Ke studiu sociologie Liškovou inspirovali Jan Keller a Hana Librová, jejichž knihy si při středoškolských studiích oblíbila. Sympatie k Brnu pocítila ale i díky silnému aktivistickému environmentálnímu podhoubí, v němž se angažovala. Už na gymnáziu měla totiž blízko k ochraně přírody. Jako teplická rodačka se tak v roce 1992 podílela například na studentských stávkách za čisté ovzduší. Po příchodu na Masarykovu univerzitu se její zájem postupně přesunul od environmentálních témat k sociologickým. „Nakonec jsem se zaměřila na práva žen. V tehdy nově založené neziskové organizaci Nesehnutí jsem rozjížděla kampaň Ženská práva jsou lidská práva. Tak začal můj zájem o genderová studia, v nichž jsem se profilovala,“ vzpomíná Lišková.
Dnes se věnuje především otázkám spojeným s genderem, sexualitou a intimitou. Přestože jde o témata vzbuzující vášnivé diskuze, Lišková s jejich prosazením v univerzitním prostředí neměla nikdy problém. „Když jsem psala disertaci věnující se feminismu a pornografii, získala jsem Fulbrightovo stipendium a nikdo ani okem nemrkl,“ směje se socioložka. Uznání v akademické obci napomohl podle Liškové i aktivní přístup při hledání externích grantů na její výzkumy.
Její poslední projekt mapuje historii sexuologie a emancipační tendence v Československu. Výsledky výzkumu shrnula v knize a zároveň habilitační práci Sexual Liberation, Socialist Style: Communist Czechoslovakia and the Science of Desire, 1945–89 vydané Cambridge University Press. Kniha se brzy dočká i vydání v českém jazyce.
Právě padesátá léta minulého století v Československu byla podle Liškové revoluční – silně převládala myšlenka, že by si lidé měli být rovni nejenom třídně, ale i genderově. Byly legalizované potraty, českoslovenští sexuologové jako první v Evropě zkoumali ženský orgasmus a homosexuálové přestali být trestně stíhaní. Podle Liškové panuje ve společnosti o československém socialismu řada zkreslených představ. „Před černobílým viděním preferuju spíše jemně rozlišené pochopení naší historie, které nás jako společnost může posunout dál. Je důležité si uvědomit, že socialismus nejsou jen monstrprocesy, vyvlastňování živnostníků a zemědělců. V té době se také narovnala práva mužů a žen, což významně ovlivnilo jejich životy po další desítky let,“ vysvětluje vědkyně.
Nejnovější výzkum bude mít mezinárodní přesah
Velký úspěch oslavila socioložka na konci minulého roku, kdy získala Expro grant, který její práci podpoří částkou osmadvacet milionů korun. „Odborné porotě imponovalo, že výzkum jde s dobou a pokládá otázky, které aktuálně rezonují v mezinárodní vědecké komunitě. Velmi pozitivně také hodnotili mé předchozí výzkumné zkušenosti a výsledky," popisuje Lišková.
Výzkum rozšiřující její předchozí práci zahájila letos v červenci a bude se mu věnovat pět let. S mezinárodním týmem výzkumníků a výzkumnic v něm popíše, jak experti jako například lékaři, demografové nebo psychologové radili za socialismu státu v otázkách populačního vývoje, manželství a rodiny. Podle Liškové měli experti na životy žen a dětí významný vliv formulací doporučení, jak má například vypadat zdravé mateřství, normální dětství a vývoj. Jelikož jde o komparativní projekt, tým porovná československou situaci s daty z východního Německa, Maďarska a Polska. „Jsme teprve na začátku sběru materiálu v archivech. Hledáme ještě doktoranda nebo doktorandku s dobrou znalostí češtiny nebo slovenštiny," říká Lišková s tím, že případní zájemci ji mohou zkontaktovat.
Cenné zkušenosti získala Lišková při výzkumných pobytech v zahraničí. Působila například na berlínské Technické univerzitě nebo Kolumbijské univerzitě v New Yorku. Na výuce se nyní podílí i na Univerzitě v Utrechtu. „Naučilo mě to všechno – jak dělat výzkumy i psát odborné texty. Vřele doporučuju všem, aby vyjeli do zahraničí a podívali se, jak se dělá věda jinde. Je to zkušenost k nezaplacení," tvrdí výzkumnice, která se i přes svou zálibu v cestování vždy vrací na svou alma mater, aby tam předala získané znalosti studentům. Zájem o kurz Úvod do genderových studií je každoročně enormní. „Letos jej vyučujeme spolu s kolegyněmi třetím rokem a máme zapsaných osmdesát lidí. Studující jsou šikovní a nápadití, přichází se zajímavými otázkami. Právě kvůli nim má podle mě velký smysl se vracet," říká Lišková.
Vysokoškolská pedagožka ale nevidí vše růžově. Za významný problém českých vysokých škol považuje nedostatek žen ve vyšších akademických funkcích, z nichž je možné mnohé ovlivnit. „Proto je mojí ambicí stát se profesorkou, nemám důvod zastavit se na nižší pozici," prozrazuje akademička.
Stand-up popularizuje výsledky výzkumu
O popularizaci výzkumu genderu a sexuality se zasloužil feministický stand-up Duo docentky, na němž spolupracuje s kamarádkou Lucií Jarkovskou. Poprvé vystoupily u příležitosti oslav Mezinárodního dne žen v roce 2019. Pozornost na pódiu komičky věnují historkám z výzkumu sexuální výchovy nebo také genderovým stereotypům. Poslední vystoupení neslo název Dobrá rada nad zlato. Zaměřily se v něm na to, kam se lidé historicky obraceli pro radu o sexu, jaké rady dostávali, a naopak jak se teenageři radí o sexu v současnosti. O vzrůstající oblibě projektu svědčí loni udělená Cena děkana Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity za tvůrčí čin v popularizaci vědy a výzkumu. Nedávno k ní přibyla Cena Františky Plamínkové. Uděluje ji kolektiv SdruŽeny osobnostem, které se zasadily o ženská práva. „Je to krásné, máme velkou radost, že si nás lidé všímají. Velmi mě těší, že je naše publikum věkově pestré. Vždy mě potěší, když se nám podaří oslovit širší veřejnost a na vystoupení zavítá třeba skupina starších ženských posluchaček. Ale chodí i muži. Rozhodně nejde o zábavu jen pro ženy,“ zmiňuje Lišková.
Poznatky Kateřiny Liškové přišly vhod také dokumentaristům při tvorbě pořadu Tajná historie – Sexuální dějiny českých zemí, který loni odvysílala Česká televize. Nyní spolupracuje na nové šestidílné sérii mladé tvůrkyně Kateřiny Kořínkové s názvem Kronika orgasmu. „Natáčet by se to mělo příští rok, ale už teď chystáme podklady a začínáme s přípravami. Moc se těším,“ raduje se akademička.