Studenti žurnalistiky a mediálních studií z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity mají unikátní možnost navštěvovat kurzy držitele prestižní Pulitzerovy ceny. Na podzimní semestr přijel na fakultu učit americký novinář a profesor žurnalistiky na Arizonské státní univerzitě Stephen Doig. Jeden z průkopníků datové žurnalistiky vzdělává novináře po celém světě a přitom se sám neustále věnuje i vlastním investigativním projektům.
Stephen Doig chtěl být původně lékařem. Stal se ale válečným reportérem a uznávaným novinářem v Miami Herald. Za svou práci získal i Pulitzerovu cenu. Ve Spojených státech amerických učí žurnalistiku od roku 1996 a nyní přijel předat své zkušenosti brněnským studentům z fakulty sociálních studií.
Doigovou doménou je datová žurnalistika, ke které ale vedla dlouhá cesta. „V mládí jsem vůbec netušil, co chci dělat, a kariéra novináře se zjevila víceméně náhodou,“ vzpomíná Doig na dobu, kdy se rozhodl pro studium medicíny. Tu ale nikdy nedokončil.
Začátkem jeho kariéry se stala válka ve Vietnamu. Po nuceném narukování absolvoval desetitýdenní kurz psaní a stal se válečným reportérem. „Bylo to vzrušující, věděl jsem ale, že tuhle práci nechci dělat celý život. Novinařina jako taková mě ale oslovila,“ vysvětluje. Po návratu z války dokončil studia politologie a začal pracovat v malých novinách, než si ho po třech letech všimli ve věhlasném listu Miami Herald a přijali ho jako reportéra.
Datovou analýzou k Pulitzerově ceně
„Když jsem seděl v redakci mezi všemi těmi nadanými a ambiciózními redaktory, bylo mi jasné, že musím mít nějakou superschopnost, abych se v takových novinách prosadil. Mou superschopností se stalo používání čísel a dat,“ popisuje své začátky slavný novinář. Ví, že měl tenkrát obrovské štěstí – vedení redakce si uvědomilo potenciál novátorských metod, se kterými mladý reportér přišel, a umožnilo mu strávit nějaký čas studiem práce s tabulkami a grafy. Vyplatilo se to.
V roce 1992 udeřil na Floridě hurikán Andrew a novinář Stephen Doig byl u toho. „Celou noc jsme tehdy strávili s rodinou schovaní v koupelně a poslouchali bouři venku. Z dětství jsem byl na hurikány zvyklý, tenhle byl ale jiný. Jeho následky byly mnohem horší, než se očekávalo. A všichni si pokládali stejnou otázku – jak je to možné?“ vzpomíná Doig.
Když se po několika dnech vrátil do redakce, sestavil tým, který s pomocí datové žurnalistiky odhalil příčinu tak rozsáhlých následků katastrofy – příliš laxní stavební kontroly a špatná bezpečnostní legislativa při stavbě domů na Floridě.
Právě za tuto novinářskou práci dostal o rok později se svými kolegy Pulitzerovu cenu v nejprestižnější kategorii Veřejná služba. Toto nejvyšší ocenění žurnalistické práce uděluje každoročně Kolumbijská univerzita v New Yorku. „Díky ceně jsme věděli, že jsme odvedli opravdu dobrou práci. A také to znamenalo spoustu dalších příležitostí. Po čtyřech letech plných jiných velkých projektů mi pak nabídli místo na Arizonské univerzitě. Jsem si jistý, že jedním z důvodů, proč chtěli právě mě, bylo to, že jsem získal Pulitzerovu cenu,“ domnívá se profesor.
Učitel, ale stále novinář
Kromě vyučování na domovské univerzitě jezdí Doig od roku 1996 po světě a učí novináře datovou žurnalistiku. S kolegy v USA konzultuje jejich texty, ve kterých používají nástroje datové žurnalistiky, a vytvořil také zdarma přístupný online kurz datové žurnalistiky. Dosud ho využilo více než pětadvacet tisíc novinářů z celého světa. „Kdybych byl jen novinář a seděl v redakci, něčeho takového bych nedocílil. Novinář jsem ale pořád, zrovna touto dobou vedu na naší americké škole projekt zabývající se závislostí na opiátech,“ přibližuje Doig.
Na fakultu sociálních studií držitel Pulitzerovy ceny přicestoval přes Fulbrightovo stipendium a učí předměty Data Journalism a Reporting Public Affairs. „Profesor Doig stejně jako všichni Fulbrightisté na fakultě obohacuje obor tím, že nabízí témata a předměty, které katedra v základní nabídce není schopná zajistit, a taky tím, že vyučuje v angličtině. Kromě toho s námi taky diskutuje osnovy a přináší jiný pohled na výuku žurnalistiky,“ popisuje vedoucí katedry mediálních studií a žurnalistiky Rudolf Burgr. Dodává, že v posledních pěti letech hostila fakulta sociálních studií nějakého amerického stipendistu každý rok. Na kterou katedru odborník zavítá, přitom závisí na tom, jaký odborník se do programu zrovna přihlásí.
Novinařina je pro společnost důležitá
Rozdíl ve výuce žurnalistiky v USA a v Evropě vidí Stephen Doig v poměru teorie a praxe, přičemž teorie podle něj v Evropě stále převládá. Za pravdu mu dává i student Petr Boháč, který navštěvuje předmět Data Journalism. „Učí trochu jinak než čeští učitelé, hodně nás do výuky zapojuje. Je vidět, že má za sebou bohatou praxi a že problematice skutečně rozumí. Taky dává hodně praktických příkladů, což výuce vždy pomůže,“ soudí student, který si předmět zapsal hlavně proto, aby si rozšířil obzory.
Mezi hlavní výzvy pro současné novináře patří podle profesora Doiga hledání nového ekonomického modelu pro tištěná média a také boj o čtenáře, kteří nechtějí číst jen zprávy utvrzující je v jejich vlastním názoru, ale prahnou po informacích ze všech názorových stran. „Aby byl člověk dobrým novinářem, musí si v prvé řadě uvědomit, že jeho práce je minimálně stejně důležitá jako práce toho, o kom píše,“ je přesvědčen držitel Pulitzerovy ceny Stephen Doig.