Hokejový zápas univerzit by se neobešel bez studentů fakulty sociálních studií

Už třetím rokem hokejový zápas dvou největších brněnských univerzit, Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického, láká tisíce třetích diváků. Několik studentů fakulty sociálních studií zápas připravovalo či se na něm jinak podílelo. Jiní se na zápas ve středu 11. října šli podívat jako diváci. „V průvodu jsem ještě nebyla a vždycky mě to hrozně mrzelo, protože jsem viděla fotky a videa. Je tam opravdu úžasná atmosféra, takže když jsem se konečně letos mohla zapojit, chtěla jsem se na tom podílet, co nejvíc to šlo,“ říká Květa Svobodová, členka studentského spolku Munie, která se do organizace hokejového průvodu zapojila.

19. 10. 2023 Klára Tomiková

I letos modrá barva reprezentovala Masarykovu univerzitu a červená Vysoké učení technické. Foto: Hokejový souboj univerzit

Hokejisté Masarykovy univerzity a Vysokého učení technického se letos utkali už třetím rokem a vyprodaná brněnská Winning group aréna svědčí o tom, že se univerzitní hokej těší stále velké oblibě. A není se čemu divit. Diváci se ještě před začátkem zápasu mohou zúčastnit průvodu, zapojit se do soutěží a doprovodného programu a hlavně přímo na hokej nasávat neopakovatelnou atmosféru plnou doušky.

Průvod v režii Munie

Květa Svobodová je studentka pátého ročníku studijního programu Veřejná politika a lidské zdroje a členkou spolku Munie na fakultě sociálních studií je už od začátku studia. „Chtěla jsem zažít ten pravý univerzitní život a podílet se na něm,“ říká studentka. Letos se ale mimo běžných povinností v Munii rozhodla podílet na organizaci průvodu, který se koná před hokejem a který má všem přítomným navodit tu správnou atmosféru.

Průvod, který spolu s dalšími organizátory hlídal, popisuje jako poklidný a jestli tam byla nějaká rivalita mezi fanoušky, tak spíše jen přátelská. „Sešli jsme se na Svoboďáku, kde byly různé soutěže od sponzorských akcí, do kterých jsme hledali dobrovolníky. Pak pokračoval přes Denisovy sady až k Rondu, popisuje Svobodová. Dodává, že na zápase byla opravdu úžasná atmosféra a letošní rok přišli poprvé více lidí z Masarykovy univerzity. Pokud by měl někdo zájem o hokej a o účast na organizaci průvodu, tak v Munii to podle Svobodové většinou funguje tak, že je možnost dostat se k tomu, co dotyčného zajímá, lze také vymyslet nové věci. Jsou otevření všem.

Pro Květu Svobodovou je účast v Munii srdeční záležitost, organizace průvodu ale není její hlavní pole působnosti, protože v Munii dělá na personálním oddělení. „Nabíráme nové členy či pořádá různé teambuildingové akce, ale má možnost se podílet i na jiných věcech," dodává studentka.

Hokejový souboj univerzit jako každý rok doprovázel bouřlivý průvod Brnem. Foto: Hokejový souboj univerzit

Jak se dělá univerzitní hokej

Na pořádání hokejového zápasu univerzit se podílí off-ice tým hokejového klubu HC MUNI, který si říká Medvědi. Off-ice tým je skupina lidí, kterou na lede nepotkáte, ale která se starají o hudbu, pozápasové rozhovory či sociální sítě. „Pracuju na pozici PR manažerky a píšu předběžný náhled k domácím zápasům,“ říká Kristýna Tatíčková, studentka magisterského programu Veřejná politika a lidské zdroje se specializací na Personální management a organizační rozvoj. K této práci se dostala jednoduše. Odpověděla na inzerát na Instagramu, domluvila si pohovor, napsala zkušební článek a za pár dní byla součástí týmu. „Aktuálně za sebou máme největší událost semestru. Příprava byla velmi náročná a dost dlouhá,“ doplňuje Tatíčková.

Na PR přípravě je úspěšný známý marketér Vilém Franěk, který například při prezidentských volbách pracoval v týmu Danuše Nerudové či stál za zrodem pořadu Mikýřova úžasná pouť internetem . Nyní bylo jeho hlavním úkolem vstoupit pomoci hokejovému souboji univerzit do mediálního světa. Třeba dostat na zápas známé osobnosti jako třeba Filipa Nerudu, zápasníky Oktagonu či influencerku Kláru Jonášovou. „Před zápasem mi vedení off-ice týmu ověřilo sepsání tiskových zpráv, které se dostaly do mnoha předních sportovních médií, jako jsou například Livesport, Isport nebo Hokej.cz. Byla jsem klíčovým kontaktem pro všechny novináře a úzce jsem spolupracovala s Českou televizí, které jsem sháněla zdroje do mix zóny,dodává Kristýna Tatíčková.

Off-ice tým hokejového klubu HC MUNI má na starosti organizace zápasů a akcí klubu. Jsou mezi nimi i studenti fakulty sociálních studií. Zdroj: Hokejový souboj univerzit

I po hlavním hokejovém zápase sezony čeká off-ice tým HC MUNI ještě spousta práce. Letos je jejich hlavním cílem zvýšit povědomí studentů o novém konceptu klubu „Na hokej“, který bude hokejová utkání organizovat pod hlavičkou jednotlivých fakult. Nabízet bude zvýhodněný vstup pro studenty příslušné fakulty či vymýšlet tematické přestávkové programy. „Nejbližší zápas bude 25. října, a to ve spolupráci s přírodovědedckou fakultou,“ dodává ještě Tatíčková.

Členové off-ice týmu se na organizaci podílí ve svém volném čase. „V týmu pracujeme víceméně na dobrovolnické bázi, jde hlavně o získání zkušeností a práci v atraktivním prostředí sportu,“ doplňuje Tatíčková. Práce pro hokejový klub Masarykovy univerzity sice zabírá dost času a studentka přiznává, že je občas složitější skloubit několik aktivit, ale zároveň ji práce velmi naplňuje a baví.

Hokejový souboj univerzit

Univerzitní hokejový turnaj ve středu 11. října vyprodal brněnskou Winning group arénu. Foto: Hokejový souboj univerzit

Hokejový souboj univerzit už třetím rokem vyprodal brněnské Rondo a hokejisty v hale podporovalo 7 700 fanoušků. Akce loni získala cenu Sport Alive za nejlepší fanouškovský zážitek roku 2022. Soutěž Sport Alive, jehož první ročník proběhl v roce 2022, oceňuje zajímavé sportovní projekty. Rozhoduje se například v kategoriích nejlepší sportovní inovace nebo Nejlepší projekt s nízkým rozpočtem.

Letos bylo cílem organizátorů zapsat se do knihy rekordů jako nejhlasitější sportovní utkání v zemi, k čemuž bylo nutné překonat hlasitost 113 decibelů. S akcí byli pořadatelé moc spokojení, bylo vyprodáno, a navíc rekord hokejoví diváci překonali. 

Hokejový souboj univerzit se tak zapsal do české knihy rekordů jako nejhlasitější sportovní utkání v zemi s hlasitostí 118 decibelů. V zápase zvítězil tým Vysokého učení technického, VUT Cavaliers. Hokejový turnaj univerzit se stal jednou z nejoblíbenějších studentských akcí roku. Cílem pořadatelů ale je, aby si univerzitní hokej časem našel fanoušky nejen mezi studenty.

Univerzitní tým Masarykovy univerzity HC Mun v současné době vede trenér Jiří Čtvrtníček. Většina hokejistů jsou studenti fakult sportovních studií, najdou se mezi nimi ale i právník či informatik. Naopak nejúspěšnějším hráčem VUT Cavaliers byl Matyáš Polej, student stavební fakulty.

Hokejový zápas univerzit se stal nejhlasitějším sportovním utkáním v zemi. Foto: Hokejový souboj univerzit

„Líbil se mi sportovní duch celého utkání, fanoušci skandovali a dávali do toho duši. Byla to opravdu skvělá show.“

Šárka Tomečková, studentka žurnalistiky a mezinárodních vztahů, která univerzitnímu týmu přišla fandit

„Hokeji se chci věnovat spíš jen pro zábavu. Univerzitní hokej se teď dostává stále více povědomí. Už když jsem nastoupil, byl jsem překvapený, jakou má univerzitní hokej popularitu. Hokej je spojený i se studiem, musíme vykazovat určitý počet kreditů abychom mohli hrát. Bylo hrozně těžké udržet hlavu a uklidnit se, atmosféra byla úžasná.“

Matěj Drlík, student informatiky a hokejista univerzitního týmu HC MUNI

„O pořádání univerzitního hokeje se studenti dozvěděli z mnoha zdrojů – ze sociálních sítí a plakátů na škole. Propagace tak byla zvládnutá skvěle. Hráči divákům dokonce děkovali za podporu v hale, byl to důkaz toho, že si toho vážili, a že jsme byli slyšet.“

Ondřej Gruszka, student druhého ročníku Žurnalistiky a Politologie

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.