Přijímací zkoušky mají uchazeči o bakalářské studium na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity za sebou, o jejich přijetí se rozhodne v červnu. Letos si mohli poprvé vybrat, zda chtějí skládat celouniverzitní test studijních předpokladů, nebo test obecných studijních předpokladů. Na fakultu uchazeči o bakalářské studium podali bezmála šest tisíc přihlášek.
Přihlášku na jednooborovou psychologii si letos podali i dva středoškoláci, které čeká maturita – Alvin Korčák a Simona Vinklerová. Vinklerovou psychologie bavila na střední škole a chtěla by ji studovat i poté, Korčák si podal přihlášku ještě i na jednooborovou sociologii, která je jeho favoritem. „Zajímá mě chování lidí, proto jsem zvolil psychologii a sociologii. Rád bych studoval chování lidí ve společnosti a společnost jako takovou. Baví mě také práce s daty a čísly,“ vysvětlil Alvin Korčák.
Právě psychologie je velmi žádaným oborem. „Největší zájem je tradičně o psychologii, mezinárodní vztahy a mediální studia a žurnalistiku. Těší nás stoupající zájem o bezpečnostní a strategická studia a také o jednooborovou sociální práci,“ uvedl proděkan pro studium Roman Chytilek.
Naopak nejméně uchazečů se hlásí na obory, které samy sebe pojímají jako malé, tedy genderová studia, sociální antropologii nebo veřejnou politiku a lidské zdroje.
Mezi menší patří také katedra environmentálních studií. Podle vedoucího katedry Bohuslava Binky se v posledních dvou letech zájem o environmentální studia zvyšuje. „Předminulý rok jsme obdrželi 227 přihlášek, loni 267 a letos 280,“ upřesnil Binka.
Vyšší zájem přičítá nabídce tří studijních zaměření, kterými jsou kulturní environmentalistika, sociálně-ekologické podnikání a občanská angažovanost a veřejná správa. Katedra také spolupracuje s nevládními organizacemi a spoluorganizuje filmový festival Ekofilm.
Čtyřicet procent studentů se rozhodlo dělat testy studijních předpokladů
Z devíti fakult Masarykovy univerzity se z hlediska zájmu fakulta sociálních studií umístila na třetím místě za lékařskou a filozofickou fakultou. „Do hlavního běhu přijímacího řízení na Masarykovu univerzitu do bakalářských a pětiletých magisterských programů pro rok 2016/2017 uchazeči podali a zaplatili 41 336 přihlášek,“ sdělila mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová.
Od roku 2011 počet přihlášek pozvolna klesá. Ve stejném běhu přijímacího řízení v minulém roce univerzita eviduje téměř o tři tisíce přihlášek více.
Letos si zájemci o studium na fakultě sociálních studií mohli vybrat, zda chtějí skládat test studijních předpokladů (TSP) organizovaný Masarykovou univerzitou, nebo test obecných studijních předpokladů (OSP) společnosti Scio. Test ze základů společenských věd zůstal nadále povinný pro všechny uchazeče. „Nabízíme studentům obě varianty, protože chceme, aby podmínky přijímacího řízení byly co nejflexibilnější. Obě zkoušky jsou srovnatelné v tom, co zjišťují. Předpokládáme, že TSP využijí hlavně uchazeči, kteří to na zkoušku do Brna nemají daleko,“ vysvětlil proděkan Chytilek.
Student Alvin Korčák si stejně jako šedesát procent uchazečů vybral test OSP. „Jelikož jsem stejně musel psát test ze základů společenských věd, bylo to při jednom. OSP se mi zdálo podle rozložení oddílů jednodušší a navíc nemá kulturní přehled,“ podotkl. Simona Vinklerová naopak patří mezi čtyřicet procent uchazečů, kteří si zvolili test studijních předpokladů (TSP).
Zda se uchazečům splní sen a dostanou se na vybraný obor, zjistí na začátku června.