Glosa: Za kávou z krmítka šla bych světa kraj

Studenti se sotva stačili vzpamatovat ze zkouškového období a začíná jarní semestr. Stejně jako předchozí dva semestry bude i tentokrát výuka distanční. Já bych se nejraději, klidně ve skafandru nebo s třemi chirurgickými rouškami na sobě, rozeběhla na Joštovu a dala online výuce definitivně sbohem. Nedá se ale nic dělat, počty nakažených dál rostou.

1. 3. 2021 Kristýna Férová

Výuka na fakultě sociálních studií bude i v jarním semestru online. Foto: Pexels

Ve vzduchu je cítit jaro. Tají poslední zbytky sněhu, ptáci cvrlikají a studenti Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity se z pohodlí domova připojují na přednášky a semináře, někteří dokonce ještě v pyžamu a s kartáčkem v puse. Začíná nový semestr. Bude to už téměř rok, co jsem naposledy vkročila na fakultu. Tři semestry, polovinu svého bakalářského studia, strávím jako barevné kolečko v Microsoft Teams s iniciálami KF.

Zkušeně usedám v teplácích a vytahaném tričku k počítači. Distanční výuka je pro mě už rutinní záležitostí. Zaposlouchávám se do rušivých zvuků neztišených mikrofonů a výzev vyučujících, abychom si zapnuli kamery – díky bohu za těch pár statečných, kteří se vždy obětují pro tým.

Otázkou zůstává, zda se mi tentokrát podaří na výuku v domácím prostředí soustředit. Nebudu při hodinách opakovaně odbíhat do kuchyně a více než výkladu pedagogů se věnovat krásám a tajům naší ledničky? Neupoutá mou pozornost po dvaceti minutách přednášky zaprášená police, která přímo vybízí k úklidu celého pokoje?

Snad už se konečně poučím. Dohánět vše ve zkouškovém totiž není úplně nejrozumnější. Kromě obrovského spánkového deficitu si potom úspěšné zakončení semestru vyžaduje i nezdravě velké množství kofeinu.

Ostatně jsem zvědavá, kolik srdečních zástav zase prodělám. S oblibou mě přepadají při každém výpadku internetu nebo když počítač přestane reagovat na mé urputné bušení do kláves a zuřivé klikání myší. Zejména u zkoušek jde o vskutku adrenalinový zážitek.

Nepopírám, že distanční výuka má i své výhody. Člověk si může přispat, aniž by pak musel zběsile dobíhat šalinu. Díky nahrávkám přednášek zase můžete studovat i ty předměty, které se v rozvrhu kryjí. S trochou představivosti se tak můžete cítit jako Hermiona Grangerová s obracečem času

Navzdory nepolevující snaze vyučujících zachovat kvalitu a úroveň výuky i v online podobě, jsem z distanční formy výuky už unavená a otrávená. Trvá to příliš dlouho. Chybí mi spolužáci, přímý kontakt s vyučujícími, káva z krmítka a vlastně už i jakákoliv motivace ke studiu.

Deprimovaně se od loňského března dívám na asi dvě stě padesátou tiskovku vlády. O vysokých školách zase ani zmínka. V médiích se o nás úplně přestalo mluvit. Návrat na univerzity je v nedohlednu. Skoro až zamilovaně vzpomínám na loňské jaro, kdy chtěl komunista Ondráček posílat vysokoškolské studenty na pole a na podzim, když nás vláda vyháněla z kolejí. Pro kolegy z katedry politologie musí jít nepochybně o vzrušující období. Za to chudáci environmentalisté si musí trhat vlasy při pohledu na jednorázové roušky poházené po ulicích.

Je březen, sluneční paprsky se líně derou přes okna. Jen z té představy, že i další měsíce nebudu trávit v posluchárnách se spolužáky, ale zavřená v místnosti o pár metrech čtverečních, se mi dělá špatně. Jak tak ale koukám na ta další barevná kolečka s iniciálami spolužáků, uvědomuju si, že jsme v tom všichni spolu. Tak to ještě vydržme, ať se všichni můžeme co nejdříve sejít v atriu a pořádně se na té fakultě sociálních studií zase socializovat.

Foto: archiv Kristýny Férové

O autorce

Kristýna Férová studuje na fakultě sociálních studií ve čtvrtém semestru bakalářského studia žurnalistiku a mediální studia společně s mezinárodními vztahy. Pochází z Liberce, momentálně ale žije v Brně. Ve volném čase se ráda věnuje čtení, tvůrčímu psaní, cestování a tanci.

Už téměř rok se konají přednášky a jiné akce na fakultě sociálních studií online. Na podzim se například zájemci o studium potkávali se zástupci jednotlivých oborů pomocí aplikace Zoom. Bylo to poprvé, co den otevřených dveří uskutečnil online. Zdroj: Facebook katedry sociální politiky a sociální práce