Aktuálně se v Brně můžou studenti stravovat v šesti menzách, ve kterých můžou využít zvýhodněných cen. Menzy jsou rozmístěné po celém Brně, každá je poblíž nějaké fakulty Masarykovy univerzity. Nejblíže fakulty sociálních studií se nachází Menza + veggie bar na Moravském náměstí, poblíž zastávky Česká, pouze pár kroků od fakulty sociálních studií. Tato moderně vybavená menza, která prošla začátkem roku 2024 rekonstrukcí, kromě běžné nabídky pro strávníky nabízí i větší výběr vegetariánských a veganských jídel. V nabídce jsou také jídla a polévky bez lepku.
„V menze na Moravském náměstí se stravuju pravidelně už hezkou řádku let. Vždycky jsem byl, a stále jsem, s úrovní stravování velmi spokojen, ostatně proto tam pořád chodím,” říká Ladislav Rabušic, sociolog na fakultě sociálních studií. Aktuální nabídku jídel si lze zobrazit v mobilní aplikaci MobilKredit nebo online, přes aplikaci WebKredit. Výdejní doba obědů je od pondělí do čtvrtku od jedenácti do tří hodin, v pátek pak od jedenácti do půl třetí.
Přívětivá cena a chutné jídlo
Od letošního března Masarykova univerzita ve svých menzách zavedla novinku, která kombinuje přijatelnou cenu s poctivým jídlem. Za zvýhodněnou cenu osmdesát pět korun si studenti mohou objednat menu složené z teplého jídla, které si lze vybrat se dvou variant –masové a vegetariánské – a polévky. Návštěvníci menz si tak celkem denně mohou vybrat z pěti jídel, běžně jsou právě dvě z nich s polévkou. Pravidelně na menu bývá také minutka – smažený sýr s hranolky.
Jídelníčky v menzách Masarykovy univerzity jsou pravidelně aktualizovány a obměňovány. Strávníci si tak mohou pochutnat na klasikách z české kuchyně jako je svíčková, kuře na paprice, nudle s mákem či koprovka. Mohou zvolit i pestřejší jídla jako je například maďarský guláš, pečený kozí sýr či kuřecí kung-pao. Pro vegetariány a vegany jsou připravena jídla z tofu, guláš ze seitanu a hlívy, špaldoto s tempehem či kuskus s pečenou zeleninou.
Menzy Masarykovy univerzity mají připravené řešení i pro strávníky s intolerancí na lepek. „Intolerance na lepek je poměrně hodně rozšířená, a proto nabízíme bezlepkovou polévku a bezlepkové jídlo každý den, protože je nám jasné, že toto zdravotní omezení znemožňuje lidem svobodnou volbu ve stravování. Z naší nabídky si také mohou vybrat lidé s intolerancí na laktózu nebo strávníci s nízkokalorickou dietou,“ popisuje mluvčí Masarykovy univerzity Radim Sajbot.
Jídelníčky podle slov mluvčího Masarykovy univerzity odborně sestavuje tým šéfkuchařů na základě každodenní komunikace se studenty a zaměstnanci. Při sestavování jídelníčku se také menzy univerzity snaží řídit metodickými pokyny z ministerstva školství a zohledňovat odborná doporučení lékařských expertů na výživu, kteří většinově doporučují pestrou a vyváženou stravu.
Objednat oběd i z pohodlí domova
Jídla si je možné objednat dopředu, a to prostřednictvím mobilní aplikace Mobil Kredit nebo přes online aplikaci WebKredit z pohodlí domova. „Aplikace máme na univerzitě už mnoho let. Pro univerzitu tyto aplikace představují výborný nástroj předvídatelnosti prodeje porcí, což má přímý důsledek také na strategii udržitelnosti v oblasti stravování,“ uvádí Sajbot.
Jejich nespornou výhodou je také to, že strávníci mají jistotu, že na ně jídlo v daný den za zvýhodněnou cenu zůstane. „Vždy si nabiju peníze přímo v jídelně a pak si objednám všechno dopředu přes aplikaci Mobil Kredit a nemusím řešit, zda na mě jídlo vyjde, protože už ho mám objednané. To mi ušetří spoustu času a energie,“ říká studentka fakulty sociálních studií Elena Donathová.
Další výhodou těchto aplikací je podle mluvčího Masarykovy univerzity Radima Sajbora informace, odkud pocházejí jednotlivé suroviny pokrmu. Ke každému jídlu je také uveden seznam možných alergenů, a především pak také energetická hodnota pokrmů, což je jedinečný informační servis, který nenabízí ani drtivá většina restaurací.
Nicméně i přes všechny výhody, které aplikace nabízí, jsou využívány pouze malým počtem strávníků. „Navzdory propagaci na webech, v menzách či zjednodušením prostřednictví QR kódu je objednávkový systém využíván zhruba pouze z deseti procent, což v konečném důsledku bohužel zvyšuje náklady menz na výrobu jídla,“ říká o využívání aplikací Radim Sajbot. Studenti samozřejmě můžou do menzy přijít i když jídlo nemají objednané, nicméně musí počítat s tím, že narazí na menší výběr jídel.
Přání strávníků jsou vyslyšena
Na základě potravinových a především provozně-výrobních možností zohledňují menzy Masarykovy univerzity i přání strávníků. Každý měsíc nabízí například sezonní gastronomické akce. Nedávno to byly například podzimní týdny se svatomartinskou husou, v nabídce byly mimo jiné také zvěřinové pokrmy.
Minimálně dvakrát ročně hodnotí také kvalitu a ekonomiku poskytovaných stravovacích služeb v menzách Komise pro stravovací politiku Masarykovy univerzity, která přijímá také opatření k případné nápravě. Jejími členy jsou také zástupci studentů z každé fakulty. „Na nedávném zasedání komise pro stravovací politiku jsme se společně se studenty domluvili, že budou sbírat vegetariánské a veganské recepty, které pak nabídnou kolegům do menz. Mělo by to mít formu studentské soutěže, jejímž účelem je i nadále zlepšovat stravování v menzách,“ uvádí Radim Sajbot. Podmínkou je samozřejmě přiměřená cenová i faktická dostupnost surovin, možnost uvařit daný pokrm v dostatečném množství porcí a také udržet ho v požadovaném stavu pro vydávání.
Návštěvu menzy můžou návštěvníci ohodnotit přímo v informačním systému Masarykovy univerzity. „Současně přijímáme zpětnou vazbu od studentů a zaměstnanců, kteří mohou využít v informačním systému hodnocení stravovacích zařízení, kde se mohou vyjádřit ke kvalitě a nabídce jídel, a vyjádřit tak svůj názor,“ uvádí Radim Sajbot.
Udržitelnost a boj proti plýtvání
Bojují proti vyhazování potravin, při výdeji jídla dávají menší porci, pokud strávník porci nesní celou, jídlo si může odnést i domů, a to buď v bio menu boxech nebo ve vlastních čistých nádobách, které lze používat opakovaně. V menzách Masarykovy univerzity vaří z kvalitních potravin, které z většiny pochází z České republiky od stálých dodavatelů.
Menzy Masarykovy univerzity dbají na udržitelnost. „Chápeme ji v obecné rovině jako snahu o rozumné nakládání se zdroji, nejde tedy jen o oblast environmentální, ale například také ekonomickou, energetickou a další. V případě stravovacích provozů patří do tématu udržitelnosti například zodpovědné nakupování, bezezbytkové vaření, se kterým bytostně souvisí i odpadové hospodářství,“ říká k tématu Radim Sajbot.
„Pokud by nám studenti chtěli pomoci v oblasti stravování s tématem udržitelnosti, tak bych je rád požádal o využívání aplikací WebKredit a MobilKredit v co největší možné míře,“ zmiňuje Sajbot. Je to podle něj skutečně jeden ze základních prostředků ve strategii udržitelnosti v oblasti stravování. Objednávání jídel dopředu totiž výrazným způsobem snižuje objem nevyužitých a vyhozených porcí.
Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, napište prosím editorce Atria na mail: 496823@mail.muni.cz. Děkujeme.