Aktivní a silné propojení. Vztah měst, krajů a Evropské unie v kurzu vysvětlují odborníci z praxe
Brusel, evropská agenda či aktivity města. Nejen s těmito pojmy se setkávají studenti na oblíbeném předmětu EU v praxi: česká města a regiony jako aktéři. V šestém díle seriálu Zajímavé předměty na FSS se představuje kurz na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií, ve kterém studující získají detailní přehled o fungování měst a regionů na evropské úrovni. Předmět si mohou studenti zapsat opět na podzim.

Nápad na vznik kurzu se podle Vratislava Havlíka zrodil okolo roku 2016 a učit ho s kolegyní Petrou Kuchyňkovou začali o rok později. „Chtěli jsme vytvořit praktický kurz, kde budou mít studenti možnost setkat se s odborníky z praxe a diskutovat s nimi nad problémy, které propojují obce a regiony a evropskou integraci,” popisuje záměr předmětu jeden z přednášejících.
Vlivní partneři
Jak vysvětluje Petra Kuchyňková, dnes do systému tvorby legislativy, různých pravidel a norem na evropské úrovni vstupují i další aktéři, na které pak tyto normy také přímo dopadají. V případě Česka jsou to kraje, města a obce. „Tito aktéři jsou přímo či nepřímo účastníky řady procesů, komunikují s dalšími aktéry na národní i evropské úrovni, mají svá uskupení a struktury, jako jsou Svaz měst a obcí, Asociace krajů či Výbor regionů," popisuje druhá vyučující předmětu.
Vyučující kurzu Vratislav Havlík a Petra Kuchyňková na úvod začínají se čtyřmi přednáškami, ve kterých poskytují studentům základní vědomosti o víceúrovňovém vládnutí Evropské unie. Poté následuje blok zhruba pěti expertů. „V besedách hosté přibližují a vysvětlují svoji práci spojenou s evropskou agendou, a ukazují tak fungování systému ‚víceúrovňového vládnutí' v praxi," komentuje obsah kurzu Kuchyňková a dodává, že pro studenty tato setkání můžou sloužit i jako kontakty k budoucí praxi.
V nadcházejícím semestru se můžou studující těšit na odborníky z oblasti vědy, výzkumu a inovací. „Externí hosté popíšou zapojování českých univerzitních měst do evropských vědeckých sítí a plasticky ukážou, jak město prostřednictvím zapojení do takové sítě může ovlivňovat politiku na nejvyšší úrovni či jak se stát komunikačním partnerem Evropské komise,” doplňuje Havlík. Naplánované už je například setkání s vedoucím oddělení spolupráce a rozvoje brněnského magistrátu Jakubem Rybářem. Pavla Bazgierová pak studentům osvětlí vztah Moravskoslezského kraje a evropské agendy.

„Výuka byla vždy velmi zajímavá. Všechno bylo prakticky, jasně a pochopitelně vysvětleno, takže jsem si z tohoto kurzu hodně odnesla.“
Studentka v předmětové anketě
Města a regiony v evropské politice
„Kurz měl od počátku velký úspěch. Podařilo se zajistit vždy pět až šest odborníků z různých úrovní vládnutí,” doplňuje Havlík. Za studenty už v minulosti přijela například zástupkyně Jihomoravského kraje v Bruselu, vysoce postavení úředníci z magistrátů či krajských úřadů, zaměstnanci Ministerstva pro místní rozvoj nebo čeští europoslanci.
Cílem kurzu je představit studentům česká města a regiony jako aktivní hráče v evropské politice, a poskytnout tak detailní pohled na fungování víceúrovňového vládnutí v Evropské unii. První část kurzu se zaměřuje na klíčové principy zapojení regionální a lokální úrovně do evropských struktur. Hlavním přínosem jsou přednášky s odborníky z praxe, díky nimž se studenti dozví, jaké možnosti mají města a regiony v evropské politice – třeba jak mohou formulovat své zájmy, jakými způsoby je mohou komunikovat a prosazovat, a jak se tato realita může lišit od jejich možností.
Na konci semestru pak studenti prezentují skupinové práce. Prezentace je podle Petry Kuchyňkové založená na rozhovorech se zástupci městských a obecních úřadů, krajských úřadů, sdružení měst a obcí, místních akčních skupin a podobných aktérů, kteří v praxi využívají evropské dotace, píší a realizují projekty a mají s nimi pozitivní a negativní zkušenosti. „Smyslem je to, aby studenti neseděli pouze v učebnách, ale vyjeli také do terénu sbírat data, učili se vést a zpracovávat rozhovory a vytvořit na jejich základě zajímavou prezentaci, kterou pak představují v semináři svým spolužákům, a o které pak diskutujeme," dodává vyučující.
„Na atmosféře kurzu je vidět, že téma studenty baví.“
Vratislav Havlík, zástupce vedoucího Mezinárodního politologického ústavu a vyučující předmětu
Nápad u piva
Garant evropských studií a vedoucí Mezinárodního politologického ústavu Petr Kaniok pro bakalářský předmět oslovil právě Havlíka a Kuchyňkovou, protože věděl, že oba v minulosti řešili grant Technologické agentury České republiky zaměřující se na česká města, kraje a jejich aktivity v evropské agendě.
Petr Kaniok říká, že první myšlenka na kurz přišla už dost dávno. „Bavili jsme se o tom každopádně u piva. Obor se pravidelně schází na neformálních setkáních, kterým říkáme ‚europivo', a tam probíráme vše podstatné,” vybavuje si Kaniok s tím, že znal Havlíkovu expertízu a věděl, že se lokální politice dlouhodobě věnuje. „Někde mezi druhým a třetím pivem ta myšlenka vykrystalizovala,” zakončuje Petr Kaniok. Předmět si studenti katedry mezinárodních vztahů a evropských studií můžou zapisovat vždy na podzim.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, napište prosím editorce Atria na tento mail: 496823@mail.muni.cz. Děkujeme.
EU v praxi: česká města a regiony jako aktéři
Bakalářský předmět za čtyři kredity se skládá z přednášek, diskusí a seminářů s experty z českých měst, regionů či ministerstev. K úspěšnému ukončení předmětu je potřeba vypracovat prezentaci evropské strategie konkrétního města, napsat průběžný test a splnit závěrečnou zkoušku. Předmět si mohou zapsat studenti každý podzimní semestr.

Vratislav Havlík
Vratislav Havlík získal dva magisterské tituly v oborech Mediální studia a žurnalistika a Evropská studia. V těch pokračoval i v doktorském studiu. V roce 2021 se stal docentem v oboru politologie. Od roku 2013 působí jako akademický pracovník Mezinárodního politologického ústavu. Nyní pracuje jako zástupce vedoucího ústavu a jako odborný asistent katedry mezinárodních vztahů a evropských studií fakulty sociálních studií. Od roku 2021 je také docentem. Od roku 2018 je člen Sněmu Rady vysokých škol ČR jako zástupce fakulty. V roce 2019 se stal členem akademického fakultního senátu. Ve svém výzkumu se věnuje politice, Evropské unii, či euroskepticismu.
„Kolega Havlík je výborný přednášející, který umí poutavě podat téma a vtáhnout studenty do problému. Tento předmět považuju za zajímavý a potřebný.“
Zdeněk Kříž, vedoucí katedry mezinárodních vztahů a evropských studií
Petra Kuchyňková
Na Masarykově univerzitě vystudovala Petra Kuchyňková politologii, mezinárodní vztahy a evropská studia. Doktorské studium zakončila v roce 2010. Při svém studiu se zaměřovala na vývoj rusko-amerických vztahů či na vztahy Ruské federace a Evropské unie v Energetické bezpečnosti. Skoro deset let pracovala jako analytička v Centru pro studium demokracie a kultury. Jako lokální asistentka působila pět let v Evropském parlamentu. Od roku 2007 pracuje na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity jako odborná asistentka. Od roku 2019 je také odbornou pracovnicí Mezinárodního politologického ústavu.
„Krajské úřady, stálá zastoupení a další instituce umožňují stáže a v minulosti se nám několikrát stalo, že student získal stáž u příslušné instituce právě na základě kontaktů z našeho kurzu. Pro nás vyučující je radost a velmi milá povinnost jej už několikátým semestrem vyučovat.“
Petra Kuchyňková, vyučující předmětu a odborná asistentka na katedře mezinárodních vztahů a evropských studií
„I když se to mnoha studentům nezdá, tento předmět je užitečný. Studenti mají příležitost setkat se s lidmi z praxe, a to vnímám velmi pozitivně. Také informačně je tento předmět bohatý. Doporučila bych více takových předmětů ‚z praxe'. Skupinový projekt byl dobrým oživením výuky, ale jako výstup bych uvítala samostatnou prezentaci, a zvláště pak zpracování rozhovoru.“
Studentka v předmětové anketě
Další tip na předmět v podzimním semestru:
Více článků
-
Průvodce magisterským studiem na FSS: zájemci mohou přihlášky podávat do konce dubna
Přihlášky do navazujícího magisterského studia na fakultě sociálních studií mohou zájemci podávat už jen do konce dubna letošního roku. „Při výběru by mělo být rozhodující téma programu a představa uchazečů o budoucím uplatnění,” radí konzultant programu Evropská studia Petr Kaniok.
-
Udržitelnost v praxi: fakulta sociálních studií připravuje studující na výzvy klimatické změny
Změny v zápisu předmětů končí na fakultě sociálních studií druhého března, stále tak zbývá čas objevovat a vybírat si z řady atraktivních kurzů. Redakce časopisu Atrium připravila průvodce předměty, které zájemcům z Masarykovy univerzity umožní dozvědět se více o udržitelnosti a ekologicky šetrném rozvoji.