Zorientovat se na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity i mezi spolužáky ze stejného oboru studentům prvního ročníku pomáhají seznamovací pobyty nebo integrační aktivity, na jejichž přípravě se podílejí studenti i vyučující. Každá z kateder přitom volí trochu jinou strategii. Zatímco někde je populární slavnostní přísaha, jinde dávají přednost slamu nebo herním aktivitám.
Letošní kolo integračních akcí, které spojují dohromady zájemce o studium, studenty i vyučující, zahájili na fakultě sociálních studií začátkem června politologové. Noc politologů, jak nazvali své neformální setkání, pořádali letos už podruhé pro současné i nově přijaté studenty. „Rádi budoucím studentům ukazujeme, že politologie může být i zábavná a že nejsme jenom lidi, kteří se celý den zabývají hardcore politikou, ale že politika je i tam, kde jiní mají už jenom zábavu,“ popisuje Otto Eibl z katedry politologie.
Letos měli studenti na Noci politologů možnost zažít několik podob politologie, například historii československé politiky glosovanou docentem katedry politologie Lubomírem Kopečkem, na science slamu zase pětice politologů představila odlehčenou formou činnost katedry. Do programu akce se ale mohli zapojit i návštěvníci. „Ve freestyleu měli čtyři lidé na základě uměleckého díla nebo obrázku, například Pata a Mata, interpretovat to, co vidí nebo slyší z pohledu politiky,“ přibližuje politologickou hru. Nechyběl ani politologický kvíz, v němž soutěžilo třináct týmů. Kromě studentů se zapojili i vyučující z oborů politologie a bezpečnostních a strategických studií.
Začátkem semestru navíc na nově nastupující studenty politologie čeká slavnostní pasování pořádané staršími spolužáky. „Je to takové neformální a nepovinné přivítání prváků do studia. Už několik posledních let to mají na starosti magisterští studenti, kteří vybírají místo konání a vymyslí aktivity, od těch formálních až po různé soutěžní hry,“ vyjmenovává Eibl.
Integrační akci pro své budoucí spolužáky pořádají i studenti z katedry sociologie. Už podruhé mohli zájemci o studium navštívit Den a noc s FSS. Podle Adély Souralové, vyučující z katedry sociologie, se model akce pořádané studujícími pro studující osvědčil. „Obdivuju kreativitu, zápal a především ochotu našich studentů a studentek organizovat takovou akci – a to i vzhledem k načasování. Letos měla jedna z organizátorek dokonce v den akce státní závěrečnou zkoušku,“ podotýká Souralová. Akce podle ní měla velký úspěch a v kalendáři katedry jí bude patřit místo i v budoucnu.
Teambuildingové aktivity na bootcampu i hry s environmentální tematikou
Nováčci oboru bezpečnostních a strategických studií se zase mohou těšit na tradiční bootcamp. „Chceme novým studentům přiblížit jejich obor, systém studia a celkově studium na vysoké škole,“ vysvětluje Pavlína Štafová, studentka politologie a jedna z organizátorek akce. Stejně jako v předcházejících letech se i letos bude kurz konat v prostředí brněnského venkova, v Lelekovicích kousek od Brna.
Podle Štafové studenti nejvíce oceňují neformální setkání s vyučujícími. Těšit se mohou zejména na program plný her orientovaných na témata oboru nebo na seznamovací a teambuildingové aktivity. „Starší spolužáci a vyučující jim taky přiblíží možnosti zapojení se do spolkových činností, výzkumných projektů a možností publikování jejich seminárních prací. Redaktor studentského portálu Security Outlines je zase seznámí s činností webu orientujícího se především na bezpečnostní tematiku,“ doplňuje Štafová.
I katedra environmentálních studií pořádá každoročně seznamovací akci pro nově příchozí studenty navazujícího magisterského studia. „Letos se akce bude konat v Hostětíně. Pokud se kapacita nenaplní nově nastupujícími magisterskými studenty, pozveme i ty ze starších ročníků,“ popisuje organizátorka Petra Bernatíková. Organizátoři chtějí akci pojmout zážitkovou formou, připravují se aktivity spojené s environmentální tematikou a představení environmentálních projektů v Hostětíně.
Ani studenti psychologie nejsou ochuzeni o seznamovací akci pro nově příchozí studenty. „Psychointegrák pořádají pro nastupující prváky studenti druhého ročníku. Chceme, aby se na něm nově příchozí studenti seznámili nejenom mezi sebou, ale i se staršími spolužáky a získali tak nejenom více informací o studiu. Na psychointegrák jezdí také vyučující z katedry psychologie,“ vysvětluje Barbora Pecková, organizátorka z řad studentů.
Podle vyučujícího z katedry psychologie Miroslava Šipuly jsou tyto akce především místem pro dobrou diskusi. „Vždycky, když můžu, přijedu se za novými studenty podívat. Představujeme jim katedru i sebe samé a rádi s nimi diskutujeme, což pak děláme i na úvodním setkání při orientačním týdnu na fakultě. Zároveň jim radíme a pomáháme jim, když něco potřebují,“ dodává Šipula.
Vlastní seznamovací akci pořádají pod názvem Ludvíkova líheň i studenti žurnalistiky. I na této akci čekají na čerstvé studenty žurnalistiky seznamovací hry a slavnostní přísaha. „Na Ludvíkovu líheň bych rozhodně jel znovu a doporučil bych ji všem nastupujícím prvákům. Poznal jsem tam spoustu budoucích kamarádů, se kterými jsme tvořili ročníkové tvrdé jádro,“ popisuje svoji zkušenost Ondřej Chlupáček, student magisterského studia žurnalistiky. Podle jedné z organizátorek Gabriely Ostárkové se na akci pojmenovanou po ptáku Ludvíkovi, patronovi žurnalistů na fakultě sociálních studií, mohou prváci těšit i letos, a to o víkendu před začátkem semestru.
Prvákoviny pomáhají studentům s orientací na fakultě i v Brně
Kromě jednotlivých kateder se na integraci studentů podílí i Kariérní centrum Masarykovy univerzity, které letos koordinuje už desátý jubilejní ročník Prvákovin. Organizaci mají přitom na starosti starší studenti z fakulty sociálních studií. „Celé Prvákoviny jsou založené na principu předávání zkušeností starších spolužáků těm mladším. Chceme jim ulehčit první dny na vysoké škole,“ popisuje hlavní organizátorka akce Daniela Nikšičová.
Dvoudenní setkání seznamuje studenty s univerzitním prostředím i s městem Brnem. „Na programu prvního dne je prohlídka fakulty, přednáška o univerzitním informačním systému, o kreditech a povinnostech každého studenta. Druhý den pomůže prvákům při orientaci v Brně, na programu je totiž skupinový závod City Rallye,“ popisuje program Nikšičová. Přínosem akce je podle ní to, že student tak pozná své spolužáky a oťuká se ve vysokoškolském životě dříve než v první den semestru.