Jóga mě zaujala fyzickou stránkou, teď objevuju její spiritualitu, říká studentka a lektorka jógy

Jógu si jako tělocvik zapsala, protože zrovna byla v módě. Nyní studentka vede vlastní lekce. 

19. 3. 2018 Martina Moresová

Studentka Zuzana Novotná předcvičuje jógu. Vede vlastní lekce. Foto: Matej Hudák

Jógu začala cvičit před třemi roky, když si na univerzitě volila povinný tělocvik. V té době si potřebovala jen protáhnout zkrácené svaly a získat zápočet. Nyní studentka žurnalistiky a evropských studií Zuzana Novotná jógou zahajuje každý svůj den a třikrát týdně vede lekce power jógy.

Zuzana Novotná se sportu věnuje už od základní školy. Vedl ji k němu aktivní tělocvikář, který se snažil, aby jeho žáci měli ke sportu kladný vztah a přihlašoval je na různé závody. „S bratrem jsme o víkendech společně závodili v přespolním běhu. Tento sport jsem si oblíbila, takže když jsem začala studovat na táborském gymnáziu, přihlásila jsem se do atletiky,“ říká studentka fakulty sociálních studií. V atletickém oddíle se opět zaměřila na dlouhé běžecké tratě.

Po maturitě se Novotná dostala na Masarykovu univerzitu v Brně. I tam se se sportem setkala velice brzy – při volbě povinného tělocviku. „Běhat jsem přestala už před maturitou, takže jsem se chtěla zaměřit na jiný druh sportu než na atletiku. V té době byla velice populární jóga, tak jsem si ji zapsala,“ vypráví. Po skončení tělocviku jóga studentce chyběla. Koupila si tedy odborné knížky a začala cvičit doma.

 

Z cvičenky se stala lektorka

U domácího cvičení však nezůstala. Naskytla se jí možnost vyučovat jógu v tanečním studiu, a tak si udělala lektorský kurz. Strávila čtyři víkendy nad anatomií lidského těla, jogínskou filozofií a cvičením. „Z lektorského kurzu jsme si odnesla nejsilnější vzpomínku na jógu. Poslední den, kdy jsme skládali teoretické a praktické zkoušky, jsme zkoušeli vést vlastní lekci jógy. Seděli jsme v kruhu a každý z nás předcvičoval tak, aby navazoval na cviky předchozí lidi. V okamžiku, kdy jsme skončili, se rozezněly zvony na Mendelově náměstí oznamující dvanáctou hodinu. Bylo to krásné symbolické ukončení kurzu,“ vzpomíná.

Při lekcích power jógy se snaží být pečlivá a důsledná. Nejprve si hodiny plánovala předem doma, nyní raději improvizuje. „Snažím si přizpůsobit tempo a pozice svým klientům. Když vidím, že jsou zadýchaní, pomalím a když se mi zdá, že se nudí, naopak cvičení ozvláštním. Spousta cviků se totiž opakuje a já nechci, aby moje hodiny byly monotónní,“ vysvětluje lektorka.

Často se stává, že klient pozice cvičí špatně, což může vyústit v bolesti. Část z nich si nechá poradit, jiní o to však nemají zájem. „Některé lidi u cvičení opravuju, především ty, kteří chodí pravidelně. Některým však mohou být doteky lektora nepříjemné. Setkala jsem se i s lidmi, kterým je jedno, jestli cvičí správně. Chtějí si jen odcvičit lekci a jít domů,“ říká dívka.

Jógu nejraději cvičí nahá

Novotná si myslí, že je dobré začít cvičit jógu doma podle odborných videí, aby člověk zjistil, zda ho baví anebo ne. Poté si vybere druh jógy, který mu vyhovuje nejvíce, a tomu se věnuje. „Existují desítky druhů jógy. Záleží na tom, z jakého důvodu lidé jógu cvičí. Pokud se zajímají o spirituální rovinu jógy, je pro ně lepší hatha anebo jinová jóga, kde je větší prostor pro meditaci. Ti, co preferují dynamičtější cvičení, ocení power jógu. Jsou však i kuriózní druhy jógy, například cvičení s kůzlátky anebo naked jóga, kde na skupinové lekci lidé cvičí nazí. Já osobně nejraději cvičím také nahá, ale na skupinovou naked jógu bych si netroufla,“ sděluje mladá lektorka.

Studentku Novotnou na józe zatím přitahuje hlavně fyzická část, tedy cvičení pozic a posilování svalů. Pomalu však začíná vnímat i duchovní význam jógy. „Při cvičení se snažím vnímat pouze přítomný okamžik, své tělo a dech. Je to ovšem těžké, a především na svých klientech vidím, že často místo mentální relaxace přemýšlí nad tím, co si uvaří k večeři,“ říká ohebná dívka. V lidech, kteří jsou spirituálně založení, může jóga uvolnit skryté emoce. „Při cvičení jógy se člověk hodně otvírá fyzicky i mentálně. Jednou mi kolegyně vyprávěla, že klient začal při cvičení jógy brečet,“ dodává.

Jóga hraje důležitou roli i ve vztahu studentky k jejím blízkým. „Moje mamka mě ve cvičení velmi podporuje. Často ji bolí záda, takže ví, jak je protahování a posilování svalů důležité. Občas si společně zacvičíme. Ukazuju jí, které cviky pomáhají proti bolesti,“ říká lektorka. Cvičení si oblíbil také její přítel Alexander Kašpar. Doma někdy cvičí společně. „Józe se věnuju už několik let, právě Zuzka mě k ní přivedla. Když žijete s lektorkou jógy, máte záruku, že cviky provádíte správně," pochvaluje si partner Novotné. Všiml si také, že od doby, co začala se cvičením, je jeho přítelkyně více pozitivní a jóga jí podle něj pomáhá i v osobním rozvoji. 

Protahování těla v jógových asánách není jedinou aktivitou, které se studentka věnuje. Studuje a pracuje jako redaktorka v brněnské televizi TV Brno 1. „Jógu zvládám skloubit se školou bez problémů, horší je to s natáčením. Jelikož mě teď jóga velmi baví, rozhodla jsem se omezit natáčení a přibrat si lekci navíc. Tvorbou reportáží bych se jednou chtěla živit, takže teď, dokud mohu, chci svůj čas věnovat józe,“ říká studentka a lektorka jógy v jedné osobě.

Ve škole Novotnou nejvíc baví předmět Stisk, cvičné online médium. „Zatím jsem se nesetkala s předmětem, který by mě bavil více. Líbí se mi, že si studenti mohou vybrat, zda chtějí psát, natáčet televizní reportáže nebo vysílat v rádiu. Já jsem si vybrala televizní Stisk. Televizní žurnalistika mě láká nejvíc, navíc v ní už mám praxi,“ uvádí. Evropská studia má ráda o něco méně. „Přihlásila jsem se na fakultu sociálních studií především kvůli žurnalistice, v ní vidím svou budoucnost,“ vysvětluje studentka. 

Jogínské pozice se Novotná učila také z knížek a videí. Foto: Matej Hudák

Medailon

Zuzana Novotná studuje druhým rokem žurnalistiku a evropská studia. Studentka z Nového Kostelce na Táborsku se už tři roky věnuje power józe a půl roku vede své vlastní lekce v tanečním studiu No Feet. Je členkou Muni TV, kde se svým týmem pravidelně vydává reportáže o životě na brněnských studentských kolejích. Pracuje také TV Brno 1 a přispívá na web MuniMedia. Jednou by se chtěla živit natáčením reportáží. 

Jako lektorka se Novotná specializuje na power jógu, která zpevňuje tělo a uklidňuje mysl. Foto: Matej Hudák

Power jóga pomáhá odbourat stres

Power jóga je jednou z desítek druhů jógy. Vznikla spojením klasické jógy s aerobními aktivitami. Odbourává stres a zároveň pomáhá ke štíhlé postavě. Od klasické jógy se liší v rychlosti provádění asán – jógových pozic. Hlavní není klasické protahování, ale především se soustředí na dynamické provedení cviků. Power jóga tedy může nahradit i kardio cvičení. Navíc pomáhá zpevnit tělo a zklidnit mysl.

Při cvičení se Novotná snaží soustředit jen na své tělo. Foto: Matej Hudák
Existuje několik typů jógy a zájemci o cvičení si můžou vybrat takový, který jim nejvíc vyhovuje. Foto: Matej Hudák

Více článků

Přehled všech článků

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.