Knihovna – důležitý pomocník každého vysokoškoláka

Dvě seminární místnosti pro týmovou spolupráci a odpočinková zóna čekají nově na návštěvníky fakultní knihovny.

19. 9. 2016 Zuzana Brandová

Nové seminární místnosti s odpočinkovou zónou. Foto: archiv knihovny FSS.

Dvě seminární místnosti pro týmovou spolupráci a odpočinková zóna čekají nově na návštěvníky fakultní knihovny. S novým akademickým rokem knihovna přináší i další novinky: rychlejší internet nebo multifunkční tiskárny.

Na začátku semestru by jedna z prvních cest studentů měla vést nejenom na studijní oddělení, ale také do fakultní knihovny. Bez odborných knih, časopisů a elektronických informačních zdrojů se totiž žádný vysokoškolák neobejde.

Fond Ústřední knihovny Fakulty sociálních studií MU skýtá přibližně 75 tisíc publikací, které si mohou registrovaní čtenáři půjčit nebo pročíst v jedné z poklidných studoven. A nejenom to – knihovníci studentům na požádání půjčí i sluchátka nebo bezpečnostní lanka proti krádeži notebooku. Čtenáři také mohou využít možnost uschovat si své věci v uzamykatelné skříňce. Návštěvníci knihovny určitě ocení rychlejší internet a možnost skenování a kopírování. V knihovně je k dispozici také speciální stolní skener a čtyři nové multifunkční tiskárny. A kdo si potřebuje vypůjčit větší množství knih, ale nemá je v čem odnést, knihovníci mu nově půjčí stylovou tašku. Vybrat si čtenáři mohou ze čtyř barevných provedení. Tašku pak vrátí společně s knihami.

Červená studovna je s počtem 64 studijních míst největší studovnou v knihovně. Foto: Zuzana Brandová

K vysokoškolskému studiu patří také týmová práce. O seminární místnosti je na fakultě zájem, proto v létě vznikly v suterénu knihovny další dvě menší. „Před nimi vznikla oficiální chill-out zóna se sedacími vaky a šachovým stolkem. Rezervaci přijímáme prozatím jen na původní velkou seminární místnost, do Vánoc bychom rádi otestovali zájem o tyto nové malé debatní místnosti a poté uvidíme,“ říká vedoucí knihovny fakulty sociálních studií Irena Šléglová.

Nenašli jste v katalogu knihovny požadovanou knihu? Navrhněte knihovníkům její koupi. „Letos jsme za první pololetí obdrželi celkem sedmnáct požadavků. Na základě posouzení přínosu titulu jsme do knihovny zakoupili osm knih v hodnotě přes šest tisíc korun,“ vysvětluje Irena Šléglová a dodává, že by knihovníci uvítali více návrhů na literaturu ze strany studentů. Mezi knihami koupenými na podnět studentů je například Understanding Security Mika Bourneho nebo kniha Mirka Topolánka Hlavně se neposrat, aneb, Jak myslel, tak řekl; jak řekl, tak udělal.

E-zdroje využijte už při psaní první seminárky

Knihovníci novým studentům usnadňují začátek studia už v průběhu orientačního týdne, v knihovně se každoročně konají dvě přednášky, na nichž představují služby poskytované knihovnou. „Kromě toho celý první týden semestru pořádáme praktické ranní prohlídky knihovny, kde si studenti mohou osahat knihovnu zevnitř – od online registrace, přes vyhledávání knih v katalogu a orientaci ve studovnách až po kopírování a nastavení wifi v notebooku,“ objasňuje vedoucí knihovny. Z kapacitních důvodů se musí zájemci dopředu přihlásit.

Jak pracovat s elektronickými informačními zdroji, jak správně citovat a pracovat s informacemi se studenti naučí na kurzech za kredity, které knihovna už pátým rokem nabízí. „Elektronické informační zdroje jsou velmi specifickým zdrojem informací, s nimiž se většina nových studentů setkává na půdě fakulty poprvé. Studenti díky našim kurzům získají nezbytný základ pro práci s databázemi článků a e-knih, naučí se v nich efektivně vyhledávat a využívat je pro psaní seminárních a diplomových prací,“ mluví o přínosu kurzu Irena Šleglová.

Letos jsou kurzy ušity na míru oborům žurnalistika, mezinárodní vztahy, psychologie, sociální politika a sociální práce. O kurzy je rok od roku větší zájem a pro podzimní semestr zbývá posledních pár míst.

Infografika: Zuzana Brandová

 

Proč je v knihovně jeřáb?

Jeřáb, dominanta největší studovny v knihovně, je chráněnou technickou památkou připomínající dobu, kdy budova fakulty sloužila jako německá technika v Brně. Podle legendy ukryli v 19. století evangeličtí bratři při stavbě Červeného kostela v podzemí velký zlatý poklad. Dosavadní výzkumy ukazují, že poklad není přímo pod kostelem, ale až pod budovou FSS. Tajná chodba z kostela ústí právě pod studovnou, ve které se jeřáb nachází. Proto dostala název červená studovna. Zlatý poklad se bohužel zatím nepodařilo najít, neboť v podzemí je velké množství navzájem propojených chodeb a kanalizačních šachet. Knihovníci ale věří, že poklad se podaří objevit a jsou na tuto událost předem velmi dobře připraveni.

Jeřáb v červené studovně. Foto: Zuzana Brandová

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.