Přestože se Vérteši zpočátku věnoval převážně tvůrčímu psaní, přirozeně s tím se vyvinula i láska k žurnalistice. Základy pro svůj novinářský rozvoj položil už na havířovském Gymnáziu Komenského, kde přispíval do regionálního deníku a společně s kamarády založil školní časopis Komár. „Školní časopis jsem si přál mít od doby, kdy jsem nastoupil na gympl,“ vzpomíná Vérteši. Zpočátku na jeho založení neměl odvahu. Dodal mu ji až podnět, který přišel o pár let později. Časopis Respekt totiž vyhlásil soutěž o nejlepší školní časopis, podmínkou účasti přitom bylo zaslání dvou čísel. Tehdy Vérteši oslovil pár spolužáků a společně uskutečnili jeho sen. Soutěž sice nevyhráli, ale neodešli s prázdnou. „Novináři z Respektu uspořádali na naší škole workshop, dostali jsme spoustu cenných rad a časopis, ve kterém jsme zpočátku komentovali celospolečenské dění, jsme začali směřovat více zpravodajsky a orientovat na naši školu a město,“ říká.
Martin Vérteši byl hostem v pořadu České televize Dobré ráno, ve kterém hovořil o Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Foto: archiv Martina Vértešiho
Při studiu na gymnáziu si Vérteši navíc založil blog, který nese jeho jméno. „Chtěl jsem mít vlastní prostor, kde budu moct umisťovat různé texty a zaznamenávat další události mého života,“ říká. V té době se zajímal o programování webu a učil se html jazyk. „Chtěl jsem si napsat web úplně sám, a to se mi podařilo. Nechtěl jsem být závislý na redakčním systému,“ objasňuje. Poslední příspěvek Vérteši na blogu zveřejnil v roce 2018. Přiznává, že mu teď na tvůrčí psaní nezbývá čas. Rád by se k němu ale někdy vrátil. „Mám rozepsanou knížku a tu chci jednou dokončit,“ prozrazuje Vérteši.
Kamarádi a úkol z češtiny ho přivedli k tvorbě Jaroslava Foglara
Po maturitě Vérteši přemýšlením nad tím, na jakou vysokou školou se vydá, příliš času nestrávil. „Vždycky jsem se zajímal o politiku a veřejné dětí, takže kombinace žurnalistiky a politologie byla vcelku přirozená,“ říká.
Ve druhém ročníku bakalářského studia poprvé navázal kontakt s rektorátem Masarykovy univerzity. Nejprve externě přispíval články do Magazínu M, postupem času se spolupráce prohlubovala, až nakonec přerostla do podoby plného úvazku na Odboru komunikace a vnějších vztahů, kde má na starosti primárně interní komunikaci na univerzitě.
Vérteši má vedle studia a pracovních povinností mnoho zájmů. Už třináct let je členem neziskové organizace Sdružení přátel Jaroslava Foglara, která spojuje příznivce tohoto českého spisovatele. S jeho tvorbou se Vérteši setkal už na gymnáziu, díky hodině češtiny, kde dostal za úkol přečíst si některou z jeho knih. Tehdy vcelku naslepo sáhl po Záhadě hlavolamu. Zároveň ho v tu dobu kamarádi z Havířova přizvali do klubu, který založili po vzoru Foglarových Rychlých šípů. „Tehdy jsem nevěděl, o co jde. Kamarádi mi řekli, že se tam bude dělat něco zajímavého, jako například pořádání různých akcí a táborů pro děti. Tak jsem do toho šel,“ usmívá se Vérteši.
Martin Vérteši organizuje táborové aktivity, které pořádá Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Foto: archiv Martina Vértešiho
Stínadla tudy vznikla prakticky z ničeho, říká Vérteši
Postupem času se Vérteši ve sdružení přátel Jaroslava Foglara stal mnohem aktivnějším. Zpočátku pořádal akce a vedl dětské tábory. V současné době je mluvčím a místopředsedou organizace. „Když jsem nastoupil na vysokou školu do Brna, s lidmi ze spolku jsme se snažili Foglarovými myšlenkami upoutat pozornost více lidí, ale moc se to nedařilo. Rozjeli jsme spoustu různých aktivit, ale všechny se s úspěchem nesetkaly,“ vzpomíná.
S kamarádkou ze spolku si tehdy všimli vyhlášení projektové výzvy SmartUp od O2 a vidina získání podpory na zajímavý nápad je hnala kupředu. „Začali jsme uvažovat, jakou formou by šlo uskutečnit něco zajímavého a spojeného s Foglarem. Tehdy poprvé přišla myšlenka městské hry v ulicích Brna,“ vysvětluje.
Martin Vérteši organizuje městskou hru Stínadla tudy společně se svými přáteli z organizace Sdružení přátel Jaroslava Foglara. Foto: archiv Martina Vértešiho
Projekt obhájili a podařilo se jim uspět, díky čemuž mohli zorganizovat první ročník hry Stínadla tudy. Principem je procházení stanovišť a plnění úkolů na motivy Foglarových knih. „Tehdy jsme si říkali, že budeme rádi, když se do toho zapojí třeba sto zájemců, takže nás trochu zaskočilo, když se prvního ročníku zúčastnilo 1 200 lidí,“ usmívá se.
V současné době Vérteši se svými přáteli pracuje na čtvrtém ročníku, který se měl původně uskutečnit v tradičním termínu v březnu roku 2021. Kvůli koronaviru organizátoři ale letošní ročník přeložili. „Makáme na tom a jsme v dobré fázi. Kdy ale bude možné hru uskutečnit, zatím nevíme,“ říká doktorand s povzdechem.