Po titulu královny majálesu toužila jednadvacetiletá Andrea Harmuthová už od střední školy. „Vždy mě bavilo sledovat vyhlašování královského páru a říkala jsem si, že bych se jednou také ráda zkusila přihlásit,“ říká studentka žurnalistiky a sociální antropologie. V roce 2020 to také udělala a hned v prvním ročníku svého bakalářského studia kandidovala na majálesovou královnu Masarykovy univerzity. Titul se jí nakonec získat podařilo. „Nečekala jsem to, holek se hlásilo asi pět. Všechny byly strašně milé a zajímavé,“ dodává Harmuthová.
O jejím vítězství rozhodlo dvoukolové hlasování. První kolo bylo online a Harmuthová v něm bojovala o hlasy veřejnosti. „Vedli jsme s králem, Tomášem Švachem, kampaň na sociálních sítích. Snažili jsme se dát o sobě co nejvíce vědět,” popisuje Harmuthová. Druhé kolo hlasování se pak uskutečnilo v klubu Fléda, kde nový královský pár volili studenti, kteří v soutěži uspěli o rok dříve.
Stejně byli volení i králové a královny na jiných brněnských univerzitách. Spolu se pak všichni měli utkat o titul brněnského královského páru, kvůli koronavirové pandemii byl ale majáles přesunutý až na letošní rok. „Byla jsem z toho hodně smutná. Moc jsem se těšila na všechny akce, které se s Brněnským majálesem pojí – od natáčení nejrůznějších videí na sociální sítě až po stavbu májky. Byla jsem naštvaná, chtěla jsem do toho jít po hlavě. Najednou to vypadalo, že o všechny akce a zážitky přijdu,” říká Harmuthová. Proto měla velkou radost, když se letos majáles konečně uskutečnil.
Spolu s přípravami ale přišlo i plno povinností. „Bylo to náročné. Dlouho jsme nevěděli, jestli se akce uskuteční. Některé věci jsme pak dělali na poslední chvíli, pořád se něco měnilo,” vysvětluje Harmuthová, která měla na starost prodej lístků nebo organizování akcí, jako například stavění májky. Královský pár na to ale nebyl sám, k ruce měl skupinu pomocníků, takzvanou královskou družinu, se kterou si studentka užila spoustu zábavy. „Třeba afterparty byla hodně divoká věc, na kterou jen tak nezapomenu. Vše se ale odehrávalo v mezích zákona,” dodává pobaveně majálesová královna Masarykovy univerzity.
Majálesu se Harmuthová neúčastnila naposledy
Titul brněnské královny sice Harmuthová nezískala, vítězným královským párem se stali reprezentanti Mendelovy univerzity, i tak je na sebe ale pyšná. Soutěž brala jako osobní výzvu, s kterou si podle svých slov úspěšně poradila. „Jsem sice extrovert, nemám ale ráda, když je pozornost upřená jen na mě. Ve skupině lidí mi to nevadí, ale takto samostatně... dalo by se tedy říct, že to pro mě bylo určité vystoupení z komfortní zóny,“ vysvětluje studentka.
S majálesem se ale ještě definitivně nerozloučila. Ráda by se podílela na organizaci dalších ročníků. Její zapálení pro studentské oslavy jara ale ne všichni její přátelé chápou. „Ti nejbližší mě podporují. jde o komerční věc, kolem které je zbytečný povyk,“ popisuje Harmuthová.
Svou účast na majálesu ale studentka hodnotí jako přínosnou, cení si zejména získaných zážitků. „Dostala jsem se do backstage, potkala jsem se s umělci a vystoupila jsem na pódiu před několika tisíci lidí. To jen tak někdo nezažije,“ dodává.
Jednou by chtěla moderovat vlastní pořad
Harmuthová si naplno užívá studentského života a nechybí téměř na žádné studentské akci, ať už v roli návštěvníka či organizátora. V minulosti například moderovala Ples studentů Masarykovy univerzity, který organizoval studentský spolek Munie. Donedávna spravovala také sociální sítě univerzitnímu hokejovému týmu HC Muni. Své znalosti ze studia žurnalistiky zužitkovává i při natáčení pro univerzitní televizi Muni TV, kde působí v roli redaktorky.
V budoucnu by se Harmuthová chtěla věnovat moderování. „Jako malá jsem koukala v televizi na Lucii Borhyovou, strašně mě to bavilo. Klidně bych si také vyzkoušela moderování televizních novin, ráda bych ale spíše měla vlastní pořad,” zakončuje stále ještě současná královna majálesu za Masarykovu univerzitu.