urbanem nebo hercem Markem Majeským

Co jste z rozhovorů zjistila o stavu slovenské kinematografie?

Že slovenské filmy jsou hodné slovenského diváka. Dosahují skutečně vysoké kvality a nabízíme několik rozmanitých žánrů. Úspěchem bylo, že "artové" či festivalové filmy si získaly své diváky. Ale zároveň je filmová produkce stále velmi drahá a bylo štěstí, že v roce 2017 se potkalo hodně úspěšných slovenských filmů. Každopádně, rok 2017 se zapíše mezi filmové milníky. 

Letošní rok už tak úspěšný není?

Rok 2018 ani náhodou nedožene úspěchy toho minulého. Vloni vidělo slovenské filmy v prvním půlroce 861 358 diváků, v tomto roce za stejné období jen 104 652 diváků.

Jaké je tajemství dobré závěrečné práce?

Důležité je, aby si student sám vybral téma. A potom taky, aby si uvědomil, že jednotlivé kapitoly musí být propojené a připravil si osnovu.

Návštěvníci si na fakultě mohli prohlédnout ty nejlepší školní časopisy. Foto: Lenka Brothánková

Nejlepší školní časopisy roku 2018

Absolutní vítěz: Yntrák, SPŠ a SOŠ služeb a cestovního ruchu, Varndorf

Základní škola I. stupeň: Superškolák, ZŠ Vícenice

Základní škola I. a II. stupeň: sCHOOL, Základní škola U Vršovického nádraží, Praha 10

Základní škola II. stupeň: Písařík, Masarykova ZŠ a MŠ Nezamyslice

Základní školy II. stupeň a střední škola: Magazín 64,Gymnázium České Budějovice

Střední škola: Yntrák, SPŠ a SOŠ služeb a cestovního ruchu, Varndorf

Přes Skype účastníci debatovali s Danielou Drtinovou z DVTV. Foto: Lenka Brothánková
Televize Seznam na fakultě natočila díl pořadu V centru. Foto: Lenka Brothánková

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.