Pavel Dufek
Mnozí spolužáci na gymnáziu vůbec nechápali, proč Pavel Dufek čte ty divné knížky. „Mě to ale zkrátka bavilo a baví dodnes,“ říká rodák z Hradce Králové, kterého zájem o filozofii a politologii provází už od mládí. Hned po maturitě směřovaly Dufkovy kroky na fakultu sociálních studií. Získal zde bakalářský titul na dvouoboru Mediální studia a žurnalistika a Politologie. Novinařinu si Dufek vyzkoušel na odborné praxi v brněnské redakci Mladé fronty Dnes. Práce v deníku ho ale nenadchla, proto své další studium zasvětil politologii.
Od práce politického filozofa a čtení náročných knih si Dufek podle svých slov občas odpočine čtením jednodušších textů. Jinak ale věnuje maximum energie a času své práci. „Nechci být neupřímný a vymýšlet si nějaké zvláštní koníčky. Ono opravdu trvá, než všechny potřebné knihy a články přečtete,“ přiznává Dufek, který letos oslavil čtyřicáté narozeniny. Dodává, že jestli něco provozuje s nadšením, tak je to setkávání s přáteli a lidmi, které má rád.
Habilitace na fakultě sociálních studií
Aby se doktor mohl stát docentem, nestačí pouze sepsat a obhájit habilitační práci. Každý uchazeč o docenturu musí dokázat, že má za sebou dostatečnou výzkumnou a publikační historii, je úspěšný v žádostech o granty, má mezinárodní zkušenosti a zároveň učí. „Vědecká způsobilost kandidáta se posuzuje důkladně. Požadujeme, aby uchazeči publikovali v kvalitních časopisech z databáze Web of Science a aby jejich výzkum citovali další akademici,“ shrnul některé podmínky proděkan pro výzkum a doktorské studium Martin Vaculík.
Ačkoli je titul docent pedagogicko-výzkumný, výuka a zejména její kvalita je při habilitačním řízení zohledňována méně. „Pokud dotyčný učí málo a zároveň se mu daří dělat špičkový výzkum, docentem se pravděpodobně stane, obráceně to spíše neplatí,“ vysvětlil Vaculík. Fakulta docenty potřebuje, protože pouze oni nebo profesoři mohou garantovat magisterské a doktorské programy. Garantování obnáší zejména odpovědnost za obsah programu, dohled na jeho kvalitu a rozvíjení programu. Další významnou funkcí docentů je vedení doktorských studentů.
Přestože se fakulta bez docentů neobejde, na odborné asistenty podle Vaculíka fakulta nevytváří žádný formální tlak, aby zahájili habilitační řízení. „Kariérní postup je především věcí zaměstnance a také vedoucího pracoviště, kde dotyčný působí. Vedení fakulty se snaží vytvářet podmínky pro to, aby lidé mohli dělat kvalitní výzkum. Když mají dobré vědecké výstupy, habilitační řízení se pak samo nabízí jako logický krok,“ upřesnil Vaculík.
Noví docenti na FSS
Řady docentů fakulty sociálních studií brzy rozšíří psycholožka Anna Ševčíková, která v říjnu uspěla před vědeckou radou a nyní čeká, až rektor její jmenování potvrdí. Budoucí docentka působí jako výzkumná pracovnice v Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny. Momentálně se zabývá například studiem partnerských vztahů a sexuálního života starších lidí. V habilitační práci Ševčíková řeší, jak sexuální obsah na internetu ovlivňuje dospívání.
Další z nových docentů na fakultě sociálních studií, Jan Činčera, se dlouhodobě věnuje environmentálnímu vzdělávání, svou habilitační práci napsal o střediscích ekologické výchovy. Na katedře environmentálních studií působí také jako zástupce vedoucího katedry. Habilitační řízení úspěšně ukončil loni v srpnu v oboru pedagogika na filozofické fakultě.
Psycholožka Hana Mácháčková se v loňském roce habilitovala v oboru sociální psychologie. Věnuje se výzkumu agresivity a jejích projevů v kyberprostoru či online prostředí. Působí ale i na katedře mediálních studií a žurnalistiky, kde vyučuje kurzy zaměřené na metodologii výzkumu médií.