Tip na předmět: Jak stát nakupuje vojenskou techniku a jaký to má vliv na bezpečnost a ekonomiku vysvětluje Zbrojní politika

Zbrojní politika státu je složitý mechanismus. Zahrnuje strategické rozhodování o vyzbrojování ozbrojených sil, ale i nákupy zbraní. Tato oblast získává v posledních letech stále větší pozornost, zejména kvůli současným světovým problémům. V předmětu Zbrojní politika studenti analyzují, jakým způsobem zajišťuje stát ozbrojené síly. Podle politologa Josefa Krause se každý stát snaží sehnat vojenský materiál a zbraně za přijatelnou cenu a hlavně včas. Náplní bakalářského předmětu v jarním semestru jsou přednášky o fungování ministerstva obrany nebo o aktuálních trendech ve zbrojní politice.

17. 12. 2024 Karolína Benediktová

Zájem o kurz vzrostl podle vyučujícího s prohloubením rusko-ukrajinského konfliktu. Foto: osobní archiv Josefa Krause

Jednou z nejcennějších částí politologického kurzu Zbrojní politika je zapojení hostů z praxe. Studenti mají možnost setkat se s odborníky z průmyslové spolupráce ministerstva obrany, zástupci Univerzity obrany v Brně i bývalými absolventy kurzu, kteří nyní působí ve státní správě nebo v oboru.

Popularita předmětu, stejně jako zájem o zbrojní politiku, vzrostla po roce 2022 v důsledku ruské agrese na Ukrajině. Tento konflikt ukázal na slabiny nejen českého, ale i globálního zbrojního průmyslu. Státy zjišťují, že nemají dostatečné kapacity pro výrobu zbraní, a rostoucí poptávka po vojenském materiálu klade nové nároky na státní strategii i spolupráci se zbrojním průmyslem. 

„Skvělý předmět, výklad vždy zajímavý a srozumitelný, líbilo se mi zapojování studentů do výkladu.“

Studentstvo v předmětové anketě

Docent Josef Kraus vyučuje předmět dvanáctým rokem. „Baví mě zapojování hostů do výuky. Je to vždy přínosné jak pro studenty, tak pro mě samotného,” komentuje Kraus. Navíc podle Krause v poslední době můžeme sledovat celosvětovou proměnu, hlavně velkou poptávku po zbraních. Na kurzu se mu líbí hlavně jeho dynamičnost, zvláště po vypuknutí rusko-ukrajinské války. Josef Kraus učí v podzimním semestru také podobný předmět Vojenská politika.

Kurz Zbrojní politika naučí lépe chápat, co všechno zbrojní politika zahrnuje a jak ovlivňuje bezpečnost i ekonomiku. Zdroj: Israel Palacio, Unsplash

Pochopení obranného systému

Studenti se v kurzu naučí lépe chápat, co všechno zbrojní politika zahrnuje, a budou schopni srozumitelně vysvětlit její hlavní témata. Na závěr kurzu by měli mít přehled o tom, jak stát zajišťuje výzbroj pro armádu, jak funguje zbrojní průmysl a jaké jsou klíčové otázky kolem mezinárodního obchodu se zbraněmi. Prostřednictvím seminárních prací si také vyzkouší podrobnější analýzu konkrétních témat, která se často zaměřují na situaci v České nebo Slovenské republice. Cílem kurzu je propojit získané znalosti s reálnými problémy a ukázat studentům, jak zbrojní politika ovlivňuje bezpečnost i ekonomiku.

Pro úspěšné zvládnutí kurzu

K úspěšnému absolvování kurzu musí studenti vypracovat seminární práci a složit písemnou zkoušku. Seminární práce obvykle bývá na jedno z předložených témat, například je to analýza zbrojního průmyslu nebo akvizičních programů. Téma studenti konzultují s vyučujícím. Písemná zkouška ověřuje znalosti získané v semestru a spolu se seminární prací tvoří základ hodnocení.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, napište prosím editorce Atria na mail: 496823@mail.muni.cz. Děkujeme.

Zbrojní politika

Zbrojní politika je bakalářský předmět za šest kreditů vyučovaný v jarním semestru, ve kterém získají studenti základní přehled o zbrojní politice a obranném průmyslu v České republice i ve světě. Kurz se také zabývá zbrojním průmyslem – jeho historií, současným fungováním a nejnovějšími trendy. Studenti tak získávají komplexní přehled o tom, jakým způsobem tento klíčový sektor ovlivňuje obrannou politiku státu.

Studující musí k úspěšnému zakončení kurzu vypracovat seminární práci na jedno z předložených témat. Předmět si mohou zapsat studenti i mimo mateřský obor Bezpečnostní a strategická studia. Kapacita je neomezená.

Josef Kraus

Josef Kraus je odborníkem v oblasti bezpečnostních a strategických studií. Vystudoval obor politologie na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity, kde od roku 2014 působí jako odborný asistent. Ve své pedagogické činnosti se věnuje terorismu, islámskému extremismu, konfliktům o suroviny či zbrojní a vojenské politice.

Josef Kraus předmět vyučuje už dvanáctým rokem. Foto: osobní archiv Josefa Krause

Jeho vědecko-výzkumná činnost zahrnuje analýzy islámského politického myšlení, státního terorismu a problematiky Středního a Blízkého východu. Od roku 2016 je členem redakční rady časopisu Vojenské rozhledy a dříve působil i jako tajemník redakční rady časopisu Obrana a strategie. Kraus má zkušenosti z mezinárodních akademických stáží, například ze Saint Joseph University v Bejrútu nebo Ferdowsi University Mashmad v Íránu.

„Vyučující vyniká svými přednášecími dovednostmi, kdy propojuje odpřednášenou teorii s momentálně probíhajícími událostmi, díky čemuž činí přednášky velice zajímavými, a zároveň ulehčí jejich následné zapamatování, neboť si student může látku asociovat s realitou. Zprostředkování přednášek několika hostů z oboru zcela bezpochyby obohatilo výuku o cenné zkušenosti z praxe, jinak studentům nedostupné.“

Studentstvo v předmětové anketě

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.