Nejdůležitější je přehled a praxe, říká studentka a reportérka Novy

Se žurnalistikou se Simona Šimková seznámila už na střední škole a od té doby ji neopustila. Studium na fakultě sociálních studií ji dovedlo k televizní novinařině, do které se zamilovala. V současnosti už téměř tři roky pracuje jako reportérka pro televizní stanici Nova. Na svém zaměstnání si nejvíce cení zodpovědnosti, jakou má. „Tím, že se rozhodnu o nějakém tématu natočit reportáž, můžu kolikrát někomu pomoct,“ vysvětluje mladá reportérka.

14. 3. 2021 Kateřina Hlaváčková

Simona Šimková si umí představit i práci moderátorky, chyběla by jí ale práce v terénu. Foto: archiv Simony Šimkové

I když je nyní čtyřiadvacetiletá Simona Šimková pevně rozhodnutá zasvětit svou kariéru novinařině, odstartovala ji v patnácti letech poněkud náhodným nástupem do Jihlavského deníku. „Tenkrát mi šel ve škole sloh, tak jsem si říkala, proč brigádu v deníku nezkusit. O novinařině jsem však nevěděla nic. Ani, co je to perex nebo domicil. V redakci mě ale nakonec všechno naučili,“ vzpomíná Šimková, která se ke své první práci dostala přes babiččinu známou. Od té chvíle tušila, že žurnalistika je pro ni ta pravá profese. Dalším logickým krokem proto bylo studium tohoto oboru.  

Fakultu sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně si Šimková zvolila kvůli sympatiím ke studentskému městu a také kvůli praxi, kterou zdejší katedra mediálních studií a žurnalistiky nabízí. „Zpětně ale vidím, že v novinařině je opravdu nejdůležitější obecný přehled, zkušenosti a komunikace. Na titul se vás nikdo neptá,“ míní mladá reportérka. Dodává však, že vysokoškolské studium jí dalo základy, bez kterých by se v současné práci neobešla. Zjistila při něm navíc, že místo psaní ji mnohem víc baví natáčení reportáží. Přes kamarády se v prvním ročníku dostala do univerzitní televize MUNI TV. „Byl to pro mě skvělý odrazový můstek,“ hodnotí tuto zkušenost Šimková.

Začátky s tvorbou reportáží patří mezi jedny z nejsilnějších vzpomínek, které se Šimkové při hodnocení studentských let vybaví. „Ve volném čase jsme pořádali různé semináře, kde jsme se učili práci ve studiu. Nikdo nás do ní ale nenutil, všichni jsme tam byli, protože nás ta práce bavila,“ vzpomíná reportérka. Proto jí také nejvíc bavily praktické předměty jako například Cvičné médium Stisk, ve kterém si vyzkoušela pracovat pod vedením vyučujícího z praxe. „Vždy jsme si potom sedli a dohromady hodnotili natočený materiál. A bylo skvělé slyšet někoho, kdo roky dělá pro Českou televizi, že vaše práce je super,“ popisuje Šimková.

Podle Šimkové je k práci televizního reportéra nezbytné dokázat přirozeně vystupovat před kamerou. Foto: archiv Simony Šimkové

Oceňuje také předměty jako Publicistika či Zpravodajství, jelikož se díky nim naučila psát. Podle mladé reportérky je právě psaní to nejdůležitější i v televizní novinařině. Kvůli lásce k praktickým zkušenostem se Šimková rozhodla jít naproti další praxi. V létě mezi prvním a druhým ročníkem začala pracovat pro zpravodajský web TN.cz. „Upoutávku na nabídku práce jsem tenkrát viděla s kamarádkou v reklamě při sledování seriálu Ulice. Napřed jsem ji moc nevnímala, ale nakonec jsem se k odeslání životopisu odhodlala,“ líčí Šimková. Její spontánní rozhodnutí se vyplatilo, hned druhý den jí přišla pozvánka na pohovor.

Jak se v jednom týdnu dostat od stolu před kameru

Odhodlání Simony Šimkové sbírat zkušenosti přetrvalo i po létě stráveném v hlavním městě, a tak celý druhý ročník pracovala pro regionální stanici Brno TV. Po skončení akademického roku odpověděla na nabídku stáže v Praze a opět nastoupila do známé redakce, tentokrát se však zaměřila na články pro web Nova.cz. Nová práce jí ale dlouho nevydržela. „Jednou k nám přišel šéf televizních novin s tím, že potřebuje pomoct s magazínovou reportáží. Můj vedoucí věděl, že mám s reportáží zkušenosti, tak mě vybral,“ popisuje reportérka. K překvapení všech natočila tehdy dvacetiletá Šimková bez problémů reportáž, které ani hlavní editorka neměla co vytknout. „Druhý den za mnou přišel ředitel zpravodajství, že co jsem zač. Nabídl mi na zkoušku týden v televizi a od září jsem nastoupila,“ usmívá se Šimková.

Začátky přesto neměla lehké. Nebylo snadné pokaždé přijít na poradu se zajímavými tématy nebo zvládat časový tlak. „Často jsem si říkala, proč mě do redakce brali, když jsem měla pocit, že pořád něco kazím. Odpovídali mi ale, že jsem jako diamant, který musí obrousit k obrazu svému,“ vysvětluje studentka. Podle vedení měla Šimková skvělý potenciál, jenom jí chyběly návyky, jaké od ní v nové redakci očekávali. Časem už jí ale nedělalo problém shánět zdroje na poslední chvíli nebo mluvit s vysoce postavenými politiky.

Na fakultě sociálních studií Šimkovou nejvíce bavily prakticky zaměřené předměty, například práce ve cvičném médiu Stisk. Foto: archiv Simony Šimkové

Bez odhodlání se do novinařiny nepouštějte

I přes spoustu let praxe má Šimková pořád pocit, že se ve své práci může ještě zlepšovat. „Stále zjišťuju, že se v některých tématech nevyznám. Ráda bych měla širší znalosti, abych pak v událostech viděla větší spojitosti,“ zdůvodňuje. V budoucnu by neodmítla ani nabídku usednout do moderátorského křesla. Reportérské práce by se ale nevzdala. „Chyběla by mi tvorba reportáží a možnost ovlivnit podobu zprávy,“ přemýšlí reportérka. Uvědomuje si totiž velkou moc, kterou jako novinářka má, například při výběru zdrojů nebo třídění natočeného materiálu. Ve své práci musí být navíc vždy nestranná a hlídat, aby pro vyjádření neoslovovala pokaždé stejné politiky.

Lásku k novinařině si mladá reportérka potvrdila i loni v létě, když se dostala do soutěže krásy Miss České republiky. Objevila díky tomu úplně jiný svět, ten žurnalistický ji však pořád láká mnohem více. „V Miss člověka soudí hodně povrchně, zatímco v televizi se posuzuje spíše podle sympatií, ale hlavně schopností,“ míní Šimková, která k soutěži přistoupila jako ke zpestření své práce.

Podnikavost ostatně Šimková jmenuje jako jednu z vlastností, jež by televiznímu reportérovi neměla chybět. Kromě nadšení je podle ní potřeba ochota vyjet do terénu a schopnost dopředu přemýšlet o stand-upu i natočeném materiálu. Mezi důležitými vlohami uvádí také sebevědomí před kamerou, správnou řeč a vytrvalost. „Vše se dá naučit, nejdůležitější je nesedět jen na přednáškách, ale vyrazit i někam do redakce. A hlavně dát najevo, že se chcete učit,“ dodává Šimková.

Simona Šimková

Novinářskou práci si Šimková vyzkoušela už v patnácti letech. Foto: archiv Simony Šimkové

Studentka bakalářského programu Mediální studia a žurnalistika a Sociální práce Simona Šimková ve svých čtyřiadvaceti letech už téměř tři roky pracuje pro domácí zpravodajství televizní stanice Nova. Své bakalářské studium už má skoro za sebou, chybí jí jen obhájit bakalářskou práci. Pochází z Jihlavy a svou novinářskou kariéru odstartovala v patnácti letech. Kromě praxe ve studentské televizi MUNI TV a regionální Brno TV pracovala také pro pražskou stanici Mozaika TV, vyzkoušela si rovněž moderování show rádia Hey. Ve svém volném čase se donedávna věnovala soutěži Miss České republiky 2020, kde postoupila do finální dvanáctky soutěžících a bojovala tak o titul Miss sympatie. Jedná se tak už o druhou studentku katedry mediálních studií a žurnalistiky, která se dostala do finále podobné soutěže. V roce 2020 vyhrála studentka Karolína Kopíncová Miss Czech Republic a bude reprezentovat Česko na Miss World.

Šimková jinak ve volných chvílích ráda relaxuje, například u pečení. Protože ráda vaří i fit recepty, chtěla by si v budoucnosti udělat rekvalifikační kurz týkající se zdravé výživy. Také chodí běhat nebo cvičí jógu. Baví ji také kreativní tvorba a výroba různých dekorací.

Řekli o ní

„Naše studia jsme se Sýmou začínaly společně. Už na začátku bylo jasné, že se každá ubíráme jiným směrem, ale přesto jsme spolu strávily většinu studentského života. Sýma byla jednoduše blázen. Od začátku věděla, že chce pracovat v televizi a neustále hledala nové příležitosti, které by jí tento cíl přiblížily. Je neuvěřitelně pozitivní člověk, který se dokáže nadchnout pro věc. A právě to ji dovedlo až tam, kde je dnes!“

Karolína Oškerová, bývalá spolubydlící a spolužačka

„Simča odjakživa přistupovala k věcem s lehkou hlavou a věřila, že všeho se dá dosáhnout bez intrik, s pílí a snahou. Nikdy jsme od ní neslyšeli slovíčko pochyb, od patnácti let, kdy se začala v médiích pohybovat, o této práci mluvila jen hezky a s nadšením. Proto jsme šťastní, že se jí daří plnit si sny, a to dokonce v takhle brzkém věku. Ale je pravda, ze předurčení k tomu, že se bude živit mluvou, jsme mohli predikovat už na základní škole, kdy neustále nosila domů poznámky za to, že žvaní se sousedem v hodinách.“

Dagmar Šimková, matka

„Když Síma nastoupila, a ještě jsme se tak neznaly, nechtělo se mi věřit, že tak pozitivní a usměvavý člověk vůbec existuje, aniž by to hrál. Když ji teď lépe znám, můžu potvrdit, že je to opravdu taková čistá duše redakce. Práci bere zodpovědně a profesionálně, ale pořád se snaží udržet si nadhled.“

Háta Sassmannová, kolegyně reportérka ze stanice Nova
Vedle své novinářské kariéry si Simona Šimková díky Miss České republiky na chvíli vyzkoušela i tu v modelingu. Foto: archiv Simony Šimkové

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.