Prací v CNN si plním sny, říká studentka žurnalistiky

Začínala ve studentské televizi MUNI TV, teď je redaktorkou nové televizní stanice Prima CNN News. Cesta studentky k vysněné práci byla dlouhá, vedla přes stáž v televizi Seznam i přes americké univerzitní rádio. „Práce v CNN je hrozně náročná a kdyby mě tolik nebavila, určitě toho po pár dnech nechám,“ popisuje Anastasija Kriušenko, studentka žurnalistiky na fakultě sociálních studií.

18. 6. 2020 Denisa Marynčáková

Anastasija Kriušenko studuje žurnalistiku a veřejnou politiku a lidské zdroje. Zdroj: Anastasija Kriušenko

Vysílání nového zpravodajského televizního programu Prima CNN News očekávala v Česku spousta lidí. Po prvotním odloženém startu nakonec stanice, která spadá do skupiny FTV Prima, začala vysílat 3. května tohoto roku. To byl také první pracovní den Anastasije Kriušenko, která kromě práce v novém médiu dodělává bakalářský titul na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Tam studuje žurnalistiku v kombinaci s veřejnou politikou a lidskými zdroji.

Stanice CNN Prima News vysílá zprávy po celý den, a právě tento prostor pomáhá Kriušenko zaplňovat zprávami. „Když se stane nějaká událost, do patnácti minut ji musíme zpracovat a postarat se i o obrazovou stránku. To znamená sehnat obrázky k tématu, sami sestříhat video nebo někomu zavolat,“ vysvětluje Kriušenko, jak je pro novináře důležité pracovat rychle.

Cesta do redakce nového média ale nebyla úplně snadná.  „Spousta mých kamarádů ze žurnalistiky už pracuje v oboru a mě všude odmítali. Nedokážu ani spočítat, kolik jsem rozeslala životopisů, ale nikde to nevyšlo. Dokonce ani do CNN mě nevzali napoprvé,“ vysvětluje Kriušenko. Na pozici, na kterou se hlásila, totiž vedení redakce přijalo zkušenějšího novináře. „Za měsíc mi ale zavolali znovu, že potřebují více lidí a nabídli mi stáž,“ dodává studentka. Její práce se vedení stanice líbila, proto po třech týdnech dostala Kriušenko nabídku na stálý úvazek. Tím, že se dostala do české verze CNN, která kromě Česka vysílá ve více než dvě stě zemích, se jí splnil sen.

Z MUNI TV až do CNN

Jak její jméno napovídá, Kriušenko není rodilá Češka. Do Brna se s rodiči a sestrou přistěhovala z Ruska. Právě svůj přízvuk považuje za největší překážku v práci pro televizní zpravodajství. V redakci CNN, kde pracuje v domácím zpravodajství, svou češtinu ale stále zlepšuje. Jejím cílem je dostat se z pozice juniorské redaktorky do pozice reportérky a postavit se tak před kameru a natáčet vlastní témata. V české CNN vidí nejlepší možnost, jak toho dosáhnout. V redakci fungují dvě směny. Na jedné redaktoři zpracovávají zprávy z Česka a na druhé je zajímá, co se děje ve světě. „V zahraniční redakci jsem jednou pracovala, ale více mě baví zpracovávat témata z domova,“ říká Kriušenko.

Začátky kariéry Anastasije Kriušenko jsou spojeny se studentskou televizí Studex.tv, kterou s kamarády zakládala.

Před CNN pracovala Kriušenko tři měsíce v brněnské redakci serveru Seznam zprávy, kde si plnila praxi, která je pro studium žurnalistiky na fakultě sociálních studií povinná. „Od začátku mě to táhne k televizní žurnalistice. V brněnské redakci televize Seznam jsem pracovala tři měsíce a praxi bych tam všem bez váhání doporučila,“ říká studentka. Úplné základy žurnalistiky se začínající novinářka  naučila v univerzitní televizi MUNI TV, kde točila reportáže z dění na Masarykově univerzitě. Ale protože jí a dalším kamarádům chyběl prostor pro experimentování v natáčení, založili v roce 2017 internetovou televizi Studex.tv. Ta nabízí i zábavné pořady, sama Kriušenko uváděla pořad Immigrant Talk. „Našla jsem úspěšné Rusy žijící v Brně a dělala s nimi rozhovory. Nejvíce času mi zabral překlad z ruštiny do češtiny, nejvíce problematické je přeložit například přísloví. Opravdu mám od té doby velký respekt k lidem, kteří studují tlumočnictví,“ přiznává Kriušenko.

Immigrant song

K imigrantům má Kriušenko blízký vztah. „Jsem jedna z nich a zažila jsem to, co oni. Například mi vadí, když někdo pořád zdůrazňuje můj původ. Na začátku to bylo fajn, ale teď bych se chtěla více zařadit mezi běžné Čechy,“ říká Kriušenko. Na své kořeny ale nezapomíná, společně se sestrou a maminkou zpívá v rusko-ukrajinském folklorním souboru Sudaruška. „Vlastně jsem ráda, když můžu předat kousíček té ruské nebo ukrajinské kultury Čechům. Navíc se souborem jezdíme vystupovat i do jiných států, například Francie, Maďarska nebo na Slovensko. Cestovat mě moc baví, ráda totiž poznávám lidi z odlišných kultur,“ dodává třiadvacetiletá studentka. To byl taky jeden z důvodů, proč se rozhodla přes program ISEP vycestovat do Spojených států, kde rok studovala žurnalistiku. Přestože si mohla zvolit až 10 univerzit, na kterých by si přála studovat, po dlouhých úvahách jich vybrala šest. „Jsem městské dítě a příroda mě neláká, nejvíce jsem chtěla na univerzitu v San JoséKalifornii. Města, která mají počet obyvatel jen okolo desítek tisíc lidí, mě děsí. Jako poslední možnost jsem si ovšem nechala University of Montana ve městě Missoula, která má kvalitní žurnalistický program. Vůbec mě tam ale nelákalo jet,“ popisuje Kriušenko. Když ji nakonec přišla zpráva s rozhodnutím, že se dostala právě na školu do Missouly, rozbrečela se. „Představovala jsem si, že tam budou jen hory a medvědi,“ popisuje svou reakci studentka.

Kriušenko na zápasu amerického fotbalu. Zdroj: Anastasija Kriušenko

Nakonec ale považuje svůj roční pobyt ve Spojených státech za úžasnou zkušenost. Odvezla si především pochopení pro americkou kulturu, ale taky zkušenost s prací v rádiu. V tamější školní rozhlasové stanici KBGA měla každý týden vlastní show Immigrant song. Do studia si zvala spolužáky z různých zemí, pouštěla písničky v jejich jazyce a bavila se s nimi o jejich národních zvycích i politice. „Myslím, že to mí posluchači ocenili. Ve státě Montana totiž není tolik turistů, je to taková pravá Amerika,“ přibližuje Kriušenko. Ani za oceánem však neopustila práci v televizi a v televizní stanici Montana PBS vypomáhala jako kameramanka. Kriušenko byla dokonce jedním ze dvou moderátorů jednoho dílu pořadu Business: Made in Montana, který představuje úspěšné obchodníky z Montany. Se spolužáky díl natočila právě pro stanici PBS.

Na rádiu KBGA moderovala vlastní show Immigrant song. Zdroj: Anastasija Kriušenko

Zkusila a vyhrála

Kriušenko miluje knížky a každý rok si dává předsevzetí přečíst jich aspoň dvacet. Čte nejen v ruštině, ale i v češtině a angličtině. Zrovna teď čte autobiografii od Katherine Graham, americké novinářky a držitelky Pulitzerovy ceny, která psala pro deník The Washington Post. Noviny patřily její rodině, sama Graham je dokonce později vedla. Jak Kriušenko přiznává, ona sama měla z psané žurnalistiky vždy největší obavu. Tu překonala paradoxně až po výhře v soutěži o nejlepší reportáž o Vietnamcích v Česku. Projekt s názvem Vietnam Stories připravila Charita České republiky ve spolupráci s Aktuálně.cz. „Psaná žurnalistika je pro mě hrozně neznámá, nikdy jsem nic velkého nepsala, ale řekla jsem si, že to zkusím,“ vysvětluje Kriušenko. Její reportáž o mladém páru, který založil projekt Zase rýže, vybrala porota do finále. „Byla jsem hrozně překvapená, že jsem se dostala do pětice nejlepších,“ přiznává Kriušenko. O její výhře potom rozhodli lidé v internetovém hlasování, ve kterém dostala 252 z 772 hlasů. Na výhru, týdenní výlet do Vietnamu, se Kriušenko moc těší. „Moje cesta je teď ohrožená všemi cestovními opatřeními v důsledku šíření koronaviru. Každopádně doufám, že vyjde, a já budu moct napsat další reportáž, tentokrát přímo z Vietnamu,“ říká Kriušenko.

Do soutěže o nejlepší reportáž o Vietnamcích žijících v Česku se Kriušenko zapojila s příběhem Twí a Longa, zakladatelů projektu Zase rýže. Zdroj: Anastasija Kriušenko

Přestože už na psaní změnila názor, svou budoucnost vidí v televizi. „Spousta lidí mi říkala, ať se raději věnuju psaní, ať na televizi a rádio s mým přízvukem zapomenu. Nebo rovnou, ať na práci novinářky zapomenu a zkusím třeba dělat produkční,“ svěřuje se Kriušenko. Nenechala se však odradit, šla si za svým a její vytrvalost a píle se nakonec vyplatily. „Jsem ráda za všechno, co se mi podařilo. Vím, že v tom byla kapka štěstí a náhody, ale taky, že jsem té náhodě musela jít naproti. Nic není zadarmo a přede mnou je ještě spousta učení a určitě i nezdarů,“ uzavírá Kriušenko.

Anastasija Kriušenko kromě televize pracuje taky na své bakalářské práci, kterou bude série reportáží o zahraničních vědcích a výzkumnících na Masarykově univerzitě. Zdroj: Anastasija Kriušenko
Anastasija Kriušenko

Anastasija Kriušenko se narodila ve městě Barnaul v Rusku, většinu svého dětství ale strávila na Ukrajině, ve městě Novaja Kachovka, kde s rodinou žila sedm let. Roku 2009 se přestěhovali do Brna. Potom, co absolvovala Gymnázium Slovanské náměstí v Brně, začala studovat žurnalistiku a veřejnou a sociální politiku a lidské zdroje na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity.

Už v prvním ročníku studia se zapojila do studentské televize MUNI TV, při studiích potom s kamarády založila Studex.tv. Rok studovala na University of Montana ve městě Missoula. Tam pracovala v univerzitním rádiu KBGA.

V současné době dokončuje bakalářskou práci o cizincích, kteří vyučují nebo se zabývají výzkumem na Masarykově univerzitě a začala pracovat v pražské redakci CNN Prima News.

Snem Kriušenko je stát se televizní reportérkou. Zdroj: Anastasija Kriušenko
CNN Prima News

Nová televizní stanice CNN Prima News spustila své vysílání na začátku května 2020. Doplnila tak kanály spadající pod skupinu FTV Prima. Nová zpravodajská stanice vznikla po dohodě FTV Prima s CNN International Commercial a vysílá sedm dní v týdnu. Doposud tak v Česku vysílala pouze ČT 24.

Vysílání stanice zahájila Hlavními zprávami, které jsou na CNN Prima News každý den od 18.55. Kromě celodenního zpravodajství televize vysílá i vlastní pořady, například Silný hlas Markéty Fialové, 360° Pavlíny Wolfové nebo Partie Terezie Tománkové

CNN International je televizní kanál, který poskytuje zpravodajství ve více než dvou stech zemích světa. Mezinárodní zpravodajský program spadá pod společnost CNN (Cable News Network), která byla založena ve Spojených státech v roce 1980.

Vietnam Stories

Soutěž Vietnam Stories vyhlásil portál Aktuálně.cz společně s Charitou České republiky. Studenti žurnalistiky a mladí novináři do 30 let v ní měli možnost napsat reportáž o vietnamské komunitě v Česku. Cílem bylo zmapovat, jak Vietnamci přispívají k rozvoji České republiky, případně, jak jejich zdejší komunita ovlivňují životy lidí ve Vietnamu. Z přihlášených prací vybrala odborná čtyřčlenná porota pět nejlepších reportáží. O vítězce soutěže potom rozhodli lidé v internetovém hlasování. Hlavní cenou je týdenní výlet do Vietnamu za doprovodu novinářů z poroty, ze kterého vítězka napíše další reportáž. 

Anastasija Kriušenko zvítězila se svou reportáží o mladém brněnském páru z projektu Zase rýže. Twí a Long pomáhají vietnamským restauracím s rozvojem byznysu a pomáhají jim k úspěchu. Například překládají požadavky hygieniků nebo připravují manuály pro kontrolu teploty potravin pří vaření.

S Twí a Longem se Kriušenko potkala poprvé v roce 2017, kdy pro studentské cvičné médium Stisk točila reportáž o jejich kuchařce.

Řekli o ní

„Nasťa byla vždy snaživá, a pokud se už do něčeho pouštěla, musela to mít perfektně dokončené. Když přišel čas vybírat si univerzitu, nevěděla, co by chtěla dělat. Každopádně fakulta sociálních studií byla správná volba. Čím dál tím víc ji žurnalistika začala přitahovat a šlo na ní vidět, jak je šťastná z toho, co dělá. Ví, co chce a jde si za tím. Zodpovědnějšího člověka neznám. Je pro mě vzorem.“

Marie Kriušenko, sestra

„Nasťu jsem poznala na základní škole. Byla tišší, slušně vychovaná a hodná od pohledu. Radikální změna přišla v deváté třídě, kdy měla ambice dostat se na gymnázium a přípravu na přijímací zkoušky brala opravdu vážně. Od té doby na sebe ve škole byla pořád tvrdá a nepolevila, dokud nedosáhla svého. Takto ambiciózní je dodnes.“

Kristýna Malá, kamarádka

„V mediálních redakcích jsem pracoval s desítkami praktikantů. Velmi brzo poznáte, jestli si chce student svou stáž takříkajíc co nejrychleji odkroutit, nebo má o novinařinu skutečně zájem. U Nasti bylo hned jasno. Moc dobře ví, co chce. Baví ji komunikovat s lidmi, hledat zajímavá témata, má nadhled, nebojí se legrace. Nepochybuju, že pokud jí vydrží pozitivní přístup a zápal pro věc, stane se top novinářkou. Samozřejmě to chce vytrvat a nenechat se zbrzdit občasnými překážkami. Přeju jí, ať na té dobrodružné novinářské cestě zůstane sama sebou.“

Tomáš Svoboda, kolega a školitel v Seznam zprávy

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.