V atriu fakulty se dopoledne konal mediální jarmark, který nabídl příležitost setkat se s lidmi z České televize, Radiožurnálu, Mladé fronty Dnes a dalších renomovaných médií. „Děláme anketu s mladými lidmi. Ptáme se jich, co se jim líbí a nelíbí na Brně,” komentuje dění u stánku Tomáš Kremr z Českého rozhlasu. „Zároveň tady je náš kolega ze sportovní redakce David Nekvinda, který na velké obrazovce pouští záznam z olympijských hokejových her v Naganu, a zájemci si mohou vyzkoušet komentovat slavné sportovní utkání. Většinou zakřičí gól, to jim jde celkem jistě,” pousmívá se Kremr.
Na Multimediální den přišlo kolem 800 návštěvníků. Foto: Karolína Benediktová
Návštěvníci si mohli prohlédnout také venkovní výstavu fotografií připravenou Českou tiskovou kanceláří, která mapovala české členství v unii. Zájemci měli dále možnost nahlédnout do studia studentského Radia R či střižny a televizního studia MUNI TV a STUDEX na katedře mediálních studií a žurnalistiky.
Česká tisková kancelář připravila venkovní výstavu. Foto: Karolína Benediktová
„Líbí se mi, že můžu poznat prostředí fakulty a třeba se v budoucnu rozhodnout podat sem přihlášku,” uvažuje Natálie Maňáková z gymnázia Příbor.
„Pokud jde o celkovou účast, odhadujeme ji na 700 až 800 lidí zejména ze středních škol, ale také ze škol základních” sděluje Čuřík, že velká většina žáků patřila k účastníkům soutěže o nejlepší školní časopis roku.
Na stánku fakultního časopisu Atrium si návštěvníci otestovali své vědomosti o Evropské unii. Foto: Klára Tomíková
Hlavní debata se zaměřila na to, jak současní novináři pracují s evropskými tématy a jak k nim přistupovali jejich předchůdci v době, kdy se Česká republika do Evropské unie připojovala. Diskuzi moderovala garantka studijního programu Mediální studia a žurnalistika Lenka Waschková Císařová. Mezi hosty byla Dominika Perlínová z Aktuálně.cz, Hospodářských novin a tvůrkyně podcastu Evropa v souvislostech, Pavlína Kvapilová, bývalá bruselská zpravodajka, Markéta Žižková, tisková atašé Evropského parlamentu, a docentka Markéta Pitrová z katedry mezinárodních vztahů a evropských studií. Panelisté diskutovali o změnách ve vnímání evropských témat, o letošních volbách do Evropského parlamentu i o tom, co znamená být „bruselským“ novinářem.
Studenti a další zájemci si vyzkoušeli workshopy o bezpečnosti novinářů po profesionální veřejný projev. Jedním z největších lákadel byly workshopy přímo spojené s Evropskou unií. Například Miliardář z Bruselu Petra Kupce nebo Jak fungují novináři v Evropském parlamentu vedený Markétou Žižkovou nabídly jedinečný pohled na to, jak média zpracovávají evropské dění.
Hlavní debata na téma Novináři a Evropská unie letos opět zaplnila aulu fakulty sociálních studií. Foto: organizační tým Multimediálního dne
Interaktivní workshop připravila Česká televize pro žáky základních škol. „Kolegové z České televize z „Déčka“ si velmi chválili aktivitu účastníků jejich workshopu, kde si mohli zájemci vyzkoušet tvorbu dětského pořadu Zprávičky,” komentuje jeden z hlavních organizátoru akce Jaroslav Čuřík s tím, že výslednou práci školáků televize odvysílá.
Vlastní workshop měly i Novinářky bez přetvářky alias Veronika Capáková z Hospodářských novin a Kateřina Gruntová z Radiožurnálu, které prostřednictvím svého instagramového profilu Novinářky bez přetvářky ukazují, jak vypadá práce v médiích.
Pozvání přijaly i Novinářky bez přetvářky. Zdroj: instagramový profil Novinářky bez přetvářky
Ondřej Topinka, absolvent fakulty sociálních studií a moderátor České televize a pořadu Newsroom, seznamoval účastníky workshopu Moderátor v ČT24 s jeho prací. Účastníci se tak dozvěděli zajímavé informace o moderátorské práci, například jak probíhá příprava na rozhovory nebo co dělat, když se ve vysílání něco pokazí.
„Kolegové a kolegyně ze studentského organizačního štábu mi kupříkladu říkali, že o workshop moderátora Ondřeje Topinky byl takový zájem, že pak se zájemci diskutoval ještě asi dvacet minut po skončení workshopu,” říká Čuřík a dodává, že Ondřej Topinka je také jedním z mnoha úspěšných absolventů katedry mediálních studií a žurnalistiky.
Workshop bývalého studenta fakulty sociálních studií a moderátora pořadů České televize, Ondřeje Topinky. Foto: Klára Tomiková
Součástí programu bylo i vyhlášení vítězů soutěže Školní časopis roku, které se letos zúčastnilo 285 školních redakcí. „Moc se mi líbí, že je tu tolik časopisů. To je super,” říká šéfredaktorka školního časopisu Peřinka Gymnázia Opatov Ivana Kleinerová. Mezi vítěze se zařadily Církevní základní škola z Opavy a jejich časopis Šakal nebo Skulinoviny od žáků Lesní školy Skuliny z Karlových Varů. Dále pak porota ocenila Školní revue od základní a mateřské školy Střelice a GéHáčko Gymnázia Hostivice.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, napište prosím editorce Atria na mail: 496823@mail.muni.cz. Děkujeme.