Udržitelnost v praxi: fakulta sociálních studií připravuje studující na výzvy klimatické změny
O konceptu udržitelnosti se v poslední době ve společnosti hovoří stále častěji. Svět čelí environmentálním výzvám, které vyžadují dlouhodobá, efektivní a odpovědná řešení, jichž lze dosáhnout právě prostřednictvím udržitelného hospodaření. Na fakultě sociálních studií se udržitelnému rozvoji věnuje více než dvacet předmětů, vyučovaných v češtině i v angličtině. Na téma nahlížejí z pohledu různých vědních disciplín, včetně žurnalistiky, historie a práva. Vybere si z nich tak opravdu každý, kdo se zajímá o ekologii, odpovědné nakládání se zdroji a udržitelnou budoucnost společnosti.

Předměty v českém jazyce: exkurze i setkání s odborníky
Nabídka předmětů vyučovaných v češtině, které se zaměřují na udržitelné hospodaření, je skutečně pestrá. Udržitelnost se v nich propojuje s různými disciplínami, což otevírá dveře k objevování nových souvislostí a činí toto téma zajímavým pro široké spektrum studujících. Studenti a studentky, které zajímá novinářská činnost, si mohou zapsat například předmět Žurnalistika zaměřená na změnu klimatu, ve kterém se hlouběji ponoří do mediální praxe související s environmentální tematikou. „Kurz jsme zakládali s cílem zvýšit povědomí o klimatické změně a jejích dopadech u budoucích členů a členek českých a slovenských redakcí. Klimatická žurnalistika je vcelku mladá disciplína, dynamicky se mění rubriky v médiích i novinářstvo, které je tvoří,“ uvádí vyučující předmětu Žaneta Gregorová. Studující mají při výuce možnost debatovat i s externími přednášejícími, kteří se enviromentální tematice v médiích věnují. „Při spolupráci s editorem či editorkou si zvolí konkrétní dopad změny klimatu, kolektivně jej prodiskutují a zpracují do podoby článku. Dosáhne-li text požadované kvality, bude publikovaný na webu Seznam Zprávy,“ dodává Gregorová.
Za úspěšné ukončení předmětu získají zájemci tři kredity. Studující však může kromě kreditového ohodnocení od letoška lákat i terénní exkurze na Ostravsko. Zavítají tam do regionů, kde se uskutečňuje takzvaná Spravedlivá transformace. Jde o místa v minulosti spojená s těžbou uhlí, která se nyní snaží o přechod k ekologičtějšímu hospodaření. Právě tam studující načerpají inspiraci pro své texty. Náklady této víkendové studijní cesty navíc plně hradí Nadace Heindricha Bölla.
Možností, jak si při výuce vyzkoušet práci v terénu, nabízí fakulta sociálních studií hned několik. Na exkurzi do Mikulova a jeho okolí se vypraví studující předmětu Proměny města a krajiny. Za čtyři dny pobytu, který se uskuteční koncem května, navštíví Národní přírodní památku Pouzdřanská step, Chráněnou krajinou oblast Pálava, a kromě Mikulova také obce Valtice či Pavlov. Cílem kurzu ohodnoceného třemi kredity je uvést zájemce do problematiky osídlených lokalit, jejich krajinného zázemí a vysvětlit principy jejich využívání, plánování a ochrany.
Dalším atraktivním předmětem, který studentstvu umožní setkat se z řadou odbornic a odborníků z oblasti životního prostředí, je kurz Blok expertů, vyučovaný na katedře environmentálních studií. „Cílem předmětu je představit široké spektrum environmentálních témat. Na přednášky jsou zváni experti a expertky z řady oborů i pracovišť – vědci a vědkyně publikující v nejprestižnějších časopisech, terénní biologové, umělkyně, aktivisté, novinářky...,” uvádí Kateřina Hendrychová, která je kontaktní osobou pro tento předmět. Jedním ze specialistů, kteří v minulých letech ve výuce hostovali, byl i profesor Paul Humpries z Charles Sturt University v Austrálii. Ve své vědecké práci se zaměřuje především na výzkum ekologických vztahů a procesů v říčních ekosystémech.
„Blok expertů byl pro mě zajímavý hlavně proto, že jsme měli možnost poslechnout si přednášky mnoha externistů a specialistek přímo z oboru. Ti nám environmentální tematiku nastínili z mnoha úhlů.“
Studentka Emilie Kadlecová, absolventka předmětu Blok expertů
Že environmentální problémy nejsou pouze novodobým fenoménem, ale provázely lidstvo už od dávnověku, se mohou studující se zájmem o historii přesvědčit díky předmětu Environmentální problémy a kolapsy starověkých civilizací. Kurz na katedře environmentálních studií vyučuje Lubor Kysučan. Podle jeho slov slov není zájem o kolapsy civilizací jen současnou historiografickou nebo sociologickou módou. Paradoxně je spíše stínem, který provází dynamickou a činorodou západní společnost od jejích úplných počátků. „Environmentální dějiny se zaměřují na zkoumání vztahu a vzájemného vlivu, který na sebe vyvíjejí příroda a civilizace. Ve výuce se zamýšlíme nad tím, jaké environmentální problémy postihovaly už starověké civilizace. Snažíme se odpovědět na otázku, nakolik společně s dalšími faktory ekonomické, politické a sociální povahy přispěly k jejich kolapsu,” vysvětluje Kysučan.
Udržitelnosti ve světě právní vědy se věnuje předmět Právo a environmentální problémy. Po dobu výuky kurzu, za který lze získat dokonce čtyři kredity, se studující dozví více o významu a úloze práva v ochraně životního prostředí. Zároveň si také sami vyzkouší, jak řešit praktické případy z probírané oblasti.
S takzvanou zelenou transformací Evropské unie a budoucností jejích reforem studující seznámí nově vypsaný předmět Evropa 2050: vize, strategie a kritické zhodnocení. „Studenti a studentky se nejen sblíží s klíčovými reformami, ale budou mít možnost analyzovat konkrétní scénáře budoucího vývoje Unie. Udržitelnost řešíme nejen v ekologickém, ale i ekonomickém kontextu – například u přechodu k digitální ekonomice či reforem pracovního trhu,” uvádí vyučující Veronika Velička Zapletalová. Lákadlem může být podle ní i aktivní zapojení expertek a expertů z praxe, kteří disponují zkušenostmi z evropských i národních institucí.
Předměty v angličtině: od energetické chudoby až po potravinovou produkci
Předmětů věnujících se udržitelnosti není málo ani v angličtině. Pestrá nabídka zahrnuje například kurz, který zájemce seznámí s ekologickými, ekonomickými, sociálními a morálními dimenzemi udržitelnosti. Jedná se o předmět Framework for Sustainability, za jehož absolvování lze při splnění všech studijních povinností (ty zahrnují autorskou esej, účast na diskuzích, docházku a závěrečnou zkoušku) získat osm kreditů. Kurz studentstvo blíže seznámí s konceptem udržitelnosti a s tím, jak šetrné hospodaření souvisí s jejich každodenním životem.
Za zmínku rozhodně stojí také předmět Environmental Threats and Society. Je ohodnocen pěti kredity a věnuje se klíčovým environmentálním hrozbám současnosti, včetně přírodních katastrof a dalších dopadů klimatické změny. Hlavními cíli předmětu je studujícím přiblížit teorii, historii a politický rozměr významných environmentálních problémů.
Udržitelností v kontextu energetické chudoby se pak zabývá předmět Energy Poverty, ohodnocený třemi kredity. „V každodenním fungování jsme všichni závislí na energetických službách – vytápění, vaření, komunikaci nebo dopravě. Energie je prostě nedílnou součástí moderního života. O to horší je žít v energetické chudobě. Vaší realitou je nevytopený byt, volíte mezi jídlem a elektřinou a nedoplatek za teplo vás snadno uvrhne do dluhů,“ popisuje vyučující předmětu Hedvika Koďousková. Současná energetická krize i nízko-uhlíková tranzice, tedy proces, který se snaží o transformaci ekonomiky s cílem minimalizovat množství produkce skleníkových plynů, mohou podle ní tyto problémy ještě více prohlubovat. Studentky a studenti kurzu o těchto dilematech při výuce vzájemně diskutují a snaží se pro ně najít schůdná řešení.

Vyučující předmětu docentka Koďousková zároveň na fakultě vede výzkumný projekt o energetické zranitelnosti českých obcí, jehož prvotní výsledky představí právě ve svém kurzu. Je přesvědčená, že studentstvo ocení především praktickou aplikaci znalostí.
„Studující mají sami možnost navrhnout opatření ke zmírnění energetické chudoby. Skvělou příležitostí, jak získat hlubší porozumění tohoto palčivého společenského problému, jsou rovněž diskuze s odborníky. V letošním roce se studující seznámí s Anou Stojilovskou, expertkou na energetickou chudobu a spravedlnost, a Romanem Matouškem, poradcem ministra pro místní rozvoj a rovněž výborným lektorem.“
vyučující předmětu Energy poverty Hedvika Koďousková
A v neposlední řadě studující, kteří se chtějí vzdělat v environmentálních aspektech produkce a spotřeby potravin, může zaujmout předmět Food, sustainability and alternative food networks. Získat za něj mohou celkem tři kredity. Předmět vyučuje Daniel Keech z Výzkumného ústavu venkova a komunity v Gloucestershire ve Velké Británii. Studentstvo se v průběhu kurzu dozví, jak lze potraviny vyrábět zodpovědně s ohledem na ekologickou stabilitu. Součástí kurzu je i exkurze do Tišnova. „Exkurze se uskuteční ve spolupráci s absolventkou naší katedry Terezou Kulhánkovou, která je spoluzakladatelkou tišnovské neziskové organizace Hojnost. Organizace vyvíjí řadu prospěšných aktivit včetně správy spolkového bezobalového obchodu Tišnovská spižírna, a dlouhodobé spolupráce s klášterem Porta Coeli, kde obnovuje staré ovocné sady,” říká přednášející Naděžda Johanisová. Jednu z přednášek navštíví také externistka Veronika Tovaříková, ředitelka brněnské Nadace Veronica, která působí v oblasti ochrany přírody a životního prostředí.
„Za řečnickým pultíkem se vystřídala už hodně dlouhá řada odborníků a odbornic zastupujících mnoho různých vědních disciplín. Všichni našim studujícím ukazují nové perspektivy environmentální tematiky.“
Kateřina Hendrychová, kontaktní osoba pro předmět Blok expertů

Pracovní skupina FSS MU pro udržitelnost
Tématu udržitelnosti se na fakultě sociálních studií věnuje od roku 2020 také Pracovní skupina pro udržitelnost. Jde o poradní orgán děkana, složený ze třech akademických pracovníků a stejného počtu studujících, které nominuje Akademický senát FSS MU a jednoho pracovníka fakultní administrativy, který je nominován tajemnicí fakulty. Skupina se snaží o zajištění co nejšetrnějšího provozu fakulty. „Komunikujeme s vedením fakulty náměty a inovace pro její udržitelnější fungování a rovněž hledáme průniky naší činnosti s už existujícími projekty a iniciativami,” vysvětluje členka skupiny Kateřina Hašková. Proto skupina aktivně spolupracuje s dalšími fakultními orgány včetně zaměstnankyň a zaměstnanců Správy budov.
„Na konci minulého roku se například podařilo uspořádat setkání výzkumníků a výzkumnic fakulty, kteří se z různých oborových perspektiv věnují udržitelnosti a klimatické změně. Cílem setkání bylo zejména všechny propojit a zjišťovat možnosti mezioborové spolupráce na těchto komplexních tématech. V letošním roce bychom na toto setkání opět rádi navázali,” doplňuje Hašková. Podněty ke zlepšení mohou ale podávat i studující a lidé zaměstnaní na fakultě na adresu udržitelnost@fss.muni.cz. Prohlédnout si zápisy z jednání skupiny je možné v univerzitním informačním webu. O Pracovní skupině FSS MU pro udržitelnost si lze více přečíst v článku časopisu Atrium:
„Studující při výuce získají nejen cenné znalosti, ale i kontakty pro svůj budoucí výzkum či kariéru.“
Hedvika Koďousková, vyučující předmětu Energy poverty
Seznam předmětů zaměřených na udržitelnost
Předměty v češtině:
- CORE061 Environmentální problémy a kolapsy starověkých civilizací
- ZURb1423 Žurnalistika zaměřená na změnu klimatu
- ENSb1109 Právo a environmentální problémy
- SANb2045 Antropologie přírody a životního prostředí
- ENSn4651 Ekonomické nástroje politiky životního prostředí
- MEBn4005 Energetická bezpečnost ČR
- EVSb2091 Evropa 2050: vize, strategie a kritické zhodnocení
- ENSb1285 Architektura a město
- ENSb1306 Proměny města a krajiny
- ENSn4687 Společné pátrání po kořenech antropocénu: filosofická četba
- ENSb1301 Přímá akce v environmentálním hnutí
- ENSb1124 Globální environmentální problémy + seminář
- ENSb1203 Environmentální výchova
- ENSb1304 Blok expertů
- ENSn4581 Životní způsob a environmentální problémy
Předměty v angličtině:
- ENSn4656 Developing an eco-social enterprise
- BSSn4497 Planetary Security: Threats, Governance, Politics
- MEBn5040 Energy Poverty
- GLCb1017 Combating Global Environmental Challenges and Risks: Practical Workshop
- ENSn4673 Framework for Sustainability
- ENSn4675 Green transition from international and european perspective
- ENSb1289 Food, sustainability and alternative food networks
- MEBn5026 Carbon Capture & Storage: Lessons Learned and the Prospects
- GLCb2020 Environmental Threats and Security

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, napište prosím editorce Atria na mail: 535787@mail.muni.cz. Děkujeme.
Více článků
-
Nový směr: Skupina pro udržitelnost chce dostat enviromentální témata do běžného fakultního života
Pracovní skupina pro udržitelnost se na fakultě sociálních studií schází v novém složení. Na co se chce v budoucnu zaměřit a jak téma udržitelnosti rezonuje na celouniverzitní úrovni?
-
Průvodce magisterským studiem na FSS: zájemci mohou přihlášky podávat do konce dubna
Přihlášky do navazujícího magisterského studia na fakultě sociálních studií mohou zájemci podávat už jen do konce dubna letošního roku. „Při výběru by mělo být rozhodující téma programu a představa uchazečů o budoucím uplatnění,” radí konzultant programu Evropská studia Petr Kaniok.