Vlašín pronikl do tajů ekologických divadelních her při svém působení v akademii věd. „Ke hrám s ekologickou tematikou mě přivedl můj vyučující z vysoké školy Karel Hudec, který v akademii věd zavedl takovou legrácku. Pánská část ústavu vždy na oslavu Mezinárodního dne žen nastudovala nějakou jeho hru a hrála ji pro pobavení,“ popisuje Vlašín. Od té doby se tomuto koníčku aktivně věnuje.
Ze začátku v ekologických představeních jen hrál, ale postupem času je začal i psát. Dnes si lidé mohou jeho hry přečíst také v knize s nejednoznačným názvem: Pro – eko – hry nebo Eko prohry, záleží na úhlu pohledu. V knize se nachází scénáře ke hrám a rovněž například popis rekvizit a oblečení postav. Spolu s dalšími přáteli hrají představení v divadle Husa na provázku. Všechny hry mají environmentální nebo ochranářský aspekt. „Hlavním rysem je, že všechny role čteme z papíru, takže se nemusíme nic učit nazpaměť. Proces pak není tak zdlouhavý a výhodou je, že můžu například den před premiérou upravit texty a zabudovat do hry nějakou aktualitu, která se právě stala,“ popisuje princip Eko her Vlašín.
Hry Mojmíra Vlašína a jeho kolegů ale diváci nikdy nevidí dvakrát, soubor nedělá reprízy a byl také ještě do minulého roku jediným divadelním souborem, který se soustavně zabýval ekologickými tématy. „Naše hry mají vždy premiéru a zároveň derniéru. Tím pádem máme vždycky vyprodáno,“ směje se ekolog. Poslední hru mohli diváci vidět ještě před uzavřením divadel v březnu 2020, byl to balet s názvem Mamutí jezero. Celý premiérový večer má jasně daný formát už od dob Karla Hudce. Hra trvá vždy asi hodinu a po ní následuje raut, kde se sejdou diváci a herci, povídají si a diskutují. V posledních letech se k rautu přidala ještě dobročinná aukce. „Spolu s kolegy ze souboru dražíme různé věci, které nám lidé donesou a výtěžek vždy věnujeme na nějakou environmentálně důležitou akci,“ říká Vlašín.
Mezi svá nejoblíbenější díla Vlašín řadí hru Yetti a Mauglí. „Yetti sestupuje z Himalájí, protože se dočetl, že globální oteplení rozpustí všechny ledovce. Mauglí zase jde nahoru do Himalájí, protože se blíží zvednutí mořské hladiny. Tyto dvě bájné bytosti, které se logicky nikdy nemohly potkat, protože jeden žije na ledovci a druhý v tropické džungli, se potkají v jedné nepálské vesnici a k tomuto setkání uspořádají tiskovou konferenci,“ popisuje děj hry Vlašín.
Permakultura není jen zahrada, ale životní styl
Mojmír Vlašín žije environmentalistikou i ve své domácnosti. Za svým domem v Ořešíně má permakulturní zahradu, jejímž hlavním principem je využívání tvořivých sil přírody. Permakultura je i celkový životní koncept, který zahrnuje nejen zemědělství, ale i bydlení a životní styl člověka. „Sesazuju k sobě rostliny, které se navzájem podporují v růstu, neubírají si sílu či odhání škůdce, nepoužívám chemická hnojiva a snažím se využívat co nejméně zdrojů. Nejdůležitější jsou tři principy, a to spravedlivé podíly v péči o Zemi i o lidi, neohrožování přírody a solidarita k lidem a zvířatům,“ popisuje Vlašín.
Permakultuře se ochránce přírody věnuje už od roku 1986, kdy si se svou nyní už zesnulou manželkou dům v Ořešíně koupili. Tehdy vytvořili zahradu, která se řídila ekologickými principy a až po roce 1989 zjistili, že mají permakulturní zahradu. „Přečetli jsme si to až v knihách, které k nám do Česka přišly ze zahraničí. Koncept permakulturní zahrady popisoval Australan Bill Mollison, tak jsme se inspirovali a přidali jsme do zahrady další prvky,“ popisuje Vlašín.
Permakulturní zahrada na první pohled vypadá neupraveně, vše má však smysl a systém. Vlašín na zahradě pěstuje například rajčata nebo červenou řepu ve vysokých záhonech ze dřeva, které dováží z vlastního malého lesíka nedaleko Ořešína. Záhony jsou plné tlejícího dřeva, kompostu a dřevěného uhlí, které zadržuje vodu a pouští do zeminy důležité minerály. Blízko tradičních odrůd zeleniny rostou na zahradě například topinambury, či zelenina mangold, pěstuje ale i v Evropě málo známou popínavou paprikookurku ačokču, kterou používali už indiáni.
Slimáci jsou jediní škůdci, které likviduje
Jediný, kdo není na permakulturním pozemku vítaný, je slimák. „Slimáky musím likvidovat, spařím je horkou vodou a potom hodím na kompost. Kdysi jsem měl i kachny, které se nazývají indický běžec, a ty slimáky žraly. Bohužel je pak všechny sebrala liška. Slimáci na kompostu ale dlouho nevydrží, sežerou je jiní, španělští slimáci jsou totiž kanibalové,“ říká Vlašín. Vlastní i slepice, které mu dávají vajíčka a jejich slepičince přidává jako hnojivo do záhonů.
Dalším důležitým principem je při vytváření permakultury dešťová voda, kterou Vlašín zachycuje v barelech a využívá při zalévání zahrady. Zálivka permakulturní zahrady musí být vydatná, ale díky dřevěnému uhlí se voda do záhonů uvolňuje postupně. „Když vysoké záhony pořádně zaliju, vydrží vlhké i týden,“ říká ekolog.
Vlašín si také rád vaří a využívá přitom i neobvyklé plodiny ze své zahrady. „Loni jsem byl v Maroku a přivezl jsem si nádobu na tažin, což je marocké národní jídlo. Dávám do něj ačokči a topinambury, brambory, rajčata a přidávám speciální marocké koření. V nádobě na tažin se pak zelenina v troubě dusí. Je to asi mé nejoblíbenější jídlo, které umím uvařit,“ směje se Vlašín.
Rád cestuje po světě i po Česku
Když Mojmír Vlašín není na fakultě sociálních studií, v divadle nebo na zahradě, rád cestuje. Věnuje se turistice a chůzi, není mu cizí ani vysokohorská turistika. „Rád poznávám jiné země, jejich kulturu, lidi a přírodu, vždycky ale bez turistických kanceláří. Letos jsem ještě před koronavirovou krizí stihl měsíční putování po Kubě, napsal jsem o tom i do časopisu Sedmá generace,“ popisuje.
Všechny věci, které Mojmír Vlašín ve svém životě dělá, jsou jeho koníčkem, ať už je to ochrana přírody, permakultura nebo psaní ekologických divadelních her. „Byl bych rád, kdybych si na všechny mé koníčky našel více času, jsem teď přece jen už v důchodu, tak bych se mohl všemu věnovat víc naplno,“ uzavírá Vlašín.